Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
aleksandria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 maja 2014, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka / dracena - czy można ją uratować

Post »

Dziękuję - to już wiemy któż to :D Wcześniej nie wiem jak było z podlewaniem, teraz staram się oszczędnie, bo boję się ją przelać. Na liściach nie ma plam czy przebarwień. Mam wrażenie, że część liści w mgnieniu oka robi się brunatno-czarne i suche (i tu pomyślałam o grzybie). Z chęcią ją przytnę tylko poproszę o wskazówkę. Czy powinnam uciąć każdy z pni pod rozgałęzianiami (kreski czerwone) czy już na rozgałęzionych łodygach (kreski zielone). Wolałabym zgodnie z kreskami czerwonymi, bo wówczas dracena chyba miała by ładniejszy krój. Ale poproszę o sugestie. Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka / dracena - czy można ją uratować

Post »

Przede wszystkim dracena jest dość wysoka, im niżej przytniesz, tym później będziesz musiała skracać w przyszłości. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Jukka / dracena - czy można ją uratować

Post »

I będzie miała ładniejszy pokrój.
dracena133
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2014, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Chorutka dracena. Pomocy!

Post »

Drodzy rodacy,
Nasza dracena jest już z nami kilka lat, osiągnęła dość imponujące rozmiary więc postanowiliśmy ją przesadzić. Od tamtej pory, tj. od kilku tygodni roślinka zaczęła chorować. Żółkną jej listki od końcówek, więdną i odpadają od dołu. Dodatkowo zauważyliśmy jasne plamki na listkach.
Prosimy o pomoc w ratowaniu naszej roślinki.
Ps. Od lat stoi w tym samym miejscu, niezbyt nasłonecznionym i nigdy nie mieliśmy z nią żadnych problemów aż do teraz. Chciałam dołączyć zdjęcia ale ńie potrafię..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chorutka dracena. Pomocy!

Post »

A może tutaj http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =19&t=2267 zobaczysz, mamy wątek poświęcony problemom w uprawie tej rośliny. Na przyszłość polecam skorzystać z wyszukiwarki - na górze strony :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dracena133
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2014, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chorutka dracena. Pomocy!

Post »

Przeczytałam cały wątek i wniosek z tego taki że moja roślinka została albo przelana (mało prawdopodobne) albo choruje na plamistość liści (z czego z opisów bardziej pasuje grzybiczna, ale z kolei zarodników grzyba nie widać nigdzie więc raczej też odpada). Zalogowałam się na forum licząc na to że ktoś kompetentny pomoże mi zdiagnozować problem i powie jak dalej postępować. Niestety okazuje się to trudniejsze niż myślałam :(
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Chorutka dracena. Pomocy!

Post »

Kompetentni jesteśmy :D jeśli sami uprawiamy te roślinę a także kiedy mamy podane szczegóły jej uprawy i zdjęcia obrazujące dolegliwości.
Nie jesteśmy jasnowidzami niestety...
Białe plamy to mogą być objawy żerowania przędziorka , choroby grzybowej np. mączniaka
Trudno zabrac głos jeśli nie ma się pewności w rozpoznaniu...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Chorutka dracena. Pomocy!

Post »

Tytuł adekwatny, więc nie będę śmiecić zakładając nowy temat.

Od ponad dziesięciu lat posiadam Dracenę marginatę. Nigdy nie było z nią problemów. Jakiś czas temu obciąłem końcówki pędów (były już strasznie długie) by ją nieco skrócić. Zgodnie z oczekiwaniami każdy ścięty pęd wypuścił 1 - 4 nowe pędy, które bardzo szybko rosły, tworząc efektowne pióropusze. Jednak od ok tygodnia dracena zaczęła zamierać. Liście żółkną i opadają, dwa pędy są już martwe - inne gubią liście. Jedna z łodyg jest u góry miękka i pomarszczona.
Trochę mi się to kojarzy z przelaniem - ale to mało prawdopodobne. Roślinę podlewam tylko wtedy, gdy ziemia jest sucha (zawsze tak robiłem i rosła jak głupia).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chorutka dracena. Pomocy!

Post »

Ja myślę, że skoro już padły dwa pędy, a z kolejnym robi się podobnie to poucinał bym jeszcze zdrowe pióropusze i je ukorzenił. Jeśli zdrewniały pęd robi się miękki, to szanse na uratowanie są już niewielkie.
Może jakaś infekcja grzybowa się wdała?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
elcia1974
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9111
Od: 23 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Chorutka dracena. Pomocy!

Post »

Z opisu wnioskuję jednak przelanie rośliny i uszkodzenie korzeni.
Czasami jest tak, że powierzchnia podłoża jest sucha na głębokość 2 a nawet 4 cm od góry
a zbiera się między korzeniami. Draceny są wyjątkowo na to wrażliwe.
Proponuję wyjąć ją z doniczki i dokładnie obejrzeć stan korzeni. ;:108
Droga przez las nie jest długa, jeśli kocha się osobę, którą idzie się odwiedzic.
Aktualny wątek: Doniczkowi domownicy Eli cz. 7 Poprzednie części: Spis moich wątków
Wątek sprzedażowy: Sprzedam, kupię, wymienię rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Chorutka dracena. Pomocy!

Post »

Ogólnie mnie też wygląda to na przelanie - tylko, że ja zawsze sprawdzam wilgotność długim patyczkiem, w kilku miejscach. Przy czym ogólnie dracena miała chów raczej suchy. Jednym logicznym wytłumaczeniem jest zmiana intensywności transpiracji po ścięciu głównych pióropuszy.
Zostały mi jeszcze trzy zdrowe pędy na ok 8 cm długości - czy ukorzeniacz jest niezbędny?
Awatar użytkownika
elcia1974
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9111
Od: 23 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Chorutka dracena. Pomocy!

Post »

Ja ukorzeniałam bez ukorzeniacza ale pewnie przyspieszyłby on
cały proces. :D
Droga przez las nie jest długa, jeśli kocha się osobę, którą idzie się odwiedzic.
Aktualny wątek: Doniczkowi domownicy Eli cz. 7 Poprzednie części: Spis moich wątków
Wątek sprzedażowy: Sprzedam, kupię, wymienię rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
kaska921
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 mar 2014, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chorutka dracena. Pomocy!

Post »

Jakiego użyłaś podłoża? Było świeże? Może tak już jakieś paskudztwo się zagnieździło...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”