Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
jagunda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 sty 2013, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Albo (jak już zostało w tym miesiącu ustalone! kilka postów wcześniej starczyłoby przeczytać... nie mówię o całym wątku) przyczyną jest po prostu ZIMA.
ramik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2014, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

Witam,

mam dwa pytania. pierwsze czy to jest Dracena smocza , a po 2 jak można pozbyć się nieestetycznego pieńka. Dodam, iż ten pieniek (grubszy) dostałem od żony po powrocie z wycieczki na Teneryfie. Wsadziłem do wody stał tak z 2 lata bo nie wypuszczał korzeni, jak wypuśiił to przesadziłem do doniczki i w końcu zaczał szybciej rosnąc. Teraz ma z 70cm(w sumie z liśćmi) i ok 7 lat licząc od od wsadzenia do wody, czuję sie chyba ok, ale pieniek już jakiś czas temu (3 lata?) całkowicie obsechł co widac na zdjęciu. Kora odchodzi od pnia i nie wygląda to estetycznie. Co radzicie nie chciałbym jej rozmnażać tylko pozbyć się tego pieńka, czy obciać przy pieńku ta cienką łodygę? I co dalej do ukorzeniacza i w doniczkę, czy do wody i poczekać az puści korzenie? Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

ona źle nie wygląda ja bym zostawił tak jak jest :wit
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

1. Tak jest to dracena smocza, 2. Ja też uważam, że dobrze wygląda, to normalny pokrój dla draceny. W naturze są to normalne drzewa i z czasem tracą dolne liście. Ja tam nie widzę sensu w skracaniu pieńka, przynajmniej dopóty, dopóki nie urośnie Ci pod sufit. Zresztą po jego skróceniu i tak szybko pieniek się odrodzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ramik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2014, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

dziekuje bardzo za odpowiedzi. Nie wiem tylko czy dobrze mnie zrozumieliscie, cienki pieniek jest dla mnie jak najbardziej ok nawet coraz bardziej mi sie podoba bo zawsze byl maly a jak od 2 lat zaczałem dodawac nawozu to ładnie urósł. Chodziło mi o ten gruby mały pieniek, jest po prostu brzydki od dołu jakby podgniwał a wyżej kora odchodzi od niego na jakies kilka mm. Ten cienki pieniek chcialbym uciac przy samym grubym pienku.
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

źle to nie wygląda taka uroda draceny jest :wit
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
ramik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2014, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

;) moge sie poupierac , widzialem draceny ktorych pien w wiekdzosci wyrasta wprost z ziemi a nie z pienka z boku i tak bym chcial ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

Zrobisz, jak będziesz chciał. W kwestii rozmnażania to jest odcięcia pieńka, jest wątek na forum - trzeba w wyszukiwarce forum wrzucić hasło "dracena - rozmnażanie", wszystko jest tam dokładnie opisane.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ramik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2014, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

a oprocz wzgledow estetycznych nie polepszy sie wzrost itp? bo ja cala gore chce zostawic tylko obciac cienki pieniek przy samym dużym i wtedy korzen bedziecbezpisr pod pienkiem cienkim a teraz wszystko idzie przez gruby co chyba nie jest za dobrze jak on jestcwysuszony podgnily?
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

To rób jak chcesz wystarczy obciąć tą odnogę draceny u nasady grubego i można ten cieki włożyć do wody i puści korzenie, lub dać ukorzeniacz i odrazu do ziemi wsadzić gdzie puści korzenie a ten gruby można zostawić i może jeszcze odbije i będziesz miał 2 roślinkę :wit

Wzrost będzie taki sam, przecież roślinka jakoś dostaje pokarm przez ten pieniek i nie wygląda on tragicznie :wit
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
_fox_

Re: Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

Jest jeszcze opcja przesadzić w głębszą doniczkę i zasypać ziemią do wysokości tego grubego pieńka. Bez cięcia bez ukorzeniania a ten cienias i tak wypuści korzonki.
ramik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2014, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

o tym tez myslalem ale to by musiala byc b.gleboka doniczka
_fox_

Re: Dracena? odmłodzenie nietypowe.

Post »

No, cuś za cuś ;:306 Popatrz może dobierzesz jakiś cylinder odpowiadający średnicą doniczce i nałożysz, maskując tą doniczkę.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”