Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

I jak tam Wasze palmy?
Awatar użytkownika
MrVader
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2014, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Witam,
Posiadam 3 palmy, wydaje mi się, że sa to palmy królewskie, ale nie jestem pewna dlatego proszę o identyfikację. Dwie większe mają koło 3 lat tzn 3 lata temu je kupiłam i były wtedy wielkości tej trzeciej, którą nabyłam niedawno.
W tych większych zauważyłam w ziemi małe, dlugie, brazowe robaczki. Czy to moze zaszkodzic palmie? podobne robaki z tym, że większe znalazłam w cytrusach. Cytrusy niestety zginęły :(
Kolejne pytanie, to czy obcina się jakies starsze liście?
Od początku podlewam je bezpośrednio do ziemi, ale ostatnio przeczytałam, że należy podlewać do podstawki, czy to prawda? ostatnio tez zauważyłam na dolnych liściach małe czarne plamki, czy to coś złego?
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Na 99,9 to jest ten sam gatunek, jeśli chodzi o tą trzecią palmę. W kwestii robaczków dobrze by było spryskać obficie jakimś preparatem np. na przędziorki. W kwestii podlewania, nie powinno podlewać się do podstawki, tylko od góry. Ziemia powinna być przepuszczalna, czyli mieszanka do palm. Doniczki powinny być głębokie, te dwie pierwsze mogą być, ta trzecia nie za bardzo, ale do następnego przesadzenia wystarczy. Starsze liście powinno się usuwać dopiero wtedy, gdy stają się żółte, albo zbyt zaschnięte. Aha i powinny mieć dużo światła, a jak możliwości, na lato można wystawiać na zewnątrz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MrVader
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2014, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Dziękuje bardzo za odpowiedź ;)
niestety ziemie maja zwykłą do kwiatów, tak mi w ogrodniczym doradzili.
Tym preparatem spryskać ziemię tak? One wychodzą z ziemi tylko zaraz po podlaniu a wyglądają jak wije.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Tak ziemię. Jak coś, to powtórz oprysk po paru dniach. Jeśli to nie pomoże, trzeba będzie zmienić ziemię.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

A nie są to czasami skoczkonogi?
Awatar użytkownika
MrVader
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2014, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Zerknęłam w google jak wyglądają skoczkonogi i chyba nie, te są ciemnobrązowe, nawet bardziej bordowe, długie i tak na moje oko to wygląda jak wije, albo jak krocionogi
Co prawda jakies małe muszki na ziemi też skaczą, ale te w ziemi mnie przerażają
To samo miałam w cytrusach, tylko tamte były ogromne, wymieniłam ziemię, wypłukałam korzenie, ale rośliny nie odratowałam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Jeśli piszesz o muszkach, to mogą to być ziemiórki, jak stukniesz w doniczkę, powinny się wzlatywać w powietrze, właśnie takie małe muszki.
Same muszki są faktycznie niegroźne, przynajmniej bezpośrednio, ale muszki składają jaja, z których wykluwają się larwy. Niemniej zrób tak jak napisałem wcześniej, spryskaj obficie insektycydem, a powinno pomóc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MrVader
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2014, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

mam jeszcze jedno pytanie, bo póki co stosuje terapie naparem z rumianku i lepy na wyłapywanie muszek. Czy ten insektycyd można stosować w pomieszczeniu gdzie przebywa małe dziecko? czy lepiej na wiosne jak palmy pójdą na balkon?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Spryskać zawsze przecież możesz w innym pomieszczeniu (palma nie jest w końcu duża) - klatka schodowa, albo w pokoju, w którym jest otwarte okno, a potem z powrotem, na swoje miejsce. Natomiast jeśli dotychczas inne metody do tej pory nie zdały rezultatu, myślę że z chemią nie ma co czekać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dodek240
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 cze 2014, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja

Post »

Witam.Jakies dwa tygodnie temu zakupilismy palme Kanaryjska Phoenix.Mam pytanie odnosnie jej podlewania i pielegnacji.Mieszkamy na poludniu Francji wiec palma jest w ogrodzie.Jej wysokosc to 2.5 metra a wymiary doniczki to 65*65 i wysokosc doniczki to 50 cm.Nie przesadzalismy jej bo powiedzieli abysmy dopiero za dwa lata to zrobili.Czy ktos mi moze powiedziec jak czesto mam ja podlewac -ile razy w tygodniu i ile litrow ??? Oraz ile odzywki potrzebuje taka palma.Jak kupowalismy ja to powiedzieli nam ,ze musi dostawac 20 litrow dziennie wody i raz w miesiacu odzywke 200 gram.Jednak wole sie upewnic tutaj u was :)))

Obrazek
Dodek240
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 cze 2014, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja

Re: Palma kanaryjska Phoenix :)

Post »

Nikt mi nie pomoze ??? Prosze o odpowiedz ;/ i jeszcze mam drugie pytanie moze ktos wie dlaczego konce lisci usychaja? Nie cale tylke szpice ??? Dziekuje za odpowiedz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kanaryjska Phoenix :)

Post »

Tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3962 masz o warunkach uprawy phoenixa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”