Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Tomek!
Biały, choć tak naprawdę lekko żółtawy, twardy osad pochodzi od nadmiernej ilości składników mineralnych. Pleśń na powierzchni ziemi jest delikatna i miękka.

Przypuszczam, ze powierzchnia ziemi jest pokryta pleśnią, to nie osady mineralne. Pojawia się ona często w okresie jesienno zimowym, kiedy jest wilgotno, chłodno i słońca nie ma. Zauważyłam, ze nie szkodzi ona roślinom. Obecnie też mam na powierzchni w doniczce z draceną (D. marginata) i wcale sie tym nie przejmuję.

Aby się jej pozbyć należy przesuszać podłoże i powierzchnie ziemi "spulchniać" np. patyczkiem. Przemieszanie wierzchniej warstwy pomoże w jej przeschnięciu. Najlepiej do roślin stosować podłoże przepuszczalne, wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo powstawania pleśni.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Dziękować, dziękować, czuję się uspokojony (moja dracena to również D. marginata) :D Podłożę wymienię i spulchnię na wiosnę.
PS. Ale mój osad jest śnieżnobiały, ani cienia żółci.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Weź w palce i sprawdź. Jeśli osad jest twardawy - może być mineralny od zbyt twardej wody. Jeśli miękki, mazisty - to pleśń.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Nie ma mnie teraz w domu, ale z tego co pamiętam, raczej twardawy. A jeśli osad - to co robić? Od sierpnia podlewam deszczówką (łapaną z rynny) - zmienić deszczówkę, tj. łapać bezpośrednio z nieba w wiadro?
I co ważniejsze - z przesadzeniem mogę spokojnie do wiosny poczekać?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

A czy inne rośliny, posadzone do podłoża z tego samego worka też tak mają?
Czasem to 'wina' ziemi, czasem jej skłonności do łapania tego, co w powietrzu fruwa. Kiedy zdarzają mi się podobne zagwozdki stosuję pałeczki z guano i mikoryzą, przy czym albo wkładam je tak, jak zalecają, albo kruszę i lekko mieszam z górną warstwą ziemi w doniczce. (Po uprzednim zdjęciu tej podejrzanej). I na ogół nie ma potrzeby powtarzania akcji, ani przeprowadzania jej regularnie.
Rzeczywiście najczęściej pojawia się to na roślinach innych niż sukulenty, które potrzebują więcej wilgoci.
Dlatego najlepszym sposobem na pozbycie się tego problemu jest pozbycie się liściorów i zamienienie ich na sansevierie na przykład :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Tomek!
Nie sądzę, żeby deszczówka była aż tak zmineralizowana. Że też chce Ci się ją łapać.... podziwiam. :)
Ja podlewam draceny byle czym i jest ok.
Mnie się jednak wydaje, że to jest pleśń. Jak Cię denerwuje, to zbierz wierzchnią warstwę ziemi albo podłub patyczkiem. I mało podlewaj.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Dzięki dziewczyny za odpowiedzi :D
onectica pisze:A czy inne rośliny, posadzone do podłoża z tego samego worka też tak mają?
- tylko dracena w tej ziemi była sadzona, ale problem dotyczy również dwóch juk, posadzonych w innej ziemi, choć osadu jest w nich mniej. Nalot jest śnieżnobiały, wyłazi kilka dni po podlaniu. Trudno mi teraz stwierdzić, czy jest miękki czy twardy, bo kilka dni temu podlałem roślinę (a teraz robię to rzadko, mniej więcej co dwa - trzy tygodnie), sprawdzę, jak podłoże przeschnie.
Zrobię, jak piszecie - zbiorę wierzchnią warstwę i zastosuję pałeczki, akurat mam takie w domu.
onectica pisze:Dlatego najlepszym sposobem na pozbycie się tego problemu jest pozbycie się liściorów i zamienienie ich na sansevierie na przykład :wink:
- sansewierie też w domu stoją, ale draceny i juk się nie pozbędę, robią mi w pokoju tropikalną aurę :D
raflezja pisze:Że też chce Ci się ją łapać.... podziwiam. :)
Ja podlewam draceny byle czym i jest ok.
- deszczówkę łapię dla kłujoków, więc przy okazji korzystają z niej inne rośliny.
Raz jeszcze dziękuję za pomoc.
kruszynka85
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 kwie 2014, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

