Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Mucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 paź 2007, o 22:51

Znowu ja

Post »

to znowu ja z moim cycasem ;-)

zastanawiam sie czy nie powinnam go przesadzić - ziemie ma strasznie zbitą, jak kamień i popękaną - jak go podlewam to woda przelatuje przez tą ziemię jak przez sitko i wszystko ląduje w podstawce :/ nie przesadzałam go od zakupu. dodam ze kupiłam go w ... castoramie... byl najladniejszy ze wszystkich tamtejszych cycasow, reszta była zupełnie żółta. ostatnio wyjelam go z doniczki - cała ziemia wyszla razem z bryłą korzeniową. zastanawiam sie jak przsadzić cycasa do nowej ziemi bez tej starej, żeby nie uszkodzić mu korzeni. drugi liść też mu zaczyna zółknąć i obawiam sie ze jest to własnie efekt strasznie twardej ziemii, w której korzenie nie mają sie jak rozwijać. jest to możliwe?
skubana :-)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możesz zrobić zdjęcie i go pokazać, jeśli zdecydujesz sie na przesadzenie poczytaj w dziale encyklopedie o wymaganiach ziemi jaką powinien mieć a jak wyjmiesz z doniczki lekko obkrusz tą starą ziemię(możesz ją lekko zwilżyć przed przesadzaniem) wtedy nie uszkodzisz korzeni, pamiętaj że cycas lubi jak ma ciasnawą doniczkę czyli może być ona w średnicy większa o dosłownie średnicę orzecha z którego wyrastają liście dla przykłady jeśli orzech ma 4 cm średnicy powinien rosnąć w doniczce o średnicy 8 cm. :D
Mucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 paź 2007, o 22:51

Zdjęcia

Post »

Mój cycas wygląda tak jak na zdjęciu Obrazek Obrazek
na zdjęciu tez widać jego ziemie - zupełna skorupka z wierzchu. Obrazek Obrazek

da sie coś z nim zrobić? czy przesadzenie pomoże?
dziękuje
skubana :-)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Myślę że nie jest tak źle zrób tak jak opisałem w poście wcześniej z tym że daj go w taką samą rozmiarowo doniczkę lub w tą co w niej rósł, jak obkruszysz trochę tej skorupiastej ziemi akurat uzupełnisz jej brak świeżą ziemią. :D
Mucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 paź 2007, o 22:51

Post »

Dziękuje :-)
skubana :-)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pomieszaj trochę gliny z zwykłym piaskiem i domieszaj do ziemi(glina może być taka z podwórka piasek też tylko piasek wyparz w piekarniku a glinę wykopuj w miarę głęboko tak z głębokości chociaż szpadla ewentualnie jak jest bardzo twardo to z pół szpadla) :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Może być również żwirek. :D
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Myślę, że większość pokazanych tu sagowców jest przesuszona, szczególnie te stojące na parapecie i przy kaloryferze.
Ziemi jest mało i zbija się w skorupę.

Długie liście, jak w przypadku rośliny stojącej na stole, wynikają z braku światła.
Dlatego, gdy pojawią się nowe liście należy im zapewnić mu maksymalną ilość światła i nie obracać doniczki, dopóki nie skończy rosnąć.
(niestety, gdy jest ich 4-5 wszystkie "chcą" do światła)

Sagowce owszem lubią czasem mieć sucho, ale lepsza jest stale lekko wilgotna ziemia.
Dobrze byłoby im dawać większe doniczki, niż te w których zazwyczaj się je męczy.

Mam nadzieję, że nikogo nie urażę moimi zaleceniami, ale mam kilka sporych cycasów revoluta i kilkadziesiąt sadzonek innych gatunków sagowców i myślę, że sprowadzanie warunków uprawy do małej doniczki i mocnego suszenia podłoża niezbyt im służy.

Zachęcam do wystawiania tych roślin na zewnątrz.
Wiadomo, w przypadku delikatniejszych liści uformowanych w domu może dojść do poparzenia, ale można je wystawić w miejsce, gdzie bezpośrednie słońce sięga tylko przez kilka godzin dziennie.

Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

A czy cycasa nie mogę posadzic do ziemi dla palm zmieszanej ze zwykłym piaskiem?
Nie mam pomysłu skąd skombinowac ten gliniasty.
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możesz aczkolwiek dodatek zwykłej czystej gliny jest bardzo wskazany a można ją kupić za ok 3 zł w sklepie wędkarskim(glina do zanęt - to czysta glina świetnie się nadająca do domieszania do ziemi) :D
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Dzięki, w takim razie muszę się wybrać do wędkarskiego.
Mąż mnie zabije :lol:
Mówi, że przez te moje kwiatki to już w żadnym sklepie sie nie może pokazać, bo wszędzie na niego dziwnie patrzą.
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Ja do swoich roślin dodaję zwykłą jasną ginę z kretowiska (nie z ogródka). Mam też glinkę taką ciemną, brązową. Glina zmieszana z ziemią pełni takie zadanie buforujące tzn. utrzymuje odczyn (kwasowości) na stałym poziomie. Mówimy że ziemia jest wtedy ciężka. Glinę suszę, potem rozdrabniam, rozcieram tyle ile mi potrzeba - nie daję jej za dużo.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
mcdm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 maja 2008, o 18:09

Post »

Witam

Moj cycas od ok miesiaca zaczal usychac , wyglada teraz tak jak na zalaczonej fotce. Jest jakas szansa na uratowanie? DziękiObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”