Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Calathea,podlewanie,wilgotność

Post »

Aklimatyzacja trwa 7-14 dni. Podlewaj raz na dwa tygodnie, przynajmniej raz dziennie zraszaj (spryskiwaczem) i postaw przy najjaśniejszym oknie, ale nie nad kaloryferem.
Joaquin
kokos22
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lis 2014, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Calathea - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki, roślina doszła do siebie po 3 dniach stoi dość daleko od grzejnika.
podlewanie raz na 2 tyg to trochę za mało, bo u mnie bardzo grzeje i momentalnie wysycha. Mam w domu kilka innych roślin takich jak shefflera czy palma areca(była podlewana 2 razy w tyg do przelanie na spodeczek i od 10 lat świetnie się trzyma),
mikimotka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 gru 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,
posiadam cztery Calathee i z trzema z nich mam problemy. Wszystkie z nich podlewam raz w tygodniu (woda odstała, raczej twarda). Wszystkie stoją w pokojach z oknami na południe, z tym, że rośliny nie stoją w bezpośrednim nasłonecznieniu tylko ze 2-3m od okna. Jeśli chodzi o zraszanie to muszę przyznać, że tego nie robię. Przez długi czas rośliny ładnie rosły pomimo braku zraszania. Jeśli jednak ma to sprawić, że będą miały się lepiej to oczywiście zacznę je zraszać.

1. Pierwsza z nich jest w najgorszym stanie. Liście żółkną a następnie obsychają (na zdjęciu widać liście w każdej fazie tego procesu). Poza tym liście rozkładają się na boki. Dzieje się tak już od kilku tygodni, próbowałam zmienić miejsce rośliny ale nie bardzo to pomogło. O dziwo roślina aktualnie wypuszcza dwa nowe liście.

ObrazekObrazek

2. Druga jest, moim zdaniem, w dużo lepszym stanie od pierwszej (były kupowane w tym samym czasie i miejscu i tak samo się nimi opiekuję). Jednak brzegi niektórych liście brązowieją. Ogólnie widać, że liście tej są bardziej pionowe niż tej pierwszej.

ObrazekObrazek

3. Przy tej roślince również mam problem z obsychającymi miejscami na brzegach liści.

ObrazekObrazekObrazek

Podejrzewam, że albo rośliny są przelane albo przesuszone, ale jestem początkująca i trudno mi określić co jest główną przyczyną. Będę bardzo wdzięczna za rady, bo bardzo podobają mi się te rośliny i nie chciałabym ich stracić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Powodów może być wiele, przeczytaj wątek od początku, a powinnaś znaleźć odpowiedź. Masz typowe objawy. Małe pytanie, czy po każdym podlaniu wyciągasz doniczkę z osłonki i sprawdzasz czy nie stoi na dnie woda?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikimotka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 gru 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przeczytałam wszystkie posty i wydaje mi się, że te usychające liście to od przelania - mam rację? ;)
Jeśli roślinka faktycznie jest przelana to mam ją teraz przesuszyć trochę? Jak sobie z tym poradzić?
Po podlaniu nie sprawdzam czy nie stoi w osłonce woda - zacznę to robić.
Pomyślałam też czy nie wsypać do osłonki pod doniczkę trochę keramzytu, żeby ewentualny nadmiar wody nie zaszkodził roślinie - czy to dobry pomysł?

Czy te rozchylające się na boki liście też są skutkiem przelania? Czy może czegoś innego?

Jeśli chodzi o podsychające krawędzi liści to podejrzewam, że to zbyt mała wilgotność powietrza - mam rację? ;)
Zacznę zraszać liście i podstawy łodyg dwa razy dziennie (przefiltrowaną wodą). Myślę też czy nie postawić donic na szerszej podstawce z mokrym keramzytem.

Czy zrobienie roślinie kąpieli pod prysznicem raz na jakiś czas nie będzie szkodliwe?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak, dobre wyciągnęłaś wnioski. :) Staraj się utrzymywać ziemię umiarkowanie wilgotną. Rozchylające się liście to raczej objaw naturalny, staraj się nie trzymać z dala od okna. Generalnie może stać na parapecie, tylko uważaj ze słońcem. Sprawdź jeszcze roślinę pod kątem możliwości wystąpienia szkodników, szczególnie na spodzie liści powinny być one widoczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikimotka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 gru 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Sprawdziłam i nie widać żadnych szkodników.
Roślinki podsypałam keramzytem a same doniczki postawiłam na szerszych podstawkach z wysypanym mokrym keramzytem, zniszczone liście obcięłam i zaczęłam roślinki zraszać - zobaczymy czy będzie im lepiej :)

Dziękuję za pomoc :)
Lolana102
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 kwie 2015, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za roślina? (Calathea)

Post »

Czy ktoś podpowie jaka odmiana ma lekko różowe listki od spodu?
I jeszcze jedno pytanie przy okazji, bo to długie wiotkie, kładzie mi się. Jak mogłabym to wzmocnic, rozkrzewić.
Bardzo będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,

Co pytania pierwszego, to odmiana z fioletowymi liśćmi od spodu z tego http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... t=Calathea wątku, to będzie 'rufibarba'.
Natomiast co do pytania nr 2., to możesz wrzucić zdjęcia, o co dokładnie chodzi z tym długim , wiotkim?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lolana102
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 kwie 2015, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/30c ... cec37.html

Niestety na tę chwilę tylko takie.
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

:wit
Posiadam kilkuletnią calatheę. Chciałabym się zapytać jak ją zagęścić?
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Calathee rozmnażają się przez podział, czyli inaczej poprzez odrosty. Tylko tak rośliny te się zagęszczają. Żeby powstawały nowe odrosty trzeba jej zapewnić optymalne warunki, czyli dużo światła (bez południowego słońca), podwyższoną wilgotność oraz regularne nawożenie. Z tymże to są kapryśne rośliny i z bujnym wzrostem bywa różnie. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Calathea Rufibarba

Post »

Jestem posiadaczka Calathea i na spodzie liści widoczne są maluśkie białe robaczki, liście zmieniają kolor na żółty, robią sie jakieś plamy, co ją dopadło?
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”