Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

:wit
W trakcie kocich harców spadła doniczka z gloksynią, niestety pękła i musiałam roślinę przesadzić. Po przeprowadzce do nowej doniczki gloksynii oklapły wszystkie liście i pąki. Co zrobić, żeby odzyskała wigor? Więcej podlewać, a może mniej? Wynieść na balkon czy trzymać w domu? Usunąć te oklapłe liście czy zostawić? Proszę o radę, bo nie wiem, jak postępować z rośliną, a szkoda byłoby, gdyby się zmarnowała :(

---25 cze 2017, o 12:49---

Obrazek

Obrazek


---27 cze 2017, o 18:30---

Obrazek

Obrazek
mardar2007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lis 2014, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Pięknie wygląda ta gloksynia od Agar ,czy taka pierzasta jest,czy też nie rozwinęła się do końca?Ja listki wsadziłabym do ziemi ,szkoda żeby się zmarnowały. Moje wypuściły bulwy wielkości paznokcia po 2 miesiącach. Do wody też włożyłam listek i po 4 tygodniach urosły dorodne korzonki.Widać też że zaczyna się tworzyć bulwka.
A te mini gloksynie też cudne ale nie do zdobycia chyba raczej na naszym rodzimym rynku.Udało mi się zakupić maleńką sadzonkę Party Dress za 20zł w kwietniu.Teraz urosła ze trzy razy tyle niż była,ale pączków nie ma jeszcze[widoczna na zdjęciu. A te pozostałe fotki to próby rozmnażania, wolę ziemię od wody. Mam nadzieję że ten listek w w wodzie rozmnażany świetnie ,,się poczuje,, w ziemi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nie wiem jak pozostałym forumowiczom kwitną w tym roku gloksynie ,ale moje mają mało pąków,i nie chce im sie kwitnąć.

---15 lip 2017, o 15:42---

A tak wygląda gloksynia którą wysiałam na koniec kwietnia.Tylko 2 nasionka z 10 wykiełkowały.Kolejnego opakowania na razie nie wysiewałam.Planuję w styczniu to zrobić.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

mardar2007 pisze:...czy taka pierzasta jest,czy też nie rozwinęła się do końca? Ja listki wsadziłabym do ziemi ,szkoda żeby się zmarnowały...
To odmiana pełna, kwiatki są w pełni rozwinięte. Jej listki już siedzą w wodzie, mają korzonki i nawet małe bulwki, podobnie jak i listki innych odmian ;:108
Awatar użytkownika
papryczka07
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 kwie 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Witam was. ;)

Mam problem mały z moją gloksynią.
Pojawiają się takie kropki na liściach zrobią się one od razu czarne i jeśli je dotykam to szeleszczą, są uschnięte. :( wcześniej już okwitnięte kwiatki te łodyżki poucinałam. Gloksynia stoi na parapecie okiennym od 13-14 godz mam słońce ale nie stoi też tak bezpośrednio na słońcu - zasłaniam rolety.
Myślałam nad kupnem nawozu do niej ( do kwiatów kwitnących )
Na zdjęciu przedstawiam jak wygląda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Proszę o poradę. z góry dziękuję ;)
Bądź cierpliwy.
Nigdy się nie poddawaj.
mardar2007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lis 2014, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Do papryczki 07.
Gdzieś znalazłam, że może to być plamistość liści. Zalecają oprysk preparatem grzybobójczym lub naturalnym z sody oczyszczonej, zrywanie i palenie liści aby się nie rozprzestrzeniała choroba.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
papryczka07
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 kwie 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Sodę oczyszczoną coraz częściej wykorzystuje w ogrodzie i na balkonie ( zwalczam mszyce ).
Bądź cierpliwy.
Nigdy się nie poddawaj.
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

A nie są to może poparzenia od słońca? Wiem, że zasłaniasz, ale na to mi najlepiej pasuje :D
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Zakwitła bliska kuzynka gloxinii- seemania nemantodes. Miała opory, żeby zacząć rosnąć. Ta spora roślina wyrosła z maleńkiej szyszeczki- szczerze mówiąc nie dawałam jej wielu szans. Ale udało się :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
papryczka07
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 kwie 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Jak tylko wchodzi słoneczko to zasłaniam. Staram się by jak najmniej była na słońcu. :)
Bądź cierpliwy.
Nigdy się nie poddawaj.
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Rozumiem, przeczytałam, co napisałaś. Ale sama wiem, że często rośliny, które osłaniałam łatwiej, od tych zahartowanych w słońcu, ulegają poparzeniu - wystarczało trochę nieuwagi. Jeśli to nie słońce, a jakaś choroba grzybowa, to ja się na tym nie znam. Jednak jeśli dotyczyłoby to moich gloksyń, to wolałabym obciąć liście, niż pryskać chemią w domu - przecież i tak całą "górę" w końcu wyrzucamy. Zresztą choroby grzybowe w tym wypadku są groźne, jeśli dotyczą bulwy, to ona ma być zdrowa, obserwuj ogonki liści, czy nie gniją, podlewaj od dołu i ciesz się, że kwitną. Ale oczywiście wybór należy do Ciebie :D
Moje kwitną tak:

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Spokrewniona z gloksynią Gloximannia She's dancing. Pierwsze kwitnienie i pierwszy kwiat. Nie mogłam sobie odmówić, żeby go uwiecznić :)
Obrazek
Awatar użytkownika
papryczka07
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 kwie 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Wybór może należeć do mnie. Jeśli dostaje takie rady to się do nich zastosuję. Jest to moja pierwsza przygoda z tym kwiatem . Liście które miałam po plamkowane to wywaliłam. Gloksynia mi okwitła z wszyskich kwiatków, wygląda aktualnie bardzo "ubogo". Stoi na parapecie, raz mi spadła ale złapałam ją w locie, dwa razy mi spadła roleta na nią i połamała piękne kwiatuszki, a te co pookwitały to zerwałam kwiatki. :) Myślałam czy jej dać nawóz (mam zamiar kupić do kwiatów kwitnących), nie wiem czy ona już nie będzie "odpoczywać", bo na pewno ma taki okres czasu.
Czyli wyglądają tak :
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zmoderowano - nie piszemy wielkimi literami/mod.
Bądź cierpliwy.
Nigdy się nie poddawaj.
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Moje, choć większe, zaczynają wyglądać podobnie. Ponieważ u mnie syningie trzymam latem na parapecie, który zimą zajmują sadzonki pelargonii, to teraz muszę je tak "poprowadzić" żeby na 15 października zwolniły miejsce. Dostaną jeszcze ciut nawozu, ale bez azotu i coraz mniej wody, aż przestanę podlewać całkiem. Potem zaschną liście, to co zostanie nad ziemią, obetnę i doniczka z bulwą powędruje do ciemnego i chłodnego garażu do szafki. Gdy zimą zacznie się budzić (pojawią się listki) przesadzę i zacznę podlewać. Robię tak już od wielu lat, u mnie się sprawdza, ale może ktoś robi to lepiej? :wit
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”