Rhipsalidopsis.Kaktus wielkanocny-uprawa,problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
pawel1988
100p
100p
Posty: 141
Od: 1 wrz 2013, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kaktus na Grudniku [?]

Post »

Zapodaj zdjęcie całej rośliny. Moim zdaniem to jakiś rhipsalis lub inny epifit, ale raczej nie grudnik. Fakt faktem są to wyrastające nowe pędy.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktus wielkanocny - Rhipsalidopsis

Post »

Roślinka ze zdjęcia to Rhipsalidopsis nazywany także kaktusem wielkanocnym. Roślinka się zdegenerowała i wypuściła człony o większej ilości żeber niż 2 wraz z cierniami. Pewnie jak człony nieco urosną to upodobnią się do typowych członów tej roślinki.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera

Post »

Trochę szczęścia nam się przytrafiło. Od kilku lat rośnie sobie u nas kaktus wielkanocny, ale dopiero w tym roku (pierwszy raz od zakupu małej sadzonki), zakwitł nam jednym pojedynczym kwiatem. Położyliśmy już kreskę na niego, ale ponieważ rośnie ładnie i całkiem nieźle wygląda to jeszcze go pielęgnujemy.
Obrazek.
Wiem, że ten wątek dotyczy grudników, ale o kaktusach wielkanocnych też tutaj było.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera

Post »

Teraz Tobie zakwitł?
czaga
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 9 mar 2013, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Kaktus wielkanocny - Rhipsalidopsis

Post »

Witam :). Ja podlewam mojego, jak inne sukulenty. Trzymam na oknie i kwitnie mi 2 razy do roku.Może czuje, że go lubię? :wink:
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kaktus wielkanocny - Rhipsalidopsis

Post »

Widać, że miłość potrafi czynić cuda. Kwiaty pięknie rosną i kwitną dzięki miłości. Teraz moje wielkanocniki już przekwitły. Jeden kwitł na różowo, drugi na czerwono.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera

Post »

meluzyna pisze:Teraz Tobie zakwitł?
Właśnie teraz. Tylko że roślina jest duża a ma jeden kwiatek i to dopiero po czterech latach.
Czytałem, że wielkanocnik powinien odpoczywać w niskiej temperaturze (około 12 stopni) - jak w mieszkaniach taką znaleźć?
czaga pisze:Witam :). Ja podlewam mojego, jak inne sukulenty. Trzymam na oknie i kwitnie mi 2 razy do roku.Może czuje, że go lubię? :wink:
Grudniki mi zawsze kwitną i to długo, nawet teraz mam kilka pąków na nich. Jaki to jest nawóz do sukulentów? Mój wielkanocnik na parapecie się nie mieści, stoi sobie na kwietniku tuż obok okna. A chciałbym bardzo zobaczyć jak kwitnie :roll:
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Kaktus wielkanocny - Rhipsalidopsis

Post »

Spróbuj postawić go na balkonie. Ja stawiam swoje na balkonie na przełomie kwietnia/maja w półcieniu, cieniu i trzymam prawie do połowy października. Kiedy je wnoszę do mieszkania są całe w pączkach. Robi tak wiele osób, z podobnym efektem.
czaga
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 9 mar 2013, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Kaktus wielkanocny - Rhipsalidopsis

Post »

Nie próbowałam "wietrzyć" grudnika :). Warto poeksperymentować
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kaktus wielkanocny - Rhipsalidopsis

Post »

meluzyna pisze:Spróbuj postawić go na balkonie. Ja stawiam swoje na balkonie na przełomie kwietnia/maja w półcieniu, cieniu i trzymam prawie do połowy października. Kiedy je wnoszę do mieszkania są całe w pączkach. Robi tak wiele osób, z podobnym efektem.
Dzięki, ale czy nie pomyliłaś roślin? Grudniki moje bez wynoszenia na balkon kwitną dwa razy do roku - zimą i wiosną. Natomiast kaktus wielkanocny, jak sama nazwa wskazuje powinien kwitnąć na Wielkanoc a odpoczywać jesienią i zimą. A wtedy na balkonie już jest za zimno :(
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Kaktus wielkanocny - Rhipsalidopsis

Post »

Mam grudniki i wielkanocniki i od kilku lat za namową doświadczonego ogrodnika robię w ten sposób. Efekt jest taki jak opisałam powyżej. Przedtem bywało różnie.
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kaktus wielkanocny - Rhipsalidopsis

Post »

No to spróbuję. Co prawda z półcieniem na moim balkonie trochę trudno - ale dlaczego nie spróbować.
Tak dla uściślenia. Jeśli wielkanocnik wystawię na balkon od maja do października, to powinien zakwitnąć w grudniu czy na wiosnę?
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
hanna133
500p
500p
Posty: 658
Od: 23 sty 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktus wielkanocny - Rhipsalidopsis

Post »

Ja też bardzo lubię grudniki i wielkanocniki,bo cudownie kwitną,zwłaszcza,że są już kilkuletnimi roślinkami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”