Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 7, 8, 9, 10, 11  
Autor Wiadomość
madelaina
 Tytuł: Re: Problemy z palmą
PostNapisane: 29 paź 2010, o 10:08 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Bardzo dziekuje za te rady :)

Pocieszyło mnie to :)

Jak tylko zobacze taka palme w sklepie odrazu kupie i zrobie tak jak piszesz :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

shagi
PostNapisane: 13 lis 2010, o 12:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Hej jestem nowa na tym forum i potrzebuje pomocy. Otóż dostałam powiedzmy w spadku stara palme (nie wim nawet jaka jest to palma), która sobie rosla podobno od jakichs 15 lat bez przesadzania. Ja ją dostałam jakieś 2 tygodnie temu no i oczywiście nie patrząc na to jaka porę roku mamy zabrałam sie za jej przesadzanie. I po tym właśnie zaczęły sie problemy, przed przesadzeniem palma nie była w najlepszym stanie ale teraz to jest po prostu masakra. Liscie już jej całkiem usychaja i ochlapły, a ja nie wiem jak jej pomóc. Martwię się że może uszkodziłam korzenie przy przesadzaniu albo, że donica do której ja przesadziłam jest nieodpowiednia, sama już nie wiem co moge z nią zrobić a zalezy mi na tym żeby ja uratować. Dlatego proszę o porady i pomoc.

sleepywink
PostNapisane: 20 sty 2012, o 03:44 
100p
100p

1 szt.
pewnie trochę za późno sie odzywam, ale przede wszystkim proponowałabym wklejenie zdjęć tej palmy;)

DanielBTM
 Tytuł: Chamedora wytworna - problem z liśćmi
PostNapisane: 28 lip 2015, o 14:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam, jestem całkowitym laikiem jeśli chodzi o ogrodnictwo i rośliny domowe dlatego kupiłem palme ( egzotyczne rośliny uważam za wyjątkowo klimatyczne ) która podobno jest łatwa w uprawie. Niestety od dnia kiedy kurier przywiózł palmę coś się z nią dzieje. Czy jest to wina wysokiej temperatury ? W mieszkaniu jest około 26 stopni, a według zaleceń optymalna dla tego gatunku to koło 21 st.

Może to wina zbyt małej ilości wody ? Staram się ją zraszać 2-3 razy dziennie dużą ilością wody. Czy wreszcie jest to wina jakiś szkodników ? Stoi w pół cieniu tak jak jest zalecane. Przesadzona tylk ona początku ale robiłem to delikatnie. Kupiłem ziemię do palm.

Obrazek

Pozdrawiam.

norbert76
 Tytuł: Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie
PostNapisane: 28 lip 2015, o 22:33 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Witaj, polecam przeczytać ten wątek od początku. :)
Te palmy należą do najłatwiejszych w uprawie.
Napisz, jak często podlewasz? Rozumiem, że nie była jeszcze przesadzona?

dorotas24
PostNapisane: 4 mar 2016, o 13:27 
200p
200p

---
Odświeżam trochę temat. Moja palma jest stara, wzięta spod śmietnika i u mnie w domku jeszcze sobie rośnie, ale zaczęła w tym roku mi marnieć. Stała przez okres świąteczny w rogu, gdzie nie docierało słońce, straciła sporo liści, a te co zostały wyglądają okropnie. Jakiś miesiąc temu stwierdziłam że ją przesadzę, ponieważ korzenie nie mieściły się do nowej doniczki, to je nożem obcięłam. Przeżyła. Nawet zakwitła, tylko że ja od razu obcinam kwiatostan, bo bardzo się sypie. Teraz zastanawiam się czy może jakoś ją odnowić, tzn. chyba puszcza od dołu korzenie. Spotkaliście się z czymś takim?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 4 mar 2016, o 14:35 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
To są korzenie powietrzne. Możesz spróbować, ja w ten sposób nie odmładzałem w ten sposób Chamedory, mi taki pień nie przeszkadza.
Spróbuj owinąć pień folią, robiąc taki woreczek. Włóż do niego mocno wilgotnej ziemi, zawiąż szczelnie i tak pozostaw, dopóki korzenie się nie rozrosną. Wielkość woreczka musi być dopasowana, żeby korzenie miały możliwość rozrostu.

