Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie
PostNapisane: 5 maja 2016, o 19:12 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Wygląda chyba wszystko w porządku. To jest prosta w uprawie palma i z reguły nie ma z nią problemów.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ivonar
PostNapisane: 26 lut 2017, o 17:31 
200p
200p

---
I ponownie ja odświeżam wątek :wink: Zbliża się czas na przesadzanie moich chamedorek, które pięknie przetrwały zimę :tan Już się pobudziły, wypuściły po dwa nowe liście, a następne są w drodze. Kupiłam im większe doniczki, 14 cm. Teraz rosną w 11 cm. Pośrednich rozmiarów nie było - zwiedziłam trzy sklepy ogrodnicze - wszędzie to samo. No i jak zwykle mam wątpliwości. Czy takie doniczki nie będą zbyt duże? Niby powinno przesadzać się co roku, przez pierwsze 3 lata, do większej doniczki. W porównaniu do całej rośliny, nowe doniczki wydają się jakby za duże. Co prawda nie widziałam stanu korzeni, nie wiem jak obecnie wyglądają. Najważniejsze, to czy im zbyt dużymi doniczkami nie zaszkodzę :?:

norbert76
PostNapisane: 26 lut 2017, o 17:39 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
W literaturze jest napisane, że powinno się przesadzać młode rośliny co roku, ale... nie zawsze jest to regułą. Rośliny w zależności od warunków uprawy rosną w różnym tempie, a wraz z nią system korzeniowy. Przesadza się wtedy, kiedy bryła korzeniowa jest przerośnięta.

ivonar
PostNapisane: 26 lut 2017, o 18:10 
200p
200p

---
Dzięki Norbercie, jak zwykle zresztą :D Widzę jednak, że bez fotki się nie obejdzie. Tak czy siak, uważam, że powinnam wymienić im podłoże. Obecnie woda przelatuje przez doniczkę, jak przez durszlak i w ogóle ziemia jest taka jakaś "zużyta". Wstawię fotki, to zobaczysz. A jak obejrzę korzenie, to już będę wiedziała, czy dać nową doniczkę :D

Sillesia
 Tytuł: Pomocy bardzo proszę
PostNapisane: 3 mar 2017, o 15:17 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Pomocy bardzo proszę jestem nowa i nie wiem czy dobrze wybrałam dział. Mianowicie chciałam zapytać o palmę, a nic nie mogłam znaleźć. Chodzi konkretnie o przywrócenie do życia małej palemki odziedziczonej po zmarłej mamie. Obie nie wiedziałyśny do końca jak się nią opiekować, aktualnie więc z roślinki niewiele zostało ale bardzo chciałabym postarać się ją wskrzesić. Jeżeli mi się uda dołączę zdjęcie tego maleństwa. Po raz kolejny przepraszam najmocniej jeśli to nie ten dział będę wdzięczna za wskazówki które pozwolą mi się odnaleźć i uzyskać pomoc.
;:131
Obrazek

norbert76
PostNapisane: 3 mar 2017, o 16:59 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Cóż, jest w stanie agonalnym. Sądząc po pniu jest to Chamedorea, która jest najłatwiejszą palmą w uprawie. Ciężko powiedzieć czy uda się jej przeżyć. Czasami wskutek błędów uprawowych nie da się uratować rośliny, nie ma magicznej różdżki, to jest żywy organizm.
Jedyne co można zrobić, to wyciągnąć z doniczki, sprawdzić korzenie czy nie są pogniłe, oddzielić ten jeden pień po lewej stronie i posadzić do nowej mniejszej doniczki (resztę wywal, nic już nie będzie). Podłoże to ziemia do palm i żwirku/agroperlitu w proporcji ok 3:1. Stanowisko jasne, ale nie na słońcu. Podlewasz wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi zaczyna delikatnie przesychać.
I to wszystko. Przed zakupem jakiejkolwiek rośliny, warto wpierw poczytać o warunkach uprawy.

mallenarosa
 Tytuł: Chamedora wytworna - szkodniki
PostNapisane: 16 mar 2017, o 11:46 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,

Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu szkodników na mojej roślinie. Są to szkodniki które bardziej pełzają niż chodzą. Nie ma żadnych pajęczynek. Palma nie nawożona, codziennie lub co drugi dzień zraszam jej liście letnią wodą. Podlewam dopiero jak ziemia przeschnie. Palma ma drenaż z kamyczków. Roślinka ostatnio zmarniałą i zaczęły jej brązowieć liście. Wczoraj zauważyłam szkodniki - starałam się usunąć je wczoraj wodą ale dzisiaj od nowa się pojawiły :(
Będę bardzo wdzięczna za pomoc! ;:180

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 147 ]  Idź do strony nr...        1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości