Kalanchoe- rozmnażanie,ukorzenianie pędów,cięcie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak rozmnażać kalanchoe?Ukorzenianie pędów.

Post »

Ziemię zmieszaj że żwirkiem w proporcji około 1:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Jak rozmnażać kalanchoe?Ukorzenianie pędów.

Post »

Także ukorzeniałam liście. Odcięłam kilka dużych, najstarszych i włożyłam do ziemi dla sukulentów z bardzo dużą ilością żwirku 1:1. Postawiłam na wschodnim parapecie. Stały sobie od sierpnia 2016r. Korzenie wypuściły bardzo szybko, ale nic więcej. Spisałam roślinę na straty, ale jakoś szkoda mi było wyrzucić, ponieważ liście cały czas były zielone i jędrne. W marcu przesadziłam do świeżej ziemi. Z tydzień temu zauważyłam młode listki. W tym samym czasie ukorzeniałam sadzonki pędowe. Warunki miały takie same. Poszło dużo, dużo szybciej, ale z 10 sadzonek przetrwały tylko 4. No i nie chcą kwitnąć. Roślina mateczna wypuściła ładne liście, ale też nie kwitnie :(
kaskash
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2016, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak rozmnażać kalanchoe?Ukorzenianie pędów.

Post »

Ja ostatnio ukorzeniałam 7 szt i ... ukorzeniły się wszystkie :)
Kalanchoe teraz Ci nie zakwitnie, jest to roślina krótkiego dnia (kwitnie gdy dzień trwa krócej niż 10 h), tzn. w okresie listopad - luty, chyba że stworzysz odpowiednie warunki (zaciemnianie na min. 14 h na dobę)
Halina
Pozdrawiam, Halina
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Jak rozmnażać kalanchoe?Ukorzenianie pędów.

Post »

Pisałam wyżej,że reanimowałam własne kalanchoe. Stały całą zimę na wielkim = bardzo jasnym, południowym oknie.
Zapomniałam o nich,nie podlewałam więc prawie uschły,były miękkie,zwiotczałe ale .... ;:138 zakwitły.
Bez mojego udziału.
Nie jest więc regułą zaciemnianie by doprowadzić kalanchoe do kwitnienia.
Po moim doświadczeniu mówię z pełną odpowiedzialnością,że warunkiem kwitnienia kalanchoe jest przesuszenie :D
Żal było mi usuwać kwiatki więc ukorzeniam pędy razem z kwiatuszkami

Obrazek

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Kalanchoe,jak rozmnażąć?Ukorzenianie pędów.

Post »

Z tym kwitnieniem, to różnie bywa. Mam jeszcze jedną malutką. Kupiłam ją przed Wielkanocą. Wtedy miała pączki, które niestety opadły. Teraz zaczyna mi kwitnąć. Z tym przesuszeniem, to racja. Wspomniana roślinka stała zapomniana w pokoju, do którego mało zaglądam. O zaciemnianiu czytałam. Chciałam nawet tak zrobić. Dam jednak spokój. Poczekam na naturalne kwitnienie. Zimą tak mało jest kwitnących roślin. Pozdrawiam.
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kalanchoe jak obciąć?

Post »

W którym miejscu ucinamy po przekwitnięciu kalanchoe?
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Kalanchoe thyrsiflora - uprawa/choroby

Post »

Witam. W tym roku roślinka moja będąc 3 miesiące na słońcu na balkonie dużo urosła, ale nie widzę żeby się rozkrzewiała. Czy w ogóle jest to możliwe? A nie chce odcinać czubka rośliny by się przekonać bo może źle zrobię. Może ktoś pomoże?

Obrazek
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe thyrsiflora jak rozkrzewić?

Post »

To kalanchoe prędzej wypuści odrosty, niż się rozkrzewi choć jest i taka możliwość. Niemniej przy takiej wielkości rośliny to jeszcze za wcześnie. Musisz uzbroić się w cierpliwość.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Kalanchoe thyrsiflora jak rozkrzewić?

Post »

Dziękuję za informację. Ono bardzo powoli rośnie. Jest u mnie 3 lata i dopiero w tym roku widać że podrosła.
Marzena
zielona2019
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 lut 2019, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe,jak rozmnażąć?Ukorzenianie pędów.

Post »

Moje kalanchoe po przekwitnięciu przestało wypuszczać większe liście, jedynie długie badylki z małymi listkami. Wyczytałam,że powodem może być zbyt mała doniczka, nie podobała mi się forma krzaka więc poucinałam wierzchołki, siup je do ziemi a roślinę mateczną mocno skróciłam i dałam ją do większej doniczki. Czekam co z tego będzie. Mam nadzieje,że nie będzie ofiar ;:173
Podobno takie sadzonki kwitną dopiero po roku, dwóch od sadzenia, skąd więc w marketach malutkie kalanchoe obsypane kwiatami? :shock:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe,jak rozmnażąć?Ukorzenianie pędów.

Post »

Nie z powodu wielkości doniczki, ale zbyt małej ilości światła i słońca. Chłodniejszy parapet, najlepiej południowej wystawy, a nie gdzieś poza nim.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”