Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
szkapina
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 12 lip 2007, o 00:47
Lokalizacja: Kraków

Post »

Kupiłam wszystko co potrzeba. Mam ziemię, doniczkę i kremazyt. Proszę o dalsze instrukcje :) czuje się jak chirurg przed ważną operacją. Poobcinałam jej resztki liści, mam nadzieje że tyle wystarczy. I mam jeszcze takie pytanko :oops: w doniczkę wbity jest taki metalowy pręt, próbowałam go usunąć, ale się nie dało i przy okazji słyszałam jak urywają się korzonki :( teraz boję sie ze uschnie i ta palma. Listki jej jakoś nie rozwijają się :( Obrazek Obrazek Obrazek
na zdjęciach obcięta palma i nie rozwinięte listki.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przemo pisze:Popatrz najpierw dokładnie na spodnią stronę liści jeśli nic się tam nie porusz to nie pryskaj już talstarem tylko zraszaj wodą przędziorki jej nie nawidzą a jajka w wilgotnym klimacie się nie wylęgną. :D :D :D
Wygląd palm znacznie się poprawił. Jak radziłeś stosuję opryskiwanie wodą codziennie. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

["szkapina"]Kupiłam wszystko co potrzeba. Mam ziemię, doniczkę i kremazyt. Proszę o dalsze instrukcje :) czuje się jak chirurg przed ważną operacją. Poobcinałam jej resztki liści, mam nadzieje że tyle wystarczy. I mam jeszcze takie pytanko :oops: w doniczkę wbity jest taki metalowy pręt, próbowałam go usunąć, ale się nie dało i przy okazji słyszałam jak urywają się korzonki :( teraz boję sie ze uschnie i ta palma. Listki jej jakoś nie rozwijają się :(
Na dno doniczki nasyp z dwa centymetry keramzytu, wyjmij palmę z starej doniczki(delikatnie jak sie nie da to musisz jeszcze delikatniej rozciąć starą doniczkę,drut wyjmiesz po wyjęciu bryły korzeniowej z doniczki) potem wydrąż w bryle korzeniowej od spodu(na jej środku) dziurkę by weszło całe jajo kurze, weź jajko na tej bardziej zaokrąglonej stronie nakłuj nożem na trzy milimetry(wielkość nakłucia) i nakłutą stroną włóż w bryłę korzeniową do góry nakłuciem, nasyp odpowiednią ilość ziemi do doniczki tak by po włożeniu bryły korzeniowej nowa ziemia(jak dosypiesz, najpierw dopasuj prawidłową wysokość) była na takim poziomie jak zaznaczyłem na zdjęciu

Obrazek

Ponadto popraw cięcia tak jak zaznaczyłem nie są dobrze zrobione za dużo zostało suchej tkanki po lisicach na kłodzinie.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Erazm pisze:
Przemo pisze:Popatrz najpierw dokładnie na spodnią stronę liści jeśli nic się tam nie porusz to nie pryskaj już talstarem tylko zraszaj wodą przędziorki jej nie nawidzą a jajka w wilgotnym klimacie się nie wylęgną. :D :D :D
Wygląd palm znacznie się poprawił. Jak radziłeś stosuję opryskiwanie wodą codziennie. :lol:
A widzisz mówiłem ze będzie dobrze. :D :D :D
szkapina
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 12 lip 2007, o 00:47
Lokalizacja: Kraków

Post »

Dziękuję bardzo za pomoc :) Mam jeszcze parę pytań. Czy ziemi mam nasypać do tej czerwonej kreski, zakryć te wystające korzenie?
Niedawno kupiłam sobie palmę Chamaedora elegans, codziennie ją zraszałam, ale na kilka dni zostawiłam ją bez opieki i chyba zaatakowały przędziorki (ma takie małe białe kropeczki na liściach). Może powinnam ją też przesadzić, strasznie dużo ich rośnie w jednej doniczce(naliczyłam ich 18). Obrazek Obrazek
Jeszcze raz dziękuje za pomoc :) :oops:
szkapina
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 12 lip 2007, o 00:47
Lokalizacja: Kraków

