Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
karolinaczy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 20 cze 2012, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z juką :(

Post »

No to mam w domciu dracenę :)

Dzięki za sprostowanie!

Wyjmę z doniczki i obejrzę korzenie, a podane linki zaraz będę czytać - wiedza z pewnością się przyda!
Jeśli to nadmiar wody, to nie jest źle, bałam się że to jakieś szkodniki...
asjetka65
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 mar 2013, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena - biały nalot na liściach i łodydze. Jak się go pozb

Post »

Witam,

Od mniej więcej 2 miesięcy mam dracenę w domu. Jednak całkiem niedawno zaczęła gubić liście. Zauważyłam też że na łodydze i tych liściach pojawiły się takie białe plamki (w internecie opisują to jako biały nalot). Jak listek odpada to jego dolna część też jest pokryta tym czymś białym. Dracenę podlewałam małą ilością wody mniej więcej co tydzień. Nie wydaje mi się, że mogłam ją przelać, bo korzenie nie chcą wyjść z ziemi, więc raczej nic tam nie gnije. Na tym forum znalazłam temat, który chyba jest identyczny jak mój.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=47012

Jak myślicie czy czosnek może pomóc mojej dracenie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Dracena - biały nalot na liściach i łodydze. Jak się go pozb

Post »

Próbuj czosnkem,próbuj go też zmyć pędzelkiem lub wacikiem nasączonym w spirytusie ale
jeśli jest go duża kolonia proponuję użyć chemiczne śodki np.Provado, Confidor, Mospilan 20 i to co najmniej dwukrotnie.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
asjetka65
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 mar 2013, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - biały nalot na liściach i łodydze. Jak się go pozb

Post »

Właśnie próbuje przy użyciu czosnku. Codziennie wieczorem spryskuję łodygę i liście. Jak na razie żaden liść nie opadł i wydaje mi się, że może trochę mniej jest tego czegoś białego. No cóż będę dalej pryskać i może jeszcze jakąś metodę zastosuję do walki z tym szkodnikiem.
Grossus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lis 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena szkodniki

Post »

Witam,

Mam dracenę i niedawno zauważyłem coś takiego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co to jest?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena i dziwne białe coś

Post »

Jeśli są one ruchliwe, to jest mączlik szklarniowy, jeśli się prawie nie rusza będzie to wełnowiec - w rogach łodyg mogą być dodatkowo takie kleiste kłaczki. W przypadku tego pierwszego można opryskać Confidorem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Grossus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lis 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena i dziwne białe coś

Post »

Hej, dzięki za odpowiedź. Są nieruchome i gdy przyjrzałem się im pod lupą to są lekko włochate.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena i dziwne białe coś

Post »

Na wełnowce jest dużo preparatów, polecam przejść się do sklepu ogrodniczego, na pewno coś doradzą. Przed rozrobieniem z wodą, dodaj do spryskiwacza, parę kropli mydła w płynie, albo płynu do mycia naczyń, wtedy łatwiej "schodzą" z rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena i dziwne białe coś

Post »

U mnie też chyba są te wełnowce. Liście zaczęły marnieć, zółknąć i w efekcie odpadać.

Obrazek

Co o tym sądzicie?
Są jakieś naturalne sposoby na to? Nie lubię stosować do moich roślinek środków chemicznych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena i dziwne białe coś

Post »

Możesz spróbować oczyścić pędzelkiem moczonym w ciepłej wodzie zmieszanej z mydłem w płynie. Powtarzaj ten zabieg kilka razy co kilka dni, a potem, jak tylko zauważysz ich obecność. Wełnowce (przynajmniej u mnie w przypadku palmy areca), często gnieżdżą się w zagłębieniu nasady liści (głównie w pozostałości starych) - delikatnie odciągnij od pnia, powinno tam być źródło tych szkodników. Na koniec musisz pamiętać, że i tak będziesz musiał zastosować chemię, jeśli metoda "ekologiczna" nie pomoże.
pozdrawiam
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ardon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 lut 2014, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena - pajęczynka i białe robaki

Post »

Dzień dobry,

wczoraj nabyłem sobie Dracene, pierwszą własną roślinę. Dziś przyglądałem się jej w świetle dziennym i zaniepokoiły mnie widoczne poniżej rzeczy. Ta pajęczyna na glebie oraz białe stworzonka ( tylko na konarze), czymkolwiek one są.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - pajęczynka i białe robaki

Post »

Biała pajęczynka, to po prostu zwykła pleśń, dracena pewnie była kupiona w jakimś markecie, więc na pewno była przelana. Białe robaczki, to jest mączlik szklarniowy. Musisz iść do sklepu ogrodniczego i kupić odpowiednie preparaty grzybo i owadobójcze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aleksandria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 maja 2014, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jukka / dracena - czy można ją uratować

Post »

Witam,
przytaszczyłam z pracy jukkę/dracenę - tego też nie wiem. Chciałabym ją uratować. Choruje: pióropusze gubią liście, jedne liście od razu stają się czarne (nawet te w środku pióropusza), inne najpierw żółkną. W donicy są trzy oddzielne pnie i wszystkie mają identyczne objawy - może to jakaś choroba grzybiczna (?). Myślałam, aby je obciąć, ale czy to pomoże jeśli to grzyb i w sumie nie wiem jak zrobić cięcie. Przy jednym pniu wyrósł od ziemi nowy pióropusz (więc może nie jest aż tak źle... :D ). Bardzo proszę o pomoc / sugestie. Załączam zdjęcia.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam Aleksandria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”