Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Po przesadzeniu dwóch palm wyglądają tak

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozostałe jak radziłeś Przemo rozsadziłem. Palmy staram się prawie codziennie zraszać wodą.

Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Bardzo dobrze, poucinaj jeszcze tylko te pousychane kikuty po liściach (pionowym cięciem przy kłodzinie a jeśli dasz radę to delikatnie je nawet oderwij tak by ich nie było w ogóle. Wklejam Ci szczegółowy opis jak się z nimi obchodzić:

Chamaedorea
Jedna z atrakcyjniejszych i mało wymagająca Chamaedorea elegants łatwo zakwitająca jako całkiem młoda roślina.

Pochodzenie. Rodzaj ten obejmuje około 120 gatunków; wszystkie pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Chamaedorea elegans pochodzi z Meksyku.
Opis. Są to małe, bezkolczaste rośliny o cylindrycznym pniu i zazwyczaj pierzastym ulistnieniu. Ostro zakończone liście czasem są rozdwojone na końcach. Dostępne są też odmiany C. elegans, np. amerykańska 'Bella', śliczna palma miniaturowa, zakwitająca równie łatwo jak gatunek. Roślina ta rzadko wyrasta wyżej niż do 70-80 cm, a liście osiągają szerokość 7 cm, zaś długość 10-12 cm. Kwiaty są rozdzielnopłciowe; pojawiają się na pojedynczym lub nieregularnie rozgałęzionym pędzie wyrastającym poniżej lub spomiędzy liści. Przypomina to nieco kwiatostan mimozy. Po przekwitnięciu mogą rozwinąć się jagodokształtne owoce wielkości ziaren grochu. Kwitną zupełnie małe rośliny późną zimą - jest to naprawdę niezwykły widok i, co ważne, powtarza się corocznie.
Miejsce uprawy. Należy zapewnić jej stanowisko jasne, lecz nie słoneczne. W okresie wegetacji, od wiosny do lipca a nawet do jesieni, odpowiednia jest normalna temperatura pokojowa. W okresie spoczynku, od października do lutego, temperatura nie powinna być wyższa niż 12-14°C, szczególnie nocą. Roślina ta toleruje dosyć suche powietrze, lecz w bardzo gorącym pokoju może to ujemnie wpłynąć na wzrost.
Podlewanie i zraszanie. Latem po się obficie, zimą tylko wierzchnia warstwa ziemi powinna być nieco wilgotna. Woda nie może być zbyt twarda, odpowie jest pH 5-5,5. Zraszanie pobudza wzrost liści, spryskiwać tylko w dni gorące.
Nawożenie. Najlepiej jest nawozić w okresie od marca do lipca, co tydzień małą dawką łatwo rozpuszczalnych! nawozów lub biohumusu( lub na zmianę)
Przesadzanie. Młode okazy przesadza się w miarę potrzeby, wiosną starsze rośliny powinny być przesadzane rzadziej. Używać wysokich doniczek palm.
Ziemia. Łatwo przepuszczalna, próchniczna z dodatkiem piasku, pożądany dobry drenaż.
Rozmnażanie. Tylko z nasion, które kiełkują wolno w bardzo ciepłym po
o temperaturze 24-26°C. Nasiona wysiewa się po trzy do małych doniczek, siewki pikować bardzo ostrożnie, ponieważ korzonki są niezwykle delikatne. Młode rośliny trzeba chronić przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych i zapewnić im przez kilka pierwszych tygodni miejsce ciepłe, cieniste i wilgotne. Zakwita w trzecim roku.
Szkodniki. Nieodpowiednie pielęgnowanie sprzyja występowaniu czerwcowatych i przędziorków.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Moje palmy chamaedora elegans po przesadzeniu rosną bardzo dobrze. Codziennie spryskuję je wodą. Przejaśnienia na liściach już nie występują. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Czekamy w takim razie na fotki. :D :D :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przesadzone palemki wyglądają tak:
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Widzę że maja się dobrze nie masz jakichś problemów teraz z nimi?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Nie mam. Jak widać wypuszczają obydwie po nowym listku. Jak będą problemy zaraz dam znać.
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Bardzo dobrze że nie ma nie pozwalaj im z trzy lata zakwitnąć tzn ucinaj kwiatostan jak tylko zacznie wybijać z pomiędzy liści bo to bardzo osłabia palmę pomimo że ładnie wygląda, ja dopiero po 9 latach pozwoliłem swojej pierwszy raz na rozwinięcie kwiatostanu a i tak odbiło sie to na wielkości liści które dopiero wybijają.
MaŁa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2007, o 11:48

Post »

Ja też mam problem z moją palemką :( Praktycznie na wszystkich listkach ma białe przebarwienia, na niektórych od spodu są małe czarne punkciki. Na większych listkach zauważyłam pajęczyny, po których wędruje coś w rodzaju małych pajączków. Czy to są przędziorki? Jeśli tak, to skąd te małe dranie wzięły się na mojej roślince? I przede wszystkim, jak się ich pozbyć?
Jeśli chodzi o warunki to palma raczej nie powinna narzekać. Stoi na parapecie, ale od strony północnej więc nie jest narażona na bezpośrednie promienie słońca, jest regularnie podlewana i spryskiwana. Trudno mi określić wilgotność powietrza... Mieszkam w bloku, centralne jest wyłączone już od jakiegoś czasu.

Niestety w tej chwili nie mogę zamieścić żadnego zdjęcia, ale postaram się to zrobić jak najszybciej.

Jak pomóc mojej palemce?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Kup w centrum ogrodniczym oprysk na przędziorki spryskaj całą palmę - liście z obydwu stron, zraszaj dwa razy na dzień od drugiego dnia po oprysku, po tygodniu powtórz oprysk. Widocznie masz za suche powietrze za mało i za rzadko spryskujesz palmę bo przędziorki nie lubią wilgoci. :D :D :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Moje palemki dalej mają żółtawe liście jak na zdjęciach wyżej. Na nowych listkach też. Co robić?
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zniszczyłeś przędziorki? pooglądaj dobrze liście od spodu najprawdopodobniej one są tego przyczyną. :D

Jak obecnie z podlewaniem, nawożeniem i zraszaniem? :D :D :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tak jak zaleciłeś. :lol: Zrobię oprysk na wszelki wypadek.
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”