Szczawik(Oxalis) wymagania,uprawa na parapecie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

Szczawik(Oxalis) wymagania,uprawa na parapecie, problemy w uprawie

Post »

Cześć,

Bardzo mi się podobają szczawiki i mam 2 róźne. Niestety każdy z nich bardzo marny. Zostały posadzone w ziemię z domieszką torfu, podlewane są nie za często. Stały niedaleko od okna, ale okno zawsze zasłonięte. Niestety nie wypuszczaja nowych łodyżek, a te które są to po prostu się kładą. Przesyłam zdjęcia moich biednych szczawików. Czy ma ktoś z Was pomysł co z nimi zrobić?
Może cebulki moich szczawików zostały posadzone zbyt płytko? Powinny być sadzone głęboko?


Z góry dziękuję za poradę.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Asikk :)
Awatar użytkownika
ewalukas
50p
50p
Posty: 97
Od: 27 maja 2007, o 18:07
Lokalizacja: Radzyń Podl.

Post »

Moim zdaniem on się kładzie, bo jest taki długi :lol: Mój szczawik siedzi w doniczce, a doniczka wstawiona do wyższej osłonki i się nie kładzie :wink:
"Bycie w związku stwarza niepowtarzalną szansę stania się pełniejszą i lepszą osobą, pozwala lepiej poznać samego siebie"
KOCHAć Z OTWARTYMI OCZAMI
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

Post »

Ewalukas, a masz może zdjęcie swojego szczawika? Ja włozyłam teraz go do pojemnika takiego ok. 10 cm wysokiego i szczawik sobie nadal zwisa. I martwi mnie to, że zaczęły mu usychać młode łodyżki :(
Pozdrawiam
Asikk :)
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Mój szczawik też sie nie kładzie ,nawet jest bardzo zgrabny :D
Szczawik rośnie w doniczce,która jest wstawiona do koszyczka.Do uprawy użyłam ziemi ogrodowej zakupionej w kwiaciarni.
Obrazek
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

Post »

Goni@k cudny jest ten Twój szczawik, po prostu sie nie mogę napatrzeć.
- Czy on stoi w lecie na dworze?
- Czy stoi na słońcu?
- Podlewasz go często?
- Zasilasz czymś?

Ten mój ma strasznie długie łodyzki i pewnie dlatego nie ma siły stać. Albo łodyzki są zbyt cienkie, aby utrzymać się do stania. Twój wygląda bardzo zgdrabnie i ma chyba krótsze łodyżki.
Pozdrawiam
Asikk :)
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Szczawik stoi na tarasie ,na słońcu ,chowam go tylko podczas silnych wiatrów.Podlewam go codziennie prawie bo ma małą doniczkę a bulwek do niej posadziłam sporo -może dlatego tworzy taka zwartą kopułkę.
Zasilam go średnio raz na dwa tyg. bodajże florovitem.
Obrazek
Zdjęcie robiłam przed chwilą ,w słońcu więc kolor trochę inny wyszedł niz jest faktycznie.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Asikk,
Twój szczawik jest wyciągnięty z barku odpowiedniego nasłonecznienia. Gdy ma odpowiednią ilość słońca w ciągu dnia to ma krótsze łodyżki. Wysokość doniczki nie ma tu znaczenia!
Możesz go w okresie letnim wystawić do ogrodu lub na parapet !
Awatar użytkownika
ewalukas
50p
50p
Posty: 97
Od: 27 maja 2007, o 18:07
Lokalizacja: Radzyń Podl.

Post »

Mój szczawik
Obrazek Obrazek

A tu widać w jakiej jest doniczce i w jakiej osłonce stoi

Obrazek

U mojej teściowej stoi sobie na balkonie, nic mu się nie dzieje. Ja nie mam miejsca na balkonie i dlatego stoi w domu, ok 1,5 metra od okna (pokój południowo-zachodni). Podlewam go dopiero jak ziemia jest sucha, ale nie tak sucha jak popiół :wink: Rośnie ładnie, usuwam mu na bieżąco "padnięte" kwiaty czy liście. Raz w tygodniu dostaje nawóz.
"Bycie w związku stwarza niepowtarzalną szansę stania się pełniejszą i lepszą osobą, pozwala lepiej poznać samego siebie"
KOCHAć Z OTWARTYMI OCZAMI
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

Post »

Moje biedne szczawiki podwędrowały już na balkon, zobaczymy czy będzie im tam lepiej
goni@k pisze:bulwek do niej posadziłam sporo
Rozumiem, że tej wiosny kupowałaś gotowe cebulki i sadziłaś do ziemi? Dużo trzeba tych cebulek? Pytam się o to, bo chciałam na wiosnę sama wyhodować szczawiki, ale nie wiem jeszcze jak.
Ja kupowałam już podrośnięte szczawiki.
ewalukas pisze: Rośnie ładnie, usuwam mu na bieżąco "padnięte" kwiaty czy liście. Raz w tygodniu dostaje nawóz.
Jak nisko od ziemi ucinasz "padnięte" kwiaty czy liście?
Pozdrawiam
Asikk :)
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

:D Moje kwiaty w donicach- miedzy innymi i szczawiki wędrują wokół domu, zależnie gdzie mi się zechce je ustawić. Zdarza sie więc, że nie trafię dobrze w miejsce dla nich i się wyciągną. Wtedy ścinam je na wysokości doniczki i stawiam w lepszym / bardziej jasnym miejscu i odrastają we właściwej długości łodyżek :wink: :D . Właśnie są obcięte bo stały pod drzewem w deszcze i nie przestawiłam w porę ...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Swoje bulwki(było ich ok 8 szt)kupiłam na poczatku marca na allegro i posadziłam do doniczki w domu.
Na taras wyniosłam dopiero wtedy ,kiedy zrobiło się naprawdę ciepło .
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

Szczawik to roślina, która musi przejść fazę spoczynku i jeżeli ktoś chce cały czas - zima - lato mieć piękną roślinę to wątpię czy mu sie uda. Ja ze swoim robię tak: jesienią jak już jest taki "trochę mocno" brzydki, ścinam wszystkie liście i wynoszę gdzieś do ciemnego kąta, wcale sie nim nie przejmując. Zaglądam do niego dopiero w końcu styczni albo na początku lutego, rozsadzam bulwki do wielu doniczek i zaczynam podlewać. Jak zaczną się pojawiać listki, ustawiam w jasnym miejscu, raczej nie na palące słońce. W ubiegłym roku powysadzałam z doniczek do gruntu, ostatnia zima była lekka a ja niedokładnie zebrałam bulwki i mam go teraz wszędzie, nawet w fasoli. W bulwki też zaopatrzyłam miejscowego ogrodnika.
Gosiu, nie udało mi sie trafić z gratisem, przykro mi.
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Awatar użytkownika
ewalukas
50p
50p
Posty: 97
Od: 27 maja 2007, o 18:07
Lokalizacja: Radzyń Podl.

Post »

Pani od której brałam swój szczawik nie robi mu faz spoczynku. Ma cały rok. Raz ładniejszy, raz brzydszy, ale ma.
"Bycie w związku stwarza niepowtarzalną szansę stania się pełniejszą i lepszą osobą, pozwala lepiej poznać samego siebie"
KOCHAć Z OTWARTYMI OCZAMI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”