Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
zetka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 mar 2008, o 17:11

Post »

Młode okazy pierwsze liście często mają bez otworów, dopiero później rozwijają się takie z otworami :) U mojej też tak było :)
Awatar użytkownika
aconitum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1279
Od: 30 lip 2008, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

ja się na monsterze nie znam bo mam pierwszą :)
ale ze szczpeki, która się w końcu ukorzeniła, mam jeden nowy liść i te perforacje były widoczne juz jak się liść rozwijał
Obrazek
Anka
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

Poczekaj do wiosny, aż się zrobi jaśniej i dożywiaj ją wtedy odpowiednio, to będą i dziury ;) Ja mam kilka obciętych pędów ze starszej monstery, której liście uschły i bardzo powoli tworzą się w liściach otwory na młodych pędach.
W naturze otwory w liściach monstery tworzą się po to, by duża blaszka liścia mogła przepuścić ulewne deszcze (siła wody rozerwie tak dużą powierzchnię).
ajołka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 cze 2008, o 21:01
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Dawno tu nie zaglądałam, ale moja monstera chyba usłyszała Wasze pochwały, bo ciągle rośnie :shock: Już zaczynamy jej się maczetą odgrażać, a ona niewzruszona :twisted: Wydaje mi się, ze cały sekret uprawy tej rośliny to duuużo światła i tyle, bo ja już nawet o nią nie dbam.
brokoolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 lut 2009, o 15:45
Lokalizacja: Kraków/Kielce

Post »

Jako że jest to moja pierwsza wizyta na forum-witam wszystkich bardzo serdecznie:) Mam ogromny problem z moją monsterą: zabrałam ją swojej teściowej we wrześniu i od tego czasu chyba się na mnie mści, ponieważ wypuściła tylko jednego liścia, a następnie zaczęły jej żółknąć starsze liście tak jakby od środka a ostatnio zauważyłam, że usychają korzenie powietrzne.. Strasznie się martwię bo to jest moja jedna z ulubionych roślinek.. nie wiem czy nie przesadziłam z podlewaniem, ziemia co prawda nie pachnie stęchlizną ale po drodze męczyłyśmy się jeszcze z mszycami. Na razie robię jej przerwę od wody, już mniej więcej drugi tydzień, ale ziemia wciąż jest lekko wilgotna.. Jak sądzicie, co może być przyczyną marnienia mojej roślinki?
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

A wymieniłaś jej ziemię :?:
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
brokoolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 lut 2009, o 15:45
Lokalizacja: Kraków/Kielce

Post »

wymieniłam zaraz jak mi pierwszy zaczął zasychać
stefanka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2010, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wola Czołnowska/Puławy

Monstera wielka co dalej?

Post »

Oto nasza wielka monstera, i rośnie nadal bez żadnych problemów:) tylko zastawiamy się co będzie jak się nie będzie mieścić w domu:) Obrazek
Obrazek
Obrazek
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera wielka co dalej?

Post »

Monstera przepiękna !!! :shock: Trudno doradzac , ale wydaje mi się , że jedyne rozwiązanie to przyciąc ją , a sadzonki wierzchołkowe ukorzenic , tylko , że wówczas już nie będzie taka okazała :?
Tak z ciekawości zapytam , czy kwitła kiedyś ?
stefanka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2010, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wola Czołnowska/Puławy

Re: Monstera wielka co dalej?

Post »

Nie jeszcze nie kwitła,ale czy to prawda ze jeśli zakwitnie to po zakwitnięciu umiera?
Reva
500p
500p
Posty: 837
Od: 11 gru 2009, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Monstera wielka co dalej?

Post »

Cudny okaz,jeśli będzie stała przy ścianie to te najwyższe pędy zaczną lekko zwisać, jak już będą przy suficie i tak będzie mogła rosnąć.
stefanka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2010, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wola Czołnowska/Puławy

Re: Monstera wielka co dalej?

Post »

I jeszcze dodam ze nosimy sie z zamiarem jej przesadzenia w większa doniczkę :roll:
i wtedy to będzie WIELKI problem:)
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera wielka co dalej?

Post »

stefanka pisze:Nie jeszcze nie kwitła,ale czy to prawda ze jeśli zakwitnie to po zakwitnięciu umiera?
Nie , to jakaś wymyślona plotka :wink:
A o kwitnienie zapytałam , bo z tego co wyczytałam , to podobno w uprawie domowej rzadko kwitnie .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”