Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Rośliny doniczkowe
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

Od dwóch dni jestem szczęśliwą posiadaczką tego pięknego sukulenta. Nigdzie na internecie nie moge jednak znaleźć informacji jak go pielęgnować? Czy potrzebuje dużo słońca, wody? Czy powinnam go zraszać a może wystawić na balkon i jakie temperatury jemu nie służą?
Chciałabym go również przesadzić, czy ktoś wie jaka będzie odpowiednia ziemia?
Czy to prawda iż pędy ukorzeniają się w wodzie?

z góry dziękuję za porady!
Awatar użytkownika
daka
1000p
1000p
Posty: 2544
Od: 10 lut 2010, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północ Wielkopolski-miasto Trzcianka.

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

Witaj,oto jego uprawa.
Stanowisko jasne,nie słoneczne.
Temperatura pokojowa.
zimą powinien stać w temp.10-13 stopni.
od wiosny do jesieni podlewać regularnie,podłoże nie powinno być cały czas mokre.
zimą podlewać umiarkowanie.
zimą nie nawozić,nawożenie tylko w okresie wzrostu.
gleba żyzna,dobrze przepuszczalna,najlepiej gliniasta,
małe rośliny przesadzać co 2-3 lata wiosną.
jak u podstawy pojawią się miękkie plamy to oznacza to zalanie,więc trzeba uważać z podlewaniem.
Moje wątki.
Pozdrawiam Damian.
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

Chciałabym przesadzić moją roślinkę, wydaje mi się że przydałaby się jemu nowa, świeża ziemia. Czy ziemia dla kaktusów będzie odpowiednia? Jaki nawóz stosować? Jak często podelwa sie starca? Mi się ta ziemia ciągle wydaje sucha.. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
lampart111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2376
Od: 5 gru 2009, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świeradów - Zdrój
Kontakt:

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

Ziemia dla kaktusów z piaskiem i zwirem :)
Nawozy do typowe do kaktusów
Podlewaj jak ziemia przeschnie
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

zanetchen pisze:Chciałabym przesadzić moją roślinkę, wydaje mi się że przydałaby się jemu nowa, świeża ziemia. Czy ziemia dla kaktusów będzie odpowiednia? Jaki nawóz stosować? Jak często podelwa sie starca? Mi się ta ziemia ciągle wydaje sucha.. :)
Obrazek

moim zdaniem, a mam już starca ok 5 lat, tylko mój nie zwisa bo by go kot dorwał i jest raczej co raz to uszczykiwany do innych np wysokich kwiatów-rośnie na dole,
jak ma sucho a nie marszczą się kulki to ok, wtedy podlewaj, lepiej tak niż by miał gnić bo za mokro,
możesz przesadzić do ziemi kaktusowej z perlitem np, a doniczka lepiej mała i płaska bo korzonki nie ma duże
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
karinajezyna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 paź 2013, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

Witam,
posiadam starca od jakiś 2-3 miesiecy. Powiesiłam go w kwietniku blisko wschodniego okna, rósł cudownie, zaczął wypuszczać "wąsy". Podlewałam regularnie raz w tygodniu, a tu ostatnio widzę, że z kuleczek robią się rodzynki. Całe pędy usychaja. Ani go nie przesuszyłam, ani nie przelałam. Zaczęłam teraz go spryskiwać, nie wiem czy to dobrze, ale wydawało mi się że to może dlatego, że zaczął się sezon grzewczy i w mieszkaniu jest suche powietrze. Czy ktoś wie co mu jest i jak mu pomóc?
Póki co przełożylam go na południowe okno ale nie wiem co dalej
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

U mnie tez stoi na wschodnim oknie cały czas, przez lato się zagęścił, podlewam skąpo ale często, nawet co 2. dzień po kilka łyżek wody, rośnie w płytkiej misie w ziemi zwykłej ale z domieszka piasku.Moja metoda to jednak podlewać częściej ale mniej wody-żeby nie stał w wodzie. Spróbuj może podlewać tak po kilka łyżek wody codziennie może go uratujesz ;:333
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
olka514
200p
200p
Posty: 230
Od: 22 lut 2011, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

Mój od kilku lat stoi przy południowo-zachodnim oknie. Przesuszone kuleczki mogą być spowodowane albo zbyt skąpym podlewaniem - zauważyłam, że mój preferuje raczej wilgotne podłoże, podlewam dość obficie, jak tylko ziemia przeschnie. Powodem może być też to, że pędy "wypadły" z ziemi (co u mnie często się zdarza), przez co nie mogą pobierać wody. Więc proponuję sprawdzić, czy każdy sznureczek dobrze "siedzi" w doniczce.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli :)
*owadożerne i spółka
pozdrawiam - Ola
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

olka514 pisze:Mój od kilku lat stoi przy południowo-zachodnim oknie. Przesuszone kuleczki mogą być spowodowane albo zbyt skąpym podlewaniem - zauważyłam, że mój preferuje raczej wilgotne podłoże, podlewam dość obficie, jak tylko ziemia przeschnie. Powodem może być też to, że pędy "wypadły" z ziemi (co u mnie często się zdarza), przez co nie mogą pobierać wody. Więc proponuję sprawdzić, czy każdy sznureczek dobrze "siedzi" w doniczce.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli :)
No właśnie, a starzec ma wątłe korzonki, więc trzeba uważać, ale za opiekę odwdzięcza się pieknym wzrostem :wit
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
karinajezyna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 paź 2013, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

Przez ten caly czas rósł fantastycznie! Wypuścił mnóstwo nowych pędów i zaczynał się rozgałęziać na końcach, nawet kwiatnąć, a te rodzynki się pojawiły z dnia na dzień. I jest ich codziennie coraz więcej. Podlewałam raz w tygodniu i to mu wystraczało, ani nie przesuszylam (bo ciagle sprawdzalam wilgotnosc palcem) ani nie przelałam. Wisiał w kwietniku przy wschodnim oknie.
Nie wiem co się mu stało i to tak nagle...
Dzisiaj poobcinałam go trochę i te obcięte pędy włożyłam do niewielkiej miseczki na wschodnie okno, może się uda odszczepić.
Do starego dosypałam ziemi, pozawijałam też pędy na doniczce, może coś się jeszcze "puści" i zawiesiłam na stare miejsce.

Nie wiem co jeszcze moge zrobić...
roxanne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 sie 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

Witam,
jakieś 2 tygodnie temu udało mi się zdobyć pęd starca, chciałam go mieć u siebie więc zwinęłam pęd w ślimak i czekałam, ale nadal nie widzę systemów korzeniowych. Proszę o radę co robić dalej, szkoda aby się zmarnował.
Obrazek
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

Ja tak próbowałam, to nic wypuścić nie chciały.Wpadłam na pomysł i w kilku miejscach przysypałam pędy ziemią.Często zraszałam,żeby podłoże nie wyschło.I tym sposobem roślina popuszczała korzonki.
roxanne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 sie 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Re: Starzec Rowleya - jak pielęgnować?

Post »

Dziękuję lucy23-61 za radę, zastosuję Twoją metodę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”