Post »

małe sprostowanie tam miało być "naliczyłam ich 18" :)
Awatar użytkownika
klaudzia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 sie 2007, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

palmki na mlodej sztuce...prosba o porade

Post »

kupiona jakies 2-3 tyg temu w hipermarkecie
systematycznie podlewam i codzienne zraszam, przeszla juz jedno podlewanie z nawozem
naslonecznienie tez chyba ok bo balkon mam wsch-pld, doniczke ma dosc duza jak na swoje gabaryty, ale to z mysla o tym ze rozrosnie sie dosc szybko jak moj gigantyczny i gesty papirus :D
dlatego nie bardzo wiem czemu choruje....proslabym o jakies porady a oto zdjatka roslinki

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
szymka
500p
500p
Posty: 599
Od: 21 lip 2007, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Poczytaj wątek o palmie, też miałam problem z moją chamedorą... Twoja ma podobne objawy. Zresztą bardziej kompetentny w tej kwestii jest Przemo... poczekaj na jego opinię... :D :D
Awatar użytkownika
klaudzia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 sie 2007, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

No dzis juz jest gorzej :( wiecej listkow zaczyna dziwnie bielec, czesc dalej ma brazowe plamki i nie mam pojecia co z tym zrobic :(

Prosze o pomoc poki nie jest za pozno dla mojej roslinki :(
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

szkapina pisze:Dziękuję bardzo za pomoc :) Mam jeszcze parę pytań. Czy ziemi mam nasypać do tej czerwonej kreski, zakryć te wystające korzenie?
Niedawno kupiłam sobie palmę Chamaedora elegans, codziennie ją zraszałam, ale na kilka dni zostawiłam ją bez opieki i chyba zaatakowały przędziorki (ma takie małe białe kropeczki na liściach). Może powinnam ją też przesadzić, strasznie dużo ich rośnie w jednej doniczce(naliczyłam ich 18). Obrazek Obrazek
Jeszcze raz dziękuje za pomoc :) :oops:
Faktycznie przędziorek koniecznie wykonaj oprysk wpisz w wyszukiwarce Przędziorki i poczytaj pisałem tam trochę o tym, nie przesadzaj jej już teraz dopiero wiosną, po oprysku na drugi dzień zacznij zraszanie a po tygodniu powtórz oprysk.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: palmki na mlodej sztuce...prosba o porade

Post »

klaudzia pisze:kupiona jakies 2-3 tyg temu w hipermarkecie
systematycznie podlewam i codzienne zraszam, przeszla juz jedno podlewanie z nawozem
naslonecznienie tez chyba ok bo balkon mam wsch-pld, doniczke ma dosc duza jak na swoje gabaryty, ale to z mysla o tym ze rozrosnie sie dosc szybko jak moj gigantyczny i gesty papirus :D
dlatego nie bardzo wiem czemu choruje....proslabym o jakies porady a oto zdjatka roslinki

Obrazek Obrazek Obrazek
Palmy są zalane koniecznie poczytaj cały wątek o problemy z palmą oraz wpisz w wyszukiwarkę palmy i powertuj tematy. Należy je przesadzić zmniejszyć podlewanie a codziennie za to zraszać. :D
Awatar użytkownika
klaudzia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 sie 2007, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

keramzyt wsypac na spod doniczki? jeśli tak to na jaka mniej wiecej wysokosc?

:roll:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

klaudzia pisze:keramzyt wsypac na spod doniczki? jeśli tak to na jaka mniej wiecej wysokosc?

:roll:
Keramzyt wsyp na podstawek a do doniczki najlepiej jest dać potłuczone kawałki niepotrzebnej glinianej doniczki ok 0,5 cm warstwę ale możesz również dać keramzyt lub żwirek ok 1 cm warstwę. :D :D :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”