Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
akasha_wl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 cze 2015, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

No właśnie przelana to ona nie jest z pewnością, ale inna sprawa, że od dwóch tygodni siedziała w ziemi, która nie chciała schnąć. Faktycznie myślałam, żeby ściąć jej pióropusze i ukorzenić w wodzie, ale ostatecznie dałam jej jeszcze jedną szansę - korzenie nieco osuszyłam (przez cały dzień leżała sobie bez ziemi), ziemię też (w piekarniku) i posadziłam do mniejszej plastikowej donicy (takiej większej storczykowej z dużą ilością otworów). Pytanie tylko, czy po takim zabiegu podlać dracenę?
Awatar użytkownika
Ania76
200p
200p
Posty: 416
Od: 6 sty 2006, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Nie wiem czy dasz radę Dracenę uratować. Jak pieniek zacznie gnić to już po kwiatku. Jakieś tam ma jeszcze korzenie, może jest szansa. Ja swoje Draceny trzymam w ziemi do kaktusów z domieszką perlitu, ciężko taką ziemię zalać. Musiałaś mieć bardzo ciężką ziemię.
Generalnie jeśli chodzi o podlewanie kwiatów to trzymam się zasady " złotego palca" a nie na oko.
Teraz mało wody no i trzeba czekać ;:173
akasha_wl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 cze 2015, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

No właśnie nie wiem, co było z tą ziemią, bo kupiłam specjalną do juk i dracen - a może donica za duża była? Na szczęście na pieńku nie widać było żadnych śladów zgnilizny, ale zobaczymy, najwyżej będę ciąć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Ważna uwaga, do każdej ziemi również takiej do palm, powinno się dodać albo perlitu albo drobnego żwirku. Inaczej ziemia będzie miała tendencję do zbijania i będzie niewystarczająco przepuszczalna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Zgadzam się z Norbertem.
Ja zawsze do podłoża dodaję perlit i nie mam problemu z przesychaniem podłoża,które jest ładnie rozluźnione :wink:
Awatar użytkownika
Ania76
200p
200p
Posty: 416
Od: 6 sty 2006, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Jak nie perlit to drobny keramzyt też się dobrze sprawuje :wink:
rougelapin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 wrz 2015, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena deremensis - usychające liście

Post »

Witam, mam problem z moją draceną. Wszystko zaczęło się od pojedynczych zżółkniętych liści, teraz praktycznie z dnia na dzień zauważyłam na roślinie biały nalot. Próbowałam coś szukać w internecie, ale kompletnie się na tym nie znam, to moja pierwsza dracena, czy to może być wełnowiec? Bardzo proszę o pomoc, jak to leczyć, jak mogę pomóc mojej roślinie? :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Tak to są wełnowce, była ta kwestia omawiana już w tym wątku. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rougelapin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 wrz 2015, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, zaraz dokładnie przejrzę cały wątek :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Jakby co, masz jeszcze tutaj: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... C5%82nowce osobny wątek poświęcony tym szkodnikom. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
beniutka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 paź 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena gubi liście. Przelana czu zasuszona???

Post »

Witam,
od 4 mc posiadam dracenę. Do tej pory nie było z nią problemów (tylko troszkę końcówki usychały). Od kilku dni zaczęła marnieć i od miejsca gdzie zaczynają rosnąć liście zrobiła się żółta i liście opadają. Dziś już kolejne 4 opadły :( nie wiem czy ją przelałam czy zasuszyłam bo końcówki liści są suche (chociaż 2-3 tyg temu je podcięłam). Sto na stole w rogu pokoju, światło ma więc rozproszone a podlewam raz w tygodniu. To już kolejna dracena która tak mi marnieje :( ]a więc czy źle ją pielęgnuje?
Obrazek

Obrazek
3kaczuszki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 18 paź 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena gubi liście. Przelana czu zasuszona???

Post »

Zaglądałaś do korzeni? Te draceny już w sklepie mają poważnie podgniłe korzenie. Draceny muszą przeschnąć pomiędzy podlewaniami, a w marketach leją w nie wodę bez opamiętania.

W ostatnich 3-4 miesiącach nabyłam 8 takich malutkich dracen (różne odmiany głownie do dosadzenia do większych egzemplarzy, które mam w domu - wiem wiem, mam trochę bzika na ich punkcie :) i tylko 2 miały przyzwoite korzenie mimo, że wszystkie z wierzchu wyglądały ładnie i zdrowo. Musiałam wyciąć jakieś 25% korzeni z każdej i trochę przesuszyć. No i oczywiście przesadzić w doniczki z solidnym drenażem z keramzytu i ziemią do dracen z odrobiną perlitu. Myślę, że już doszły do siebie (no w każdym bądź razie nie wyglądają gorzej). Radziłabym zrobić to samo i nie podlewać w ogóle co najmniej przez tydzień. Tak dla porównania ja swoje starsze egzemplarze (w większych doniczkach) podlewam zimą raz na 2-3 tygodnie i to nie za dużo. Rosną, odpukać, bardzo ładnie i nawet bez spryskiwania nie mają zasuszonych końcówek. Trochę liści od dołu oczywiście żółknie, ale w ten sposób draceny tworzą pień.
beniutka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 paź 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Korzenie są przyzwoite, ze dwa tylko trafiły się zgniłe. Niestety jak tylko ruszyłam dracenę, poleciały liście - z 10-15 opadło od razu. Myślę że tylko ścięcie ją uratuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”