Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

Dawniej ukorzeniałem w multi-palecie pod przykrywą, później w zwykłych doniczkach bez przykrycia. Najważniejsze, żeby nie przesadzić z podlewaniem.
A w tym roku będę ukorzeniał od razu w donicy docelowej, dzięki temu będę mógł pomiescić w niej dużo więcej roslin uzyskując ładny efekt zagęszczenia.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

Aż tak wielu sadzonek to ja nie mam, by stosować multipaletę. Spróbuję w małych doniczkach produkcyjnych pod przykryciem. Oj tak, z podlewaniem takich małych roślin, mam wieczny problem. Dzięki za poradę.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

Pierwszy kwiat na pomarańczowej odmianie, na święta będzie chyba w pełni kwitnienia. Wydaje mi się że w handlu są dwa odcienie pomarańczowego - taki bardziej intensywny, jak mój i drugi - sprzedawany w marketach Dino - o kolorze jasno-pomarańczowym. A przynajmniej mam taką nadzieję;)

Obrazek
MoToKi
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

Jurku Twój wielkanocnik ma naprawdę dużo pączków, będzie piękny w pełnym rozkwicie :) Pamiętasz gdzie go kupiłeś? U mnie nigdzie nie widziałam pomarańczowego, a bardzo bym chciała :(
Monika
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

Ten wielkanocnik był kupiony w Irlandii, w tym roku w Kauflandzie również nie spotkałem się z pomarańczowym kolorem.
Magdula141
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 7 mar 2007, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

Wielkanocnik Jurka - potwierdzam - ma piękny soczyście pomarańczowy kolor :D
Miałam kiedyś takiego,ale zginął z powodu choroby grzybowej.

:wit
Pozdrawiam Wanda
Moje wątki
MoToKi
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

U mnie w Kauflandzie też nie było pomarańczowych. Moje niestety opadły, myślałam że przez to że je ruszałam, jednak okazało się, że powodem była niedostateczna ilość światła.
Mam nadzieję, że za rok uda mi się upolować pomarańczowego...
Monika
Awatar użytkownika
sangwinaria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3545
Od: 9 lip 2011, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

Ja swój przywiozłam z Anglii - Comanche .Kolor - bardzo soczyety pomarańczowy a kwiaty olbrzymie


Obrazek
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

ivonar pisze:Czyli oczekujesz Jurku na efekty pracy z pędzelkiem. Powodzenia.
Częściowy sukces już jest, owoce różnią się nawet kolorem w zależności od rośliny na jakiej się utworzyły.

Obrazek

Obrazek
iwanda
100p
100p
Posty: 174
Od: 5 lip 2011, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary - lubuskie

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

Mój zakwitł jeszcze jednym kwiatkiem.


Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

Wracam do tematu. Coś się stało z moim wielkanocnikiem. Rósł sobie ładnie od wiosny. Były trzy roślinki w doniczce.Od miesiąca zaczął marnieć. Gubił człony, po 2-3 na raz. Zajrzałam do doniczki, okazało się, że jedna roślina jest miękka u nasady. Usunęłam ją z doniczki. Człony ukorzeniłam je z powodzeniem. Dzisiaj odpadła cała duża część (odnoga). Odpadła od członu wychodzącego z ziemi. Na tym samym członie zostały jeszcze 2 odnogi. Spanikowałam. Wyjęłam roślinkę z doniczki. Korzenie ma normalne, nie gnije. Nie ma żadnych robali. Obejrzałam dokładnie i zauważyłam, że dolne człony są trochę ... pomarszczone, jakby blado zielone. W ogóle całość anemiczna taka. Przesadziłam do nowej ziemi. Doniczkę wyszorowałam. Ponieważ roślina sprawiała wrażenie, że nie daje rady dźwigać górnych członów usunęłam ich trochę. Szkoda było mi wyrzucić. Uzyskałam 21 sadzonek, po 2-3 człony każda. Włożyłam do ziemi dedykowanej dla sukulentów. Dałam wermikulit, a na dno keramzyt. Zastosowałam ukorzeniacz w proszku, do którego dodałam trochę cynamonu. Może uda mi się ustrzec przed grzybem. Wiem, że to nie jest czas na rozmnażanie, ale nie miałam wyjścia. Zastanawiam się nad przyczyną. Wielkanocnik stał na północno-zachodnim parapecie. Jak zaczęło się z nim źle dziać przestawiłam go na południowo-wschodni parapet, ale bardziej po wschodniej stronie. Podlewałam jak ziemia nieco podeschła z wierzchu. Dawałam, ale rzadko biohumus do wody. Macie jakieś sugestie, co też się stać? Może robię jakiś błąd?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

Doniczka nie była za duża? Nie przewiało - nie stał w przeciągu/w niższej temperaturze, szczególnie przy mokrym podłożu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Post »

Norbercie76, masz rację. Najpierw stał w kuchni. Tam okno było uchylone w zasadzie cały czas, w nocy też. Ostatnio powiewało u nas trochę. Przeciąg, owszem, mógł się zdarzyć. W tym drugim pokoju nikt nie mieszka, ja mówię, ze to izolatka. No, ale wielkanocnik stał tuż przy uchylonym, w większości czasu, oknie. No, to przyczynę mamy. Teraz... jakie szanse mają moje szczepki :?: :(
Trochę nie w temacie, wiem. Skocz do tematu zamiokulkas :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”