Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

A może warto sprawdzić czy spełniasz jej oczekiwania uprawowe?
Zapraszam na chwilę tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=5007
a również do poczytania jakie uwagi mają osoby ją uprawiające http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3937
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
kruszynka85
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 kwie 2014, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam.
Moja przygoda z roślinami doniczkowymi zaczęła się na dobre od ratowania zalanych paprotek, które były u mnie w pracy. Paprotki odwdzięczyły się pięknymi liśćmi. Następnie dostałam szczepki trzykrotki i seria rozmnażania ich, w między czasie zalałam aloesa, udało mi się tez sprawić by róża chińska zaczęła kwitnąć, a teraz przyszła kolej na dracenę obrzeżoną i juki.
Po pierwsze czekam do końca lutego żeby je przesadzić, bo mówią że najlepsza pora to wiosna. Po drugie chciałabym odmłodzić dracenę a juki też nie ładnie liście mają.
Proszę o rady jak się za to właściwie zabrać. Załączam zdjęcia. Juki stoją w pomieszczeniu gdzie są wschodnie okna, ale jedna stoi w kącie na tej ścianie gdzie jest okno a druga na wprost okna.
Dracena natomiast stoi w pomieszczeniu gdzie jest zachodnio-północne okno.
Zapomniałam jeszcze o małej dracenie, stoi w tym pomieszczeniu co juki, myślicie że powinnam ją przesadzić??

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę jeszcze o identyfikację tego okazu:

Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Dracena sanderiana.
lariana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 gru 2014, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witajcie, to poniekąd sprawozdanie z mojej pierwszej przygody z juką.
Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy dzielą się tu swoimi doświadczeniami i wiedzą ;:63 Miałam problem z juką, poczytałam Wasze rady i dowiedziałam się, że...prawie ją utopiłam!
A żeby było lepiej, to wcześniej ją uratowałam, bo sąsiadka z niej zrezygnowała, ucięła jeden pióropusz, a to co zostało wystawiła na klatkę schodową i był remont klatki i wymiana rur i juka zasuszona i pokryta pyłem z cegieł cała różowa...żal mi się zrobiło biduli i przygarnęłam. Ucięta łodyga wypuściła dwa boczne pędy, liści przybywało- tylko ta doniczka! Wielka, kwadratowa 35 x 35 cm. No i przelałam klasycznie. Żeby ją ratować zrobiłam wszystko o czym pisaliście ale to było jeszcze za mało (ziemia była jak mokra gąbka). W końcu zaryzykowałam, usunęłam całą ziemię, umyłam korzenie pod kranem do czysta, usunęłam te podgniłe i wpakowałam to co zostało w mniejszą donicę i nową ziemię do juk.
Stoi od dwóch tygodni :tan kilka liści jeszcze zżółkło, ale pióropusz sztywny i rozwija się nowy liść.
A teraz mam inny problem...
...ze strachu, że cała mi padnie odcięłam ten fragment z nowymi bocznymi pędami (ok 25-30 cm) i wstawiłam w wodę, no i rośnie sobie, liście coraz większe, nowe też rosną ślicznie, ale korzeni nie ma - a minął już ponad miesiąc.
Ten króciutki kawałek, który pozostał po obcięciu w doniczce z resztą juki, wypuścił już malutki pęd :tan , a ta ---- stoi w wodzie i ma się dobrze bez korzeni.
I co z nią zrobić?
Ma tak stać? Jak długo?
Z zeszłym tygodniu odcięłam jej bezpośredni dopływ wody, czyli zawoskowałam całą dolną powierzchnię łodygi.
Nie wiem czy to był dobry pomysł.
Nie usycha. Ale co dalej?
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: JUKA - żółknięcie liści, wydzielina w pniu

Post »

Z jukami mam takie doświadczenie, że na pewno odmiana juki - juka gwatemalska rośnie całkiem wysoko i bardzo szybko się ukorzenia wystarczy tylko oddzielić od głównego pieńka te boczne rozetki i dać ziemię , a od razu wypuszcza korzenie , u mnie były już po niecałym tygodniu. Mam też jukę aloesową, kupiłam ją w markecie miała wiele bocznych rozetek i można ją z nich rozmnożyć lub zostawić i formować w okazałej formie.Po rozdzielałam je i mam nadzieję,że na wiosnę z głównego pniaczka wypuści mi nowe rozetki.W rodzinie babcia i ciocia mają piękne okazy ich juki mają już po 30 - 40 lat to juki aloesowe lub juki wyniosłe. Wszystkie juki mają stanowisko słoneczne, rosną w dużych donicach, są podlewane dwa lub trzy razy w miesiącu.
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Moja złośnica po 40 latach to by była wysoka jak słup pewnie patrząc na tempo wzrostu. Mam ją od jakoś 23 lat ;) i już wiele razy musiałam ją ciąć bo by mi się nawet na półpiętrze nie zmieściła a tam jest ze 4 metry :D
lariana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 gru 2014, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Z tego co piszecie wynika, że chyba moja też przeżyje. Na razie liście przestały żółknąć, mały kiełek ma już 2 tycie listki a ta uparta gadzina w słoiku nareszcie wypuściła korzeń. Hurra! Na razie tępię ziemiórki - lata mi toto po całym domu, a jak skończę, to gadzina pójdzie do ziemi i poczekamy. Mam nadzieję na dziki busz..za jakieś 2 lata :lol:
A tej pięknej złośnicy to tylko pozazdrościć ;:333 Niech się dobrze trzyma!
olcia55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 mar 2015, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