Gubienie dolnych liści - o ile nie jest masowe, to normalne zjawisko, niemniej trzeba było przeczekać z przesadzeniem do wiosny. Teraz musi odchorować. Do jakiej ziemi posadziłaś?

Z innego wątku, wiem że popelniasz kolejny błąd - po prostu przelałaś ją. Chamedorea potrzebuje nawet lekkiego przeschnięcia wierzchniej warstwy ziemi przed kolejnym podlaniem.

dorotas24
PostNapisane: 4 mar 2016, o 14:46 
200p
200p

---
Podlewam 2xtydz, poniedziałek i piątek wodą z brity lub przegotowaną, nie dużą ilością, po dwóch dniach ziemia jest już sucha na wierzchu. Ziemię kupiłam "substral - zielone rośliny", na opakowaniu była właśnie palma, a na spód dałam keramzyt. Dokładnie tak samo przesadziłam szeflerę.

norbert76
PostNapisane: 4 mar 2016, o 14:52 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Tak też źle podlewasz, rośliny podlewa się z reguły raz, a konkretniej. A kolejne podlewanie dopiero wtedy, gdy ziemia zaczyna delikatnie przesychać. Woda musi dotrzeć do całej bryły korzeniowej, nic dziwnego że u Ciebie ziemia przesycha po dwóch dniach.

dorotas24
PostNapisane: 4 mar 2016, o 14:55 
200p
200p

---
To tak jak u mojej mamy. Dziwię się że jej kwiatki w ogóle żyją, ale ona robi tak jak piszesz, czyli podlewa raz na ruski rok, ale konkretnie, tak że cały kwietnik się leje :) Ostatnio nawet dziwiłam się jak one żyją, bo prawie w ogóle ziemi nie miały. Jak im dosypałam, to dostałam od mamy opieprz, że nie ma jak do nich teraz wody wlewać, bo nie zostawiłam co najmniej 1cm od góry.

ivonar
PostNapisane: 20 kwi 2016, o 20:33 
500p
500p

---
Witam. Zostałam tu skierowana przez Norberta76, więc jestem :D Od dziś mam chamaedorę. Wygląda tak:
Zdjęcia palmy
Została rozpoznana przeze mnie jako bambus, ale już zostałam oświecona ;:63 Przeczytałam cały wątek i już trochę wiem. Zapytać i tak muszę. Palma ma podłoże sklepowe, czyli wymaga przesadzenia - ok. Czy powinnam ją już teraz rozdzielić do dwóch doniczek :?: Tych gałązek ma dużo. Podłoże do palm, żwirek i keramzyt na dno doniczki. Po przesadzeniu nie podlewać, ale za to zraszać codziennie. Podlać po tygodniu (później jak ziemia lekko przeschnie na wierzchu). Biohumus jeszcze później - za 2 miesiące. Czy tak będzie dobrze? Czy coś jeszcze powinnam wiedzieć :?:

norbert76
PostNapisane: 20 kwi 2016, o 20:51 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Rozsadzić możesz na dwie doniczki, będą lepiej rosły. Doniczka palmówka, reszta jak napisałaś.
Po przesadzeniu oczywiście trzeba podlać - to nie sukulenty. :wink:
Stanowisko jasne/półcień bez dostępu słońca.

ivonar
PostNapisane: 20 kwi 2016, o 21:20 
500p
500p

---
I wszystko jasne. Dziękuję, Norbert76. :D

ivonar
PostNapisane: 5 maja 2016, o 18:54 
500p
500p

---
Dopiero dzisiaj znalazłam chwilkę, by tu zajrzeć. Palmę przesadziłam i rozdzieliłam na dwie doniczki. Teraz wyglądają tak:
Zdjęcia palmy
W galerii jest kilka zdjęć. Norbert76 zobacz, proszę, czy wszytko jest ok. Zraszam je często i pilnuję by ziemia nie wysychała. Liczę na to, że będą ładnie rosły.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 147 ]  Idź do strony nr...        1 ... 7, 8, 9, 10, 11  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości