Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kacpi3445
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 mar 2017, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Tak i tu się nie zgadzam bo innym daję więcej wody a niektórym mniej. Cykasa ostatnio podlałem jak miał już suchą ziemię. Czy jak został przelany muszę wyciągnąć go z doniczki i obcinać korzenie do zdrowej tkanki??? Liście mnie już nie obchodzą ,ponieważ ma jeszcze 7 starszych liści (zdrowych, nie żółkną). Tak stanowisko takie jak myślisz! O parapecie zapomnijmy bo jest ogromny. Sama donica by się nie zmieściła. I ostatnie pytanie: kiedy będą następne młode listki. Czy światło słoneczne musi być rozproszone?


---19 sie 2017, o 11:08 ---


Moja wina !!!! Dziś rano wyciągnąłem cykasa z donicy i okazało się ,że woda nie docierała do dolnych korzeni. Za mało podlewałem ;:223 Teraz tylko w jaśniejsze miejsce oraz obficiej podlewać gdy ziemia przeschnie. Dzięki za rady. :heja ;:oj Będę informował co dalej z nim.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

1. A powinno Cię obchodzić, bo to że teraz stare liście są zielone, za rok może zostać sam pień. Dlaczego? Bo sagowce to drzewa, wypuszczając nowe liście tracą stare i to może być bardzo szybki proces. Natomiast na nowe liście możesz czekać rok, dwa lata, a nawet 5 lat.
Sagowce potrzebują zimowania w niskich temperaturach (poniżej ok. +12 stopni), to pobudza do wypuszczenia na wiosnę nowych liści.
2. Dalej mi nie odpowiedziałeś, czy doniczka ma odpływ.
3. Bezpośrednie światło słoneczne, czyli przy oknie. W następnym sezonie wystaw na zewnątrz po uprzedniej aklimatyzacji.
4. To, że dół ziemi suchy nie ma tutaj raczej większego znaczenia, sam podlewam swojego mniejszą ilością wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kacpi3445
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 mar 2017, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Tak jest drenaż i duże dziury odpływowe. Stare liście powinny zostać bo czytałem na początku tego wątku ,że ktoś miał cykasa i przez 4 lata co roku wybijały młode ale zawsze po jakimś czasie więdły.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Nie ma reguły, czasami zdarza się, że stare liście jeszcze trochę się utrzymują na roślinie po wypuszczeniu nowych, a czasami po prostu gubią wcześniej i zostaje łysy pień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kacpi3445
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 mar 2017, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Nie wiem już sam. Będę informował co dalej z cykasem. Dzięki za pomoc :wit
pjotr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 lip 2018, o 07:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Hej,
tydzień temu kupiłem Cycasa w sklepie ogrodniczym. Kupując miał był cały ciemno zielony, a po przeniesieniu do domu po 2 dniach zaczęły żółknąć liście.

1. Postawiłem go blisko okna, ale promienie słoneczne nie docierają do niego bezpośrednio. Znalazłem informacje, że może mieć za mało światła, ale stoi przed oknami od strony południowej. Okna są na całą ścianę, więc więcej światła może mieć jak postawię go na słońcu. Obok stoi Oliwka (na słońcu) oraz Dracena (obok Cycasa od roku), którym jest bardzo dobrze.
2. Nie został przelany, ponieważ w sklepie mówili że dopiero za tydzień mam go przelać więc jedynie co to był pryskany.
3. Może jednak za mało wody miał?
4. Doniczka jest pęknięta na dole i korzenie wychodzą. Po zakupie poszedłem ponownie do sklepu zapytać czy go przesadzić bo żółkną mu liście, to Pani w sklepie powiedziała że dopiero za 2 lata, a to że doniczka pęknięta to nie ma znaczenia.
5. Pani ze sklepu mówiła, że codziennie go pryskać wodą na liście, a podlewać też przez pryskanie zamiast lać wodę.
6. Od czasu do czasu stawiałem go na parapecie przy otwartym oknie, ponieważ lubi świeże powietrze (tak mi zalecano w sklepie). Słońca ostrego nie było, raczej zachmurzenie. W związku z czym nie sądzę, żeby to był efekt poparzenia.
7. Ma 7 liści z czego 4 robią się lekko żółte i mają suche końcówki.
8. W tym samym pokoju posiadam 7 roślin, które dotychczas nie narzekały :)

Link do galerii:
https://imgur.com/a/mQIVqPh

Prosiłbym Was o pomoc :)

Pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Ehhh...
1. Nie porównuj draceny do cykasa czy do oliwki. Każda z nich ma inne wymagania świetlne. Sagowce mogą rosnąć w słońcu - jak m.in. w naturze, ale trzeba go stopniowo aklimatyzować, bo może popalić liście, zwłaszcza na południowej wystawie. Cieniuj go roletą w godzinach południowych (gdzieś od około 11 do około 14 -tej). Stopniowo skracaj czas przez jakieś około 2 tygodnie zasłonięcia.