http://imageshack.com/a/img540/9608/3kijMX.jpg

Witam serdecznie,

Jestem właścicielką juki - wiek ok. 9 - 10 lat.

Nie jest ona w dobrej kondycji, jednak pień ma cały twardy, więc chyba nie jest za późno na jej rozsadzenie.

Chciałabym ulepszyć tę roślinkę i jej kondycję - jednak nie mam pojęcia jak mam to zrobić, totalny laik ze mnie.

W związku z tym bardzo proszę o udzielenie mi wskazówek krok po kroku jak mam wykonać proces rozsadzania mojej juki tak abym ją uratowała i jej nie zaszkodziła.

Czytałam całe forum na ten temat jednak sorry nie ogarniam tematu - poproszę o konkretne wskazówki do mojego przypadku.

Załączam zdjęcie mojego kwiatka.

Z góry dziękuję i oczekuję na wiadomość zwrotną.

Pozdrawiam - Ola
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Wg mnie powinnaś poczekać gdzieś do końca kwietnia czy maja. Gdyby to była moja roślina to bym ja ucięła ostrym nożem tak 20-24 cm poniżej liści. Łodygę zostawiłabym tak jak jest ale górę szczelnie zalała parafiną lub posmarowała odpowiednią maścią ogrodniczą np funabenem do ran. Górną część bym obsuszyła tak z dzień, też zalała parafiną i wsadziła do wiaderka z wodą dorzucając kilka kawałków węgla drzewnego lub ostatecznie kilka tabletek węgla z apteki - ale ten pierwszy lepszy. Tylko górna część jest bardzo duża więc pewnie i tak od dołu straci sporo liści. Górna częśc po kilku tygodniach puści korzenie i gdy będą już spore nalezy roślinę posadzić. Wodę trzeba kontrolować aby się nie zepsuła. Po to podaje się węgiel. Jeśli coś się zacznie z nią dziać to należy ją wymienić i znów dodać węgiel.
Dolna cześć po jakimś czasie powinna puścić zawiązki pióropuszy.
Ja swoje na takie operacje wywalam na balkon. Tylko, że mój jest od północy wiec roślinki mogą sobie spokojnie rosnąc przez całe lato, od poczatku maja często nawet prawie do końca października, zależnie od tego czy są przymrozki czy nie.
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Juka gwatemalska ładnie się już ukorzeniła,ale jeszcze nie podjęła wzrostu.
Dracena deremeńska po oddzieleniu i włożeniu do ziemi też dosyć szybko się ukorzenia, ale Dracenę obrzeżoną chyba straciłam.
Kawałek draceny obrzeżonej dostałam do ukorzenienia i włożyłam ją do wody. Stała tak ok. 1 do 1,5 tygodnia i nic, przeniosłam ją do ziemi i znów nic, wyjęłam z ziemi i z powrotem do wody,stoi w wodzie dalej ,ale ja już nie bardzo wiem jak i z czego miała by wypuścić korzenie.
Może mi ktoś poradzić co mam zrobić ?
kruszynka85
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 kwie 2014, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Wiosna już w najlepsze pomału się zbliża więc czas wziąć się za przesadzanie kwiatów.
We wcześniejszych postach wstawiłam zdjęcia swoich juk i dracen.
Bardzo proszę Kochani doradźcie jak je pociąć żeby były ładne.
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Proponowałabym dać im podpory np.palik i lekko przywiązać.Szkoda je ciąć(w ostateczności).
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam!

Mam dwie draceny obrzeżone posadzone w jednej donicy (tak zostały zakupione), jedna niższa, druga wyższa. Przesadziłam je w ubiegłym roku w maju do dużej donicy. W tym roku widzę, że mniejsza ma się znakomicie, a dużej zaczynają żółknąć listki i są lekko klapnięte.
Obecnie nic złego się nie dzieje, ale wolę zapobiegać niż reanimować, dlatego zastanawiam się, czy je rozsadzić. Nie wiem tylko czy bardziej im zaszkodzi rozszarpywanie korzeni, czy zostawienie razem? Czy ktoś już taki zabieg przeprowadzał? :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”