norbert76 A jaki środek grzybobójczy polecasz? Czy to najlepiej spryskać? Stosowałeś jakiś który mógłbyś polecić? Nogdy takich rzeczy nie kupowałam więc nie mam pojęcia jaki zakupić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Previcur podobno jest dobry, ale praktycznie każdy inny preparat grzybobójczy powinien zwalczyć pleśń. Pamiętaj, żeby oprysk powtórzyć po kilku dniach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Mojekwiatki1108
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 gru 2015, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Jejku, da się ją jeszcze uratować straciła wszystkie liście
Obrazek

Obrazek
Taka ja
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Witam, mam dracenę a raczej to co z niej zostało, a mianowicie niedawno odciąłem nowo wyrastajacą dracenę ( Max 15 cm) i posadziłem do ziemi uniwersalnej. Podlewałem co tydzień lub rzadziej i dałem pałeczkę nawozową obok draceny. Później listki które zaczęły zbytnio usychać urwałem, a kora zaczęła się marszczyć to się przeraziłem i zacząłem podlewać częściej. Ziemia jest bardzo przepustowa, bo jak podlewam to praktycznie od razu przechodzi i do podkładki się przelewa. Gdyby tego było mało, to mój kot zaczął odgryzać liście i został z tego sam patyk posadzony w ziemi. Gdy miał jeszcze jakieś liście to popsikałem regeneratorem do roślin ale nie wiem czy to coś dało. I mam pytanie, czy da się ją jeszcze uratować ? Mam dracenę obrzeżną jak by ktoś pytał.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Same błędy tutaj widać...
Zacznijmy od tego, że to nieodpowiednia pora na jakiekolwiek zabiegi na rozmnażanie, przesadzanie roślin, itp. Druga sprawa, nie daje się nawozu do świeżo posadzonych roślin. Trzecia, zacząłeś podlewać od razu świeżo odcięty pęd do ziemi, czyli bez żadnych korzeni. W takiej sytuacji, podlewanie nie ma najmniejszego sensu, bo nie mając korzeni, roślina nie ma czym pobierać wody. Dlatego zaczęła wpierw tracić liście, a później marszczyć się pień. A wtedy zacząłeś jeszcze więcej ją podlewać...
Do tego straciła liście, tak więc bez nich i bez korzeni z Twojej sadzonki już raczej nic nie będzie.

Jeśli następnym razem będziesz chciał rozmnażać dracenę, poczytaj wpierw teorię o choćby w tym wątku:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=3428 .

Jeszcze jedna sprawa, żadna ziemia uniwersalna nie jest ziemią przepuszczalną. Taką ziemią jest np. ziemia do palm, czyli też i do dracen. W Twoim wypadku, woda od razu po podlaniu się przelewała, bo ziemia uniwersalna ma tendencje do zbijania się w często jedną bryłę. Woda wtedy spływa pomiędzy nią, a ściankami doniczki.
Do rozmnażania, w tym wypadku draceny używa się wyżej wspomnianej ziemi do palm zmieszanej jeszcze z gruboziarnistym piaskiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

No tak to wiem ale do wody daje się wierzchołek draceny i to jest najszybszy sposób rozmnażania, Ale jest jeszcze taki, że odcietą łodygę od razu można wsadzić do ziemi i sama w niej wyrośnie. Moja przez pewien czas się trzymała, a gdy kot zaczął atakować dracenę to wtedy zmarniała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”