Paproć,paprotka - podlewanie jako problem,czernieją liście

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
MonikaCiech
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 20 cze 2011, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Ratunku: przelałam paprotki :-(

Post »

Dziękuję Wam za odp. Paprotki już doszły do siebie i dzisiaj będę je z powrotem wsadzać do doniczek. Mam nadzieję, że się zaaklimatyzują. W każdym razie listki przestały żółknąć. ;:138
Awatar użytkownika
MonikaCiech
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 20 cze 2011, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Ratunku: przelałam paprotki :-(

Post »

No ja się zastrzelę-mam 3 małe paprotki i wszystkie mi marnieją :!: Mam mnóstwo roślin, a tylko z paprotkami nie daję sobie rady. To moje pierwsze paprotki, ale przeczytałam o nich wszystko co tylko możliwe: stoją na podstawkach z keramzytem, przesadziłam po przelaniu do ziemi do paproci, nie przesuszam, nie przelewam, mierzę wilgotność dla pewności (wilgotnościomierzem). A te wstręciuchy albo brązowieją, albo czarnieją, ciągle coś nie tak. Już nie mam pojęcia co robić, help! :?
nistra
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 sie 2010, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka, czarniejące listki, jak podlewać?, w czym problem

Post »

Wątek trochę stary, ale może komuś się przyda informacja.
Jeżeli te umierające listki są miękkie i wilgotne a nie suche to jest to choroba grzybowa.
A rzadko się to zdarza u paproci....
Agnieszka Kw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 maja 2017, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z paprocią

Post »

Witajcie. Jestem na tym forum od dziś. Mam problem z moją paprocią (mam ją od 4 lat), mianowicie łodygi od nasady robią się ciemno brązowe, łamią się ok 7 cm od nasady. Problemem jest też usychanie końcówek liści przez co muszę je ucinać. Proszę pomóżcie mi bo uwielbiam moje paprocie a z tą mam problem od jakiegoś czasu. Zauważyłam że na powierzchni ziemi coś się dzieje taki żółty nalot. Ale co to pleśń czy grzyb? Jak to zwalczyć? Podlewanie ok 1 raz w tygodniu, nie zraszam liści bo paproć wisi prawie nad akwarium, może źle robię? Pomocy.
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka - podlewanie jako problem,czernieją liście

Post »

1. Usychanie końcówek liści jest od suchego powietrza. To akwarium jest za daleko od rośliny.
2. Żółty nalot to wykwity soli wapnia, efekt podlewania zbyt twardą wodą. Podlewasz prosto z kranu? Jeśli odstaną to masz zbyt twardą wodę, proponuję ją albo prsegotowywać albo dodawać do niej parę kropli soku z cytryny. Ziemia nadaje się do wymiany.
Na marginesie, przestawił bym ją bliżej okna - paprotki lubią światło i na pewno będzie lepiej wyglądać niż obecnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka Kw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 maja 2017, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć,paprotka - podlewanie jako problem,czernieją liście

Post »

Czyli będę zraszać.Wode leje prosto z kranu, więc zrobię tak jak radzisz. Była bliżej okna, ale zaczęła wtedy bardzo blaknąć i od kiedy jest dalej to jest bardziej żywa. Ale Spróbuję jeszcze raz:) ziemia może być uniwersalna? Bo taką mam w domu, jeśli nie to dziś kupię.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka - podlewanie jako problem,czernieją liście

Post »

Poszukaj ziemi do paproci, gdyż te rośliny lubią kwaśne podłoże.
Blaknięcie liści pod wpływem światła to normalne zjawisko, nie wpływające negatywnie na paprotki. Jaką masz wystawę?
Samo spryskiwanie liści niewiele daje, gdyż podnosi wilgotność powietrza jedynie na krótki okres czasu. Dobrze postawić to akwarium tuż pod rośliną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”