Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kaskash
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2016, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witam,
a czy ktoś w tym roku wysiewał nasionka kloników zakupione w Lidlu?
Ja wysiałam jakiś miesiąc temu całe opakowanie i nie wykiełkowały :(
Właściwie miałam już nie siać i zostawić na następny rok, ale data ważności była do końca listopada bodajże, więc wysiałam.
Dodam, że nie pierwszy raz sieję nasionka (klonika pierwszy raz) i jeszcze mi się coś takiego nie przydarzyło.
Zastanawiam się czy dać im jeszcze szansę czy już nie wykiełkują? Czytałam, że łatwo kiełkują i są łatwe w uprawie.
Halina
Pozdrawiam, Halina
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

Wysiałam nasiona klonika , wzeszły ładnie. Zastanawiam się, czy będzie im dobrze, jeśli posadzę do dużych skrzynek, czy lepiej pojedynczo do doniczek?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

janek45 pisze:Dziękuje Paulino mam żółtego który po mimo obcięcia,przed wysyłką do mnie jest wyższy od innych i chciałbym go obciąć i ten badylek ukorzenić.
Śmiało tnij i próbuj ukorzeniać :wink:
kaskash pisze:Witam,
a czy ktoś w tym roku wysiewał nasionka kloników zakupione w Lidlu?
Ja wysiałam jakiś miesiąc temu całe opakowanie i nie wykiełkowały :(
Właściwie miałam już nie siać i zostawić na następny rok, ale data ważności była do końca listopada bodajże, więc wysiałam.
Dodam, że nie pierwszy raz sieję nasionka (klonika pierwszy raz) i jeszcze mi się coś takiego nie przydarzyło.
Zastanawiam się czy dać im jeszcze szansę czy już nie wykiełkują? Czytałam, że łatwo kiełkują i są łatwe w uprawie.
Halina
Halinko kloniki kiełkują bardzo szybko. Jeżeli do tej pory nie ma żadnych efektów to niestety nic już z nich nie będzie :(
No chyba, że bardzo głęboko je posiałaś i jeszcze nie przebiły się przez ziemię ale jednak bardziej obstawiam, że musisz wysiać nowe.
Emilia pisze:Wysiałam nasiona klonika , wzeszły ładnie. Zastanawiam się, czy będzie im dobrze, jeśli posadzę do dużych skrzynek, czy lepiej pojedynczo do doniczek?
Wszystko zależy od tego jak chcesz je prowadzić :wink:
Ja bym sadziła do pojedynczych doniczek.
Bez względu na to jakie rozwiązanie wybierzesz, proponowałabym jednak poczekać aż podrosną.
Kloniki są delikatne i za wczesne rozsadzanie/przesadzanie może im zaszkodzić.
kaskash
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2016, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

PaulinKo, zanim wysiałam przejrzałam na forum wątki dotyczące klonika i zrobiłam zgodnie ze wskazówkami, posiałam płytko, nasionka tylko lekko przykryłam ziemią, stały w jasnym miejscu na parapecie, zraszałam je co jakiś czas. I codziennie sprawdzam z nadzieją na jakieś zielone, a tu nic :(
Trudno, w następnym roku podejmę kolejną próbę siania, lub postaram się pozyskać gdzieś sadzonki.
Kilka lat temu miałam klonika (z sadzonki) i pięknie cieszył moje oczy, ale wtedy jeszcze nie wiedziałam, że można go zimować.
Ile to nowej wiedzy można zdobyć dzięki forum ;:306
Halina
Pozdrawiam, Halina
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

Nie przejmuj się na pewno wszystko zrobiłaś prawidłowo, podejrzewam że wina leży po stronie nasionek ;:168
Jak masz jeszcze ochotę pobawić się w wysiew kloników to śmiało możesz je wysiać ponownie.
kaskash
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2016, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

Paulinko, mogły się na mnie obrazić, bo posiałam tylko dlatego, że zobaczyłam krótki termin ważności ;:306
Mam już dużo roślinek na balkon, wiec w tym roku daruję sobie, ale w następnym nie odpuszczę :D
Halina
Pozdrawiam, Halina
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

janek45 pisze:Elu pokaż całego,w jakim wieku jest?
Janku
Przy najbliższym przestawianiu zrobię zdjęcie i pokażę .
On nie tyle wielkolud na wysokość co na szerokość :wink: czwarty roczek mu idzie .

Właśnie zaczyna kwitnienie , nie tak spektakularne jak w lecie ale i taka ilość kwiatów cieszy ;:167
Obrazek


Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

Moje nasiona miały datę przydatności 12/2019, zapakowane 01/2017. Teraz roślinki wyglądają tak:

Obrazek
Mam je już porozsadzać?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

Tak, porozsadzaj, bo za chwilę zaczną się rozpychać, rozejdą się na boki i będą krzywe. Nasiona masz z li-a? Docelowo będą w doniczkach, czy pójdą do gruntu?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

Tak, nasiona z l-la. Miałam nadzieję, że po świętach wyniosę się już na działkę i tam je rozsadzę, ale jest tak zimno... W domu nie będę miała miejsca na tyle doniczek ;:145 W gruncie nie będę kloników trzymała, bo chciałabym dłużej nimi się cieszyć niż tylko do zimy :D
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

Moich kilka sztuk, wysianych w ub. roku ( też z li-a) trzymam jeszcze w piwnicy. Mam zamiar posadzić je w maju do gruntu i ewentualnie jesienią wykopać i znów do piwnicy, podobnie jak robię z niebieską psianką. Parapety już dawno mi się skończyły.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

Porozsadzałam wczoraj kloniki do...tutek od papieru toaletowego - zajmuję mniej miejsca niż doniczki :D , a i tak kiedy podrosną, trzeba będzie poprzesadzać do większych doniczek. Z dwóch torebek nasion mam 20 sadzonek, w tym 2 trochę małe. Zobaczymy ...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
sabkis
200p
200p
Posty: 240
Od: 12 maja 2015, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Klonik pokojowy - uprawa, pielęgnacja

Post »

Moje siewki i duża sadzonka .Ma piękne listki ,jeszcze u mnie nie kwitła więc nie znam koloru kwiatów
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”