Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Jaka jest nazwa tej palmy i jakie są przyczyny przebarwień na jej liściach.
Bardzo proszę też o podanie warunków jej uprawy i wymagań.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jestem jestem Twoja palma to chamaedora elegans. To taka sama jak moja z trzeciego zdjęcia w moim temacie. Mam wrażenie że albo miałeś albo masz na niej przędziorka bo na to wskazuje wygląd liści tzn mają takie bielejące kropeczki jak po ataku przędziorków( lu w czasie ataku) przyjrzyj się dobrze czy ich nie ma. A co do uprawy i warunków to zacznę od tego że ziemia wygląda mi na lekko przewapnowaną a do tego o zbyt dużej zawartości torfu - (czy to ziemia do palm tzn. czy w takiej rośnie palma?) Poza tym palma ta lubi miejsca słoneczne ale nie bezpośrednio w pełnym słońcu, mnóstwo wilgoci - (koniecznie żwir na podstawek i codzienne porządne spryskiwanie), podlewa się ją tak by woda przepływała na podstawek i pozostawała jakieś 15 minut w żwirze( ziemia ją wchłonie), przesadzamy co roku do 6-tego roku życia później co dwa lata do osiągnięcia wielkości doniczki 40 cm wysokiej i 30 cm szerokiej potem tylko dokarmiamy i wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Na moje oko jest w tej doniczce kilka sadzonek i mają jakieś 4-6 lat. Dobrze byu było je rozsadzić wtedy lepiej i szybciej rosną a poza tym corocznie kwitną na żółto i wydają nasiona. Nawozimy co dwa tygodnie nawozem dla palm płynnym. Schnięcie liści może u Ciebie być spowodowane zbyt suchym powietrzem lub atakiem przędziorków, jak możesz zrób zbliżoną fotkę najmłodszego i jednego starszego liścia od spodu i wrzuć do zdiagnozowania( najlepiej jeden najmłodszy i jeden z środka z tych schnących), wszystkie liście uschnięte obetnij przy kłodzinie jednym ostrym cięciem a uschnięte listki z wachlarzy usuń przy głównym nerwie całego liścia najlepiej nożyczkami pozostawiają z trzy milimetry listka. Daj te fotki to postawię dokładniejszą diagnozę. :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcia liści wykonałem po dwóch stronach. 4 zdjęcia pierwsze to liście stare.
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dobrze tylko czemuś je obciął pisałem żebyś obciął tylko liście uschnięte i listki usychające w całym liściu? ale to już i tak po fakcie. Na młodych liściach przędziorka nie widać więc prawdopodobnie to przyczyna zbyt suchego powietrza (za małej wilgotności powietrza). Napisz czy rośnie tam kilka sadzonek czy jedna, kiedy przesadzałeś palmę, jaka jest średnica doniczki u góry i wysokość palmy od góry doniczki i co z tą ziemią? jaka jest w doniczce, przyjrzyj się też czy nie masz maluteńkich skupisk białych punkcików jak kasza manna na spodniej stronie liści.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Rośnie kilka sadzonek (patrz zdjęcie). Była przesadzana w ubiegłym roku wiosną, ziemia kupna do palm. Średnica doniczki u góry 21 cm a jej wysokość 18cm. Wysokość palmy do najwyższego liścia 47 cm. Nie mam malutkich skupisk białych punkcików na spodniej stronie liści.
Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

W takim, razie mam dla Ciebie dwie rady:
- codziennie zraszaj te palmy do momentu aż woda z liści zacznie kapać Ci na podłogę wtedy starczy zraszania( oczywiście wszystkich liści)
- rozsadź je np. zostaw dwie lub trzy najsłabsze razem by dalej sobie rosły( z cztery centymetry od siebie je posadź) a pozostałe(dwie lub trzy) posadź pojedynczo w osobnych doniczkach i pozwól im osiągnąć max. rozmiar oczywiście codziennie zraszając jeżeli chcesz uzyskać większe palmy rosnące pojedynczo, jeżeli nie to tylko zmiana wilgotności powietrza poprzez codzienne zraszanie letnią wodą( choć ja bym odsadził z dwie lub trzy a resztę wsadził razem( po pierwsze trochę je rozluźnisz a po drugie będziesz miał kilka palm osobno), zerknij w moim temacie na trzecie zdjęcie moja rośnie sama od 10 lat ) Z wyglądu nic im nie dolega poza zbyt dużym skupieniem pni i za suchym powietrzem.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Bardzo dziękuję. Przekażę Twoje cenne rady żonie, bo to ona zajmuje się kwiatkami domowymi. Ja tylko je przesadzam...
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Doniczka według mnie jest odpowiednia tym bardziej jeżeli byś je rozsadził to w starej zostaw te słabsze palemki a mocniejsze posadź(pojedynczo) do doniczek np o cztery centymetry mniejszych w średnicy u góry od tej w której rosną. I pamiętaj żwir na podstawek !!! - zapewnienie wilgoci. :D :D :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Dziękuję. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Po to jestem by pomagać, zastosuj się do porad i uwag i poczytaj o warunkach jakie im stworzyć a będą ślicznie rosły i odwdzięczą się pióropuszami żółtych kuleczek( kwiatostany) a potem nasionami z tych kuleczek się tworzącymi, powinny zacząć zakwitać już w trzecim roku ale z powodu ciasnoty może nie wybiły kwiatów w wyścigu o światło. :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A kiedy można te palmy przesadzić?
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jeżeli masz w miarę stałą temp. w domu to możesz nawet teraz bo one w tym okresie nie rosną tak intensywnie więc nie zaszkodzi im rozsada a rosną na tyle dobrze by się spokojnie przyjąć po rozsadzeniu. :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Dziś kupiłem doniczkę i ziemię do palm. Jutro biorę się za przesadzanie jednej największej palemki. Po przesadzeniu dam jej zdjęcie i poproszę o ocenę. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”