Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

o to zdjęcia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

na niektórych liściach zauważalne są brązowe plamki... czytałem już o nich, za sucho roślina nie ma. Zraszam ją co dwa dni - to może za mokro ?, albo za mało światła...?
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak dbać o chamedorę elegans?

Post »

Dostałam ponownie od znajomej ładny okaz palemki chamedory. Czytałam w encyklopedii tego forum informacje nt opieki, ale mam parę pytań i wątpliwości. Ktoś mi powiedział, że ta palma powinna mieć stale wilgotne podłoże podobnie jak papirus. Czy to prawda? W encyklopedii pisze, że można ją rozmnażać tylko z nasion, a to nieprawda. Można też przez rozdzielenie kłączy. Może ktoś poradzić mi, ile trzeba ją podlewać?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ta palma lubi stale wilgotną ale nie mokrą ziemię od podlania do podlania ziemia powinna przeschnąć nie głębiej jak na 2-4 cm. Co do rozmnażania to rozmnaża się jedynie z nasion - o jakich kłączach piszesz nie mam pojęcia bo ta palma nie wytwarza żadnych kłączy a tym bardziej od korzeni nie wyrastają młode palmy. :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możliwe że ma za mokro, ja bym przyjrzał się dokładnie czy nie ma na niej przędziorka bo takie widać jaśniejsze plameczki jakby efekt jego żerowania lub pozostałości po żerowaniu. Chamaedorea lubi stale wilgotne podłoże ale nie mokre by nie pływała, od podlania do podlania ziemia powinna przeschnąć nie więcej jak na 2-4 cm od powierzchni. :wink:
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Chodzi mi o podział przy przesadzaniu.
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

dzięki za odpowiedź.
Tak myślałem, że może mieć za mokro ;)
Awatar użytkownika
g.kiecko
1000p
1000p
Posty: 1508
Od: 19 wrz 2007, o 23:19
Lokalizacja: Jasło

Post »

Jak pisał wcześniej Przemo, nie ma co dzielić. Ta palma sie nie rozkrzewia i nie wytwarza kłączy. Chodzi Ci zapewne o to, że dość często te palmy są sprzedawane po kilka lub kilkanaście sztuk w doniczce. Wtedy oczywiście moższ je rozsadzić wg wskazówek Przema. :D
Pozdrawiam Gośka
Mój ogród
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dokładnie jak pisze g.kiecko to podział nie rozmnażanie. :wink:
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To może chodzi o rozłogi? No bo mnie znajoma tak to podzieliła i miała jedną roślinkę w doniczce. Niemniej, co ile powinnam ją podlewać i ile ml?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Basieńko zależy to od kilku czynników min. od ziemi w jakiej rośnie palma, gdzie stoi, jaka ma doniczkę, kiedy była przesadzana, jak szybko przesycha ziemia.
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Chamedora jest na stronie południowej, tak z 1,5 m od okna. Jest w ziemi do palm, bo przy okazji to i ją w nią posadziłam. Przesadzałam ją jakieś parę dni temu, doniczkę ma w miarę głęboką ok. 15 cm średnicy. Ziemia na razie jest wilgotna na głębokość. Podlewałam ją 2 dni temu.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Sądzę że tak co 7 dni można by ją podlewać ważne by ziemia powierzchniowo przeschła na głębokość nie większą jak 2-4 cm wtedy należy podlać ponownie. Co do dawki musisz sama wybadać, jak podlewasz to taką ilością by woda pokazała się delikatnie na podstawku i kolejne podlewanie tak jak opisałem wyżej. :wink:
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Coś się stało z moją chamedorą....
Obrazek Obrazek Obrazek

Wcześniej nie miała białych listków. Wystawiłem ją na balkon, i widocznie promienie słoneczne musiały jej zaszkodzić. - co teraz?
Kolejną rzeczą niepokoją mnie plamki na jednym z listku.
Zauważyłem iż na nowym (jeszcze nie rozwiniętym) listku - już pojawiła się ta plamka... - jakiś szkodnik ? Jak go zwalczyć ?
Pomóżcie :(
Proszę o odpowiedź
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”