Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lukiman
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 sty 2015, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Witam.
Walczyłem z ziemiórkami to znaczy , dostałem je jako "gratis" przy zakupie draceny. Roślina wylądowała na korytarzu. Przysypałem na powierzchni ziemi piasek kwarcowy-zresztą zgodnie z radami wyczytanymi na forum. Jakieś półtora tygodnia temu-larw nie widziałem tylko kilka muszek :roll: . Obecnie obserwuję ,że nic "nie lata" kolo draceny-jak długo może potrwać taka kwarantanna? Po odsypaniu piasku warto ją znowu przesadzić-zakupiona niedawno i dostała nową ziemię...
Będę wdzięczny za rady. ;:170
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Im więcej szkodników tym kwarantanna będzie trwała dłużej. Dla pewności możesz ją potrzymać jeszcze z tydzień na korytarzu. Jeżeli już nic nie lata to znaczy, że jest dobrze.
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Ja mam taki problem z dwoma dracenami ,że za bardzo się rozmnażają :) Nie rosną w górę tylko tworzą niezliczone ilości odnóg z korzeni. Jest na to jakaś rada? Wyrywanie nie pomaga ,po jakimś czasie znowu pełno maluchów. To jedna z nich

Obrazek
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
paulinessm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 lut 2015, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Witam. Od niedawna moja dracena umiera-,- przyznam szczerze ze albo zostala przelana albo przeszkadza jej ogrzewanie ( stoi przy pionie kominowym). Zauważyłam ze wypuszcza młode. ;:138 Czy mozna ja obciac i posadzic do doniczkiprzyjmie sie? CZy trzeba ja tadycyjnie dac do wody az pusci korzonki? Jestem laikiem, przepraszam Was jeśli zadaje trywialne dla Was pytania :oops: .


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Witaj :)

Wg mnie Twoja dracena została przelana, poza tym ma za ciemne stanowisko.
Ta dracena nadaje się tylko do rozmnożenia, bo z górnego pioropusza nic już nie będzie - ma zgniły środek.
Tutaj poczytaj o metodach rozmnażania: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ki+draceny .
Oraz przestaw w jaśniejsze miejsce. Najlepiej, żeby podczas ukorzeniania stało nawet na parapecie. Jak będziesz sądzić, to do ziemi do palm, możesz wymieszać ją jeszcze z piaskiem. Podlewaj umiarkowanie, w zimie nawet można nieco przesuszać górną część podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Słuchajcie w mojej dracenie w dół zwisły mi wszystkie listki poprzez przestawienie kwiatka w inne miejsce, zostały 4 bo usunęłam tamte ( chyba już by sie nie podniosły)ale i one powoli schodzą w dół, do tego stopnia że zaraz jak tamte dotkną podstawy.
Takim pięknym był kwiatkiem.. Co mogę zrobić żeby się te 4 podniosły?
Swoją drogą czy wyrosną nowe? bo słyszałam że dracena nie wydaje nowych liści tylko utrzymują się te.

P.s. Pierwszy raz mam doswiadczenie z draceną:)
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Tutaj masz wątek o warunkach uprawy.
Natomiast jeśli straciła liście, to wg mnie jest efekt przelania. Dracena może wypuścić nowy pioropusz liści, ale tylko z góry (na dole pozostanie łysy pieniek) o ile stożek wzrostu - miejsce skąd wychodzą liście - jest zdrowy.
Wszystko zależy od tego, czy doszło do uszkodzenia korzeni, jeśli tak to w jakim stopniu.
Napisz jakie ma obecnie stanowisko i jak często jest podlewana. Mogłabyś też wrzucić zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Jak tylko znajdę aparat wrzucę zdjęcia.Podlewana jest co 4 dni zazwyczaj ( nigdy nie leje dużo wody do kwiatów, odrobinkę z każdej strony) ale to wszystko zależy czy ma jeszcze mokro czy nie.
Stanowisko miała raczej ciemne, wchodziło słońce ale raz na jakiś czas, musiałam wszystkie kwiaty wynieść, ponieważ trwa remont pokoju, dostała miejsce bardzo jasne, na samym parapecie, gdzie wpada sporo słońca..:(
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Czyli wygląda na to, że problemem było ciemne stanowisko, nieodpowiednie dla dracen oraz zbyt skąpe podlewanie.
Draceny powinno się w sezonie podlewać umiarkowanie do obfitego czyli raczej nie często i po trochu, ale nieco rzadziej i większą ilością. Wtedy cała bryła korzeniową jest odpowiednio nawodniona. Trzeba tylko pilnować żeby woda nie stała w podstawce. Tylko w okresie jesienno-zimowym podlewamy rzadziej. Sprawdź delikatnie w jakim stanie są korzenie. Jeśli są zdrowe, a ziemia jest sucha podlej porządnie. Jeśli po podlaniu woda od razu wypłynie na podstawek możesz na parę minut zanurzyć doniczkę (do górnej jej krawędzi) w jakimś wyższym pojemniku, np w wiadrze albo misce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Dzięki za info. Napisze za jakiś czas jak się miewa:)
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Awatar użytkownika
Blear Rose
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 sty 2015, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Witam, tydzień temu zaobserwowałam plamę żółta na dracenie następnego dnia zaczęła się robić brązowa, po 2 dniach kolejny liść, do tego dochodzą takie plamy jak na 2 zdjęciu Przesadziłam ja bo musiałam sprawdzić korzenie i wszystko z nimi ok, przelana tez nie jest. Bardzo proszę o pomoc.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Miałam podobnie i przeniosłam ją w inne miejsce i git:) Spójrz czy nie jest jej za ciepło, czy nie stoi blisko telewizora albo nie rażą ją promienie słoneczne;)

-- 25 maja 2015, o 11:48 --

A chore listki odetnij najniżej jak się da:D
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Awatar użytkownika
Blear Rose
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 sty 2015, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuje bardzo za odpowiedz :), na słońcu nie stała ale była blisko telewizora. Liście poobcinałam i spryskałam środkiem grzybobójczym bo się przestraszyłam ze mi padnie, plamy się dość szybko rozprzestrzeniały. Przestawiłam ja w inne miejsce i miną dopiero dzień, wiec zobaczę co się dalej będzie działo :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”