Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
sansa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 10 cze 2017, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dzięki :) . Właśnie jak napisałam tego posta, to do mnie dotarło, że chyba za rzadko podlewam :oops: od tygodnia podlewam częściej, zauważyłam, że wtedy dolne listki się lekko podnoszą (o parę stopni). Niestety nie mam dużego doświadczenia z innymi roślinami niż sukulenty, ta dracena i tak długo ze mną wytrzymuje 8-) .
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Mam takie same draceny. One nie są kłopotliwe. Podlewam różnie, zależy jak przesycha podłoże. Zimą bywa, że co 2 tygodnie. Teraz raz na tydzień, a tą w mniejszej doniczce bywa, że częściej. Wsadzam palec do doniczki i sprawdzam. Twoje przyzwyczajenie z sukulentami powoduje "niechęć" do wody. Ja muszę pilnować się trochę w drugą stronę. Powodzenia w uprawie :D
sansa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 10 cze 2017, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Teraz pilnuję, żeby ziemia w doniczce (przynajmniej do końca lata) była cały czas lekko wilgotna, roślina na razie z tym czuje się dobrze, chociaż nadal nie rośnie. Moja niechęć do podlewania wynika też z tego, że tej zimy zmarnowała mi się inna dracena, (rozwinęła się pleśń w doniczce, przesadziłam, spryskałam preparatem grzybobójczym, ale roślina już nie doszła do siebie, najpierw straciła 3/4 liści, potem reszta co jej została oklapła, stoi jeszcze, daleko od innych roślin, ale chyba czas ją pożegnać? )
Oto ta zdrowa:
Obrazek

a to ta zmarnowana:
Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Te na pierwszym zdjęciu są ładniutkie, gratuluję. Na tym drugim dracenka jest biedna, ale nie wyrzucaj jej. Tu, na FO, są ludzie, którzy pewnie coś podpowiedzą. Ja jestem jeszcze mało wprawnym "ogrodnikiem", ale są mądrzejsi. Jeżeli korzenie nie zgniły, to jest szansa. Być może teraz trochę szpeci. Napisz może coś więcej. W jakim podłożu rośnie? W jakim miejscu stoi? Jak teraz podlewasz?
Awatar użytkownika
PabloDriver
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lip 2017, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Moja mniejsza dracena zrzuciła 4 liscie , które zbrązowiały wygląda to tak jak na zdjęciach poniżej czy coś złego się z nią dzieje czy to normalne u dracen ?

1http://imgur.com/a/AcLiO
2http://imgur.com/a/JfF4Z
3http://imgur.com/a/el0IW

Tutaj widać ,że jedna łodyga z prawej wyrastająca z pnia brązowieje co mam z tym zrobić zostawić tak jak jest ? :

http://imgur.com/a/EmH2d
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Gubienie dolnych liści to normalne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PabloDriver
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lip 2017, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Ok bo mnie to troche zmartwiło, ale jak tak ma być to wszystko jest ok. Końcówki liści nie schną , utrzymanie wilgotności powietrza przez wilgotne szmatki na kaloryferze i porozstawiane naczynia z wodą zdają egzamin. Pewnie lepiej działa keramzyt miedzy doniczką, a podstawką zalany zimną wodą, ale z braku laku tak sobie wymyśliłem. Dodatkowo w bardzo gorące dni zraszam obydwie przegotowaną zchłodzoną wodą . Zrobiłem sobie naturalny nawóz ze zmielonych skorupek od jajek zalanych wrzątkiem i odstawionych na klika dni , czy takim naturalnym nawozem wymieszanym z odstaną kranówką, albo schłodzoną wodą przegotowaną moge podlewać za każdym razem kiedy jest czas podlewania czy z tym tak jak z organiczno-mineralnym nawozem ze sklepu co 3 tygodnie ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Biohomusem co każde podlewanie do września.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PabloDriver
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lip 2017, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuje za radę, kupię w ogrodniczym , pozdrawiam .
Siasia29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 sie 2017, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracen pomocy

Post »

Witam.

Od jakiegoś miesiąca mam w domu dracene. Niestety ta największa z trzech ma brązowe plamy oraz brązowe końce liści. Liście które wypuszcza też są już brązowe. Niedawno ja przesadziłam ale już wcześniej robiły jej się te plamy lecz nie tak dużo. Podlewam ja raz na tydzień zraszam co drugi dzień.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Zapraszam zacząć od poczytania tego wątku, a następnym razem proszę korzystać z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kzysztof
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 wrz 2017, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Coś mi wyrosło na dracenie - help

Post »

Na dracenie wyrosła mi jakaś struktura o charakterze włochatego rozgałęzionego drzewa, czy patyczaka. Kolor to ma podobny do brzegów liści draceny. Strukturę oczywiście wrzucam na zdjęciach.
Proszę o podpowiedź co to jest i co z tym powinienem zrobić?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Pierwszy raz coś takiego widzę, ale po prostu ręcznie usuń.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”