3. W sezonie podlewasz obficie (jeśli jest ciepło) i utrzymujesz lekko umiarkowane wilgotne podłoże do następnego podlania. Jak zaczyna delikatnie przesychać wierzchnia warstwa ziemi wtedy podlewasz, w okresie jesienno-zimowym rzadziej i mniejszą ilością wody.

4. Kompletne bzdury! Rośliny przesadzamy bezpośrednio po zakupie, zwłaszcza gdy korzenie wychodzą na zewnątrz. A ponadto podłoże na zdjęciu w ogóle nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin. Jakie dwa lata, ludzie którzy sprzedają rośliny często w ogóle nie znają się na ich uprawie.
Przesadź koniecznie teraz do mieszanki ziemi do palm zmieszanej ze żwirkiem, na dno drenaż do dużo większej (o około 4 - 5 cm) na średnicy. Wtedy do następnego przesadzenia możesz odczekać nawet 5 lat. Podczas przesadzenia ocenisz stan korzeni.

5. Jeszcze większe bzdury! Jak można podlewać przez pryskanie??? Pryskanie wodą ma jedynie podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny, ale nie jest to zupełnie efektywne. W okresie grzewczym, zadziała jedynie nawilżacz powietrza, jednak sagowce powinny być zimowane w niskiej temperaturze.

Sagowce mogą stać na zewnątrz, mój oczywiście przez cały okres wegetacji stoi na balkonie. Możesz go przesadzeniu wystawić na zewnątrz na razie w lekko zacienione miejsce. Pamiętaj, że szyba zatrzymuje część promieniowania słonecznego, więc na zewnątrz o wiele łatwiej o poparzenie.

8. Jak napisałem w punkcie 1, nie patrz na inne rośliny. Różne rośliny, różne wymagania uprawowe, nawet egzemplarz z tego samego gatunku może się inaczej zachowywać - rośliny są organizmami żywymi, jak ludzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pjotr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 lip 2018, o 07:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Dzięki za odpowiedź. Posiadam w domu ziemię: https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-och ... UQoduxwJqw

czy powyższa ziemia do roślin zielonych i palm się nadaje?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Tak, do sagowca na pewno. Nie zapomnij wymieszać ją ze żwirkiem w proporcji około 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pjotr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 lip 2018, o 07:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Jako żwir mogę użyć biały grys albo keramzyt?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Lepszy będzie zwykły żwirek akwarystyczny (kwarcowy) o frakcji 2 - 4 mm. Keramzyt użyj jako drenażu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
obialob
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 lip 2018, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Cześć,
mam cykasa od zimy zeszłego roku (2016). W tym roku w maju wypuścił trzy nowe pędy. Najpierw były zwinięte w trąbki, a potem po rozwinięciu wyglądają tak jak na załączonych zdjęciach. Listki od połowy są żółte, a sama końcówki uschnięte. Cykas stoi w mieszkaniu, okna od strony zachodniej, mieszkanie jest bardzo jasne. Przez rok stał na stołku kilka metrów od okna. W marcu przestawiłam go na szafę, więc stoi wysoko, prawie pod samym sufitem, ale mieszkanie jest jasne, słoneczne, wydawało mi się, że mu tam dobrze - tam zresztą po dwóch miesiącach wypuścił nowe pędy, które rosły w zawrotnym tempie, ale jak widzicie, ostatecznie nie rozwinęły się w ładne listki, tylko pożółkły. Wczoraj przestawiłam go na balkon.
Przesadzałam go tylko raz, zaraz po przywiezieniu ze sklepu. Doniczka chyba nie jest za mała, czytałam, że powinna być dosyć wąska dla tego kwiatka, ale nie ma odpływu - właściwie to nie doniczka tylko osłonka. Na dole wysypałam karmazyt.
Poradźcie proszę, co zrobić, żeby mu było lepiej.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Błędy, błędy, błędy...
1. Za ciemne stanowisko to są rośliny potrzebujące słońca, a nie ciemnego stanowiska. Kilka metrów od okna masz mniej niż klika procent światła w porównaniu do stanowiska przy oknie. Oczywiście teraz trzeba sagowca do słońca przyzwyczaić wydłużając stopniowo dostęp do promieni słonecznych w godzinach ok 11 - 15. Tak przez około 2 tygodnie.
2. Doniczka musi mieć odpływ :!: Każdą roślinę sadzimy do takich doniczek. Ponadto bzdury, że sagowce potrzebują ciasnych doniczek, a wręcz przeciwnie obszernych - jeśli wyjmiesz roślinę i bryła korzeniowa będzie przerośnięta, to kolejna doniczka może być nawet o 3 - 4 cm od niej większa.
Efektem tych dwóch błędów jest przelanie na co sagowce są bardzo wrażliwe.
Trzeba koniecznie przesadzić do nowego podłoża, mieszanki ziemi do palm i żwirku albo agroperlitu. Doniczkę postaw na podstawku nie wkładaj do osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”