Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ania76
200p
200p
Posty: 416
Od: 6 sty 2006, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Mojej dracenie brzegi liści "rdzewieją" a środek liścia takie smugi białawe ma, jak by zieleń traciła. Co to może być?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Możesz wrzucić zdjęcie? Podaj też więcej szczegółów dotyczących podlewania, nawożenia, kiedy dracena była przesadzana? Jakie stanowisko?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ania76
200p
200p
Posty: 416
Od: 6 sty 2006, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Ze zdjęciami to lipa, brak sprzętu..
Przesadzałam ją 2tyg temu, stanowisko południowy- wschód cieniowana żaluzją.Podlewam co tydzień.
Jest to Dracena wonna, mam ją od małej szczepki i liczy już 12 wiosen.
Zauważyłam gdzie nie gdzie małe punkciki ciemne na spodzie.
Dziś popołudniu wsadziłam do doniczki pałeczki Substrala Tarcznik Ultra PR i dodatkowo zrobiłam oprysk Polysect 005 SL.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Zobacz spód liści, pewnie ma szkodniki. Jeśli są, to jakie? Same pałeczki nic nie dadzą, tutaj trzeba dokonać oprysku. Pałeczki są dobre profilaktycznie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ania76
200p
200p
Posty: 416
Od: 6 sty 2006, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Dodatkowo zrobiłam oprysk Polysect 005 SL. )
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Jeśli to są przędziorki to raczej pomoże Magus 200sc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ania76
200p
200p
Posty: 416
Od: 6 sty 2006, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Na przędziorka to mi nie wygląda a raczej na tarcznik.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Niestety bez zdjęcia, ciężko będzie trafić w 100%.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
akasha_wl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 cze 2015, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

I ja proszę o pomoc dla swojej draceny wonnej - zaczęła marnieć jakiś czas temu, prawdopodobnie z powodu przesuszenia i zbyt małej donicy, więc postanowiłam ją przesadzić. Od tego czasu minął już miesiąc, a dracena wciąż ma oklapnięte liście, blady kolor, kolejne liście żółkną i schną. Ziemia była do juk i palm, nie ugniatałam jej zbyt mocno, ale od czasu przesadzania podlałam ją tylko raz, bo ziemia ciągle jest mokra - może donica jest za duża do tak małe rośliny? Proszę o porady.

A przy okazji jeszcze jedno, macie jakiś sposób, żeby na donicy nie wytrącał się ten biały osad?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Miesiąc po podlaniu wciąż jest mokra ziemia? Jeśli tak jest, to mogło dojść, albo do uszkodzenia korzeni, które nie pobierają wody albo faktycznie doniczka jest za duża. Generalnie podstawową zasadą jest, że przesadzamy do doniczki o rozmiar większej - czyli o ok 1-1,5 cm.
Kolejna sprawa, wg mnie ma zbyt ciemne stanowisko, draceny powinny mieć słoneczne do jasnego - czyli na parapecie, albo tuż przy oknie.
Jak będzie zbyt ciemne to nie tylko jest niekorzystne dla samej rośliny, ale także ziemia przesycha zbyt wolno.
Więc najlepiej, jak wyciągniesz delikatnie roślinę z doniczki, sprawdzisz w jakim stanie są korzenie a przy okazji będziesz mogła ocenić w jakim stopniu jest mokra bryła korzeniowa.
Jeśli korzenie są w porządku posadź do odpowiedniej wielkości doniczki i postaw, jak napisałem wcześniej w jaśniejsze stanowisko.
Sprawdź jeszcze wcześniej, czy na roślinie nie ma szkodników.
A co do tych wapiennych wykwitów na doniczce, znaczy to, że podlewasz twardą wodą. Rozwiązaniem jest albo podlewanie deszczówką albo uprzednie przygotowywanie wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
asia124
200p
200p
Posty: 302
Od: 31 lip 2013, o 03:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość/Hrubieszów

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

A spryskujesz ją czasem? Moim zdaniem ma zbyt suche powietrze. Przycięłabym też te suche końcówki.
Pozdrawiam Asia :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=86554" onclick="window.open(this.href);return false; - moje doniczkowe
akasha_wl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 cze 2015, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Dzięki za odpowiedź, no właśnie nie była spryskiwana. Ziemia mokra od dwóch tygodni - miesiąc temu przesadzanie i kolejne podlewanie 2 tygodnie później. Właśnie wyjęłam ją z doniczki i niestety okazuje się, że praktycznie nie ma korzeni :( Jeśli chodzi o stanowisko, to może wygląda jakby stała za zasłoną, ale tak naprawdę jest to z pół metra od okna balkonowego - wschodniego, ale mieszkanie na niskim piętrze i osłonięte drzewami, nie bardzo mam na nią inne miejsce. Myślicie, że coś jeszcze da się z nią zrobić? Obrazek Obrazek
asia124
200p
200p
Posty: 302
Od: 31 lip 2013, o 03:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość/Hrubieszów

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Wiesz co ja na Twoim miejscu obcięłabym te boczne rozety i ukorzeniła je w wodzie. Głównego pnia bym nie wyrzucała tylko cięcia zalała woskiem i włożyła do ziemi, jeżeli nie da ci się uratować tej rośliny to zostaną ci młode ukorzenione, a jakby się udało będziesz miała 3 :)
Pozdrawiam Asia :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=86554" onclick="window.open(this.href);return false; - moje doniczkowe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”