Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Gdzie stoi ile ma światła może ma za suche powietrze (suche liście odrywamy nie obcinamy obcięte nie wyglądają estetycznie taka rada )
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Jukka nie musi mieć wilgotnego powietrza.
W naszych mieszkaniach w zimie ma za mało światła i to, że dolne liści obsychają jest zjawiskiem normalnym. Dzięki temu tworzy się ładny, paskowany pień z bliznami po liściach.
Ja też odrywam suche liście, jednak nie polecam tej metody początkującym "uprawcom" juk. Bardzo łatwo można urwać liść z całym stożkiem wzrostu.
sara-s16
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 sty 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Od grzejnika stoi jakieś 1 mb , pokój jest nawet jasny , a jeżeli ma mało wilgoci to jak nawilżać .
reniaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sty 2014, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam, to mój pierwszy post na tym forum.
Posiadam dracenę, ma pewnie z 10 lat. Jednak bardzoooo długo nikt się nią specjalnie nie zajmował, stała z zasuszoną ziemią, z dala od okna. Nie urosła za bardzo. Jak ją zabrałam to wszystkie liście wisiały oklapnięte i zwiędłe, po podlaniu część z nich się podniosła, suche oberwałam. Stoi u mnie już miesiąc, widać że troche odżyła.
Ma bardzo małą doniczkę, bez otworów w dnie, myślę że nigdy nie była przesadzana.

Prosze o radę, co z nią robić.
Czy tylko przesadzić do większej doniczki z odpowiednią ziemią? Teraz czy poczekać do wiosny?
Czy pociąć i odmłodzić (nigdy tego nie robiłam)?
Jakiś nawóz ? Jeśli tak to jaki ? I od kiedy stosować ?

W tej chwili stoi na oknie południowym, ma dużo światła. Czy to dobre miejsce ? Czy moze jak sie zrobi cieplej to zarać ją na mniej słoneczny parapet ?

za chwilkę zdjęcia (ładują się)

ps zmierzyłam ją, ma jakieś 50 cm z doniczką
a doniczka średnice 10 cm
reniaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sty 2014, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

oto zdjęcia

Obrazek

Obrazek


tak teraz na nią patrzę i chyba troche szkodą ją ciąć, może tylko ją do większej doniczki przesadzić i dokupić jakąś drugą małą i posadzić obok żeby zakryć pusty pień
jak myślicie ?
Awatar użytkownika
elcia1974
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9111
Od: 23 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Ja bym nie ścinała, bo nadal ładnie się prezentuje.
Na wiosnę przesadź do podłoża takiego do juk i dracen.
Doniczkę wybierz większą ale też nie za dużą bo draceny tego nie lubią.
Pomysł z dosadzeniem mniejszej rośliny moim zdaniem też jest dobry.
:wit
Droga przez las nie jest długa, jeśli kocha się osobę, którą idzie się odwiedzic.
Aktualny wątek: Doniczkowi domownicy Eli cz. 7 Poprzednie części: Spis moich wątków
Wątek sprzedażowy: Sprzedam, kupię, wymienię rośliny doniczkowe
reniaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sty 2014, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

dziękuje za odpowiedź, a kiedy przesadzać ? I czy potem nawozić (od razu po przesadzeniu czy po jakimś czasie ? ) i czym nawozić ?
jestem całkowitym laikiem w tej kwestii
Awatar użytkownika
elcia1974
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9111
Od: 23 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Z przesadzaniem poczekaj do wiosny. W gotowym podłozu są już środki nawożące, więc możesz jej spokojnie nie nawozic przez kolejne dobrych kilka tygodni. Potem możesz używac specjalnego nawozu do juk, palm i dracen. Jest w ten właśnie sposób opisany na etykietkach. Moje draceny podlewam również biohumusem. Dobrze to na nie wpływa.
Myślę, że nawożenie tak raz na dwa tygodnie niewielką ilością będzie ok! Proponowałabym stosowac właśnie na przemian
biohumus i nawóz mineralny. Pozdrawiam :wit
Droga przez las nie jest długa, jeśli kocha się osobę, którą idzie się odwiedzic.
Aktualny wątek: Doniczkowi domownicy Eli cz. 7 Poprzednie części: Spis moich wątków
Wątek sprzedażowy: Sprzedam, kupię, wymienię rośliny doniczkowe
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

raflezja pisze:Jukka nie musi mieć wilgotnego powietrza.
W naszych mieszkaniach w zimie ma za mało światła i to, że dolne liści obsychają jest zjawiskiem normalnym. Dzięki temu tworzy się ładny, paskowany pień z bliznami po liściach.
Ja też odrywam suche liście, jednak nie polecam tej metody początkującym "uprawcom" juk. Bardzo łatwo można urwać liść z całym stożkiem wzrostu.
a ja mam inne doświadczenia, yukki zraszane nie gubią liści, nie zraszane gubią je masowo. Przetestowane od lat
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Nie będę się spierać ale...
Jukka rośnie głównie w klimacie gorącym i suchym. Tam deszcze padają bardzo rzadko. Roślina jest przystosowana do braku wody ze względu na budowę liści i kaudeks. Podobnie jak sukulenty, czy kaktusy jukka nie wymaga spryskiwania i wilgotnego powietrza wokół. Ta czynność może niestety być przyczyną gnicia.
Jednak, jeśli u Ciebie Nenesa ładnie rośnie, to się cieszę. Widocznie tak masz i już. :D
Moje są zasuszone w zimie, w ogóle nie spryskiwane i nie podlewane i również nie gubią liści masowo. I przede wszystkim nie rosną.
Przetestowane od 30-tu lat. :;230
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Ale nie o spory nam idzie. Inny jest klimat naturalny a inny to grzejniki i tyle :D Ja mówię o moim doświadczeniu, empiryzmie, faktach, które znam. Ktoś inny może mieć inne doświadczenia i inne fakty. Ot i wsio.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Nenesa!
Nie, oczywiście, że nie chodzi o spory. Dyskutujemy, przekazujemy swoje doświadczenia i polemizujemy.
Chciałam jakoś tak nawiązać do Twojego postu, a Ty zrozumiałaś dosłownie. :D

W przypadku sukulentów i kaudeksów, jeśli nie wiadomo o co chodzi w błędach uprawowych, to zawsze chodzi o nadmierną wilgotność. I to chciałam podkreślić. Nie napisałaś jakie warunki temperaturowe i wilgotnościowe masz w domu. Jeśli jest sucho a temperatura wysoka, to faktycznie może być problem. W takim przypadku polecam schłodzić jesienią, czyli trzymać jak najdłużej na zewnątrz (balkon lub ogród) na sucho. Soki komórkowe zagęszczą się i roślina przygotowana będzie do zimowania.
Jeśli Twój patent ze spryskiwaniem sprawdza się, to ok. Na pewno masz długoletnie doświadczenie, wiesz kiedy i jak nawilżać. Jednak jeśli te nasze wypowiedzi przeczyta młody, niedoświadczony forumowicz, może pomyśleć, że spryskiwanie jukki zimą - to standard postępowania. A ja się z tym nie zgodzę. :D
_wojtek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 mar 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Moja juka zaczęła chorować - w jednym pomieszczeniu juka (po przecięciu) i jedna inna roślina zaczęły pokrywać się dziwnym białym nalotem - wygląda trochę jak biały meszek. Jak widać jedna roślinka w ogóle 'nie przeżyła' kontaktu z tym czymś (po prawej) :(

Co to jest i jak się tego pozbyć? Próbowałem szukać, ale 'biały meszek' albo 'biały nalot' nie daje sensownych wyników :(

ObrazekObrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”