Scindapsus pictus

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Scindapsus pictus

Post »

Według mnie to z tych trzech właśnie 'Exotica' ma najgrubsze i największe liście.
'Trebie' miał chyba delikatniejsze liście.
No i w kolorystyce też się różniły - 'Exotica' jest zdecydowanie srebrna,
z domieszką zieleni, a 'Trebie' był zielony z domieszką srebra.
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Scindapsus pictus

Post »

O, dziękuję za informacje !

Mam Trebie i Argyraeusa. Z Trebie dochodzimy do porozumienia w kwestii podlewania i już wiem , że go przelałam i chyba lepiej reaguje na suszę w doniczce niż nadmiar wilgoci. Podłoże ma jak większość kwiatów u mnie czyli keramzyt na dnie plus ziemia uniwersalna wmieszana z drobnym żwirkiem. Podlewam czasem astvitem. Im więcej ma światła , ale nie ostrego , tym ładniejsze i większe liście wypuszcza, aczkolwiek w porównaniu np do epipremnum czy scandensa tempo ma iście żółwie.
Za to szczepka Argyraeusa baaaardzo długo się ukorzeniała i została wsadzona do hydroponiki i wypuszcza nowy listek. Zobaczymy czy taka opcja mu posłuży.
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus pictus

Post »

Mam pytanie, bo już zgłupiałam trochę :D

Kupiłam ostatnio rzekomo 'Trebie'. Ale jako że posiadam i 'Trebie' i 'Argyraeusa' w domu, to trochę sie zakotłowałam, bo to co kupiłam to wygląda jak coś pomiędzy.
A mianowicie:
Obrazek
Obrazek

Liście toto ma dwa razy większe niz mój Argyraeus i jednocześnie ze dwa razy mniejsze niż Trebie. jeśli chodzi o srebrzystość to tez jest to coś pomiędzy. Nie jestem zatem pewna czy to na pewno jest Trebie, ale Argyreusem tez jakoś ciężko mi to nazwać :D

A może to naprawdę jest Trebie, tylko co to do tej pory miałam jako Trebie tak naprawdę jest tą 'Exoticą' o której pisaliście wcześniej?


Moje "dotychczasowe" Trebie:
Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Scindapsus pictus

Post »

iskraiskra pisze:
Za to szczepka Argyraeusa baaaardzo długo się ukorzeniała i została wsadzona do hydroponiki i wypuszcza nowy listek. Zobaczymy czy taka opcja mu posłuży.
Widzę, że dość stary wątek, ale interesuje mnie bardzo, jak Scindapsus pictus sprawdził się w uprawie hydroponicznej. Właśnie ukorzeniam kawałki pędu w wodzie i myślę właśnie o hydro. Jedna roślina rośnie u mnie w ziemi, ale ewidentnie ma zbyt suche powietrze, liście się zwijają z lekka i nie wyglądają dobrze.

B.
Awatar użytkownika
eDorka
100p
100p
Posty: 126
Od: 24 paź 2013, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Scindapsus pictus

Post »

Ja nie umiałam ukorzenić pictusa w wodzie, więc nie wiem jak z hydroponiką, na poprzedniej stronie ktoś wspominał o uprawie w akwarium. Może przy zwiększonej wilgotności się uda?

Ukorzeniałam w ziemi, dość długo to trwalo, ale warto się pomęczyć. Teraz czekam na zagęszczenie, wygląda na to, że też poczekam ;:223
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Scindapsus pictus

Post »

Nie mam akwarium...Potestuję hydroponikę, jak się korzenie jeszcze troszkę wydłużą.

B.
MiraiOnna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 cze 2020, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus pictus

Post »

Dość stary wątek, ale mam nadzieję, że ktoś tu jeszcze zagląda.

Mam pytanie o mój scindapsus pictus - czy on kwitnie? Początkowo myślałam, że idzie nowy liść, ale pąk nie rośnie dalej i jest bardzo delikatny w dotyku, jak płatki kwiatowe. Próbowałam znaleźć jakiekolwiek zdjęcia w internecie kwitnącego scindapsusa, ale bezskutecznie. Liczę na to, że ktoś tu będzie wiedział :)

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Scindapsus pictus

Post »

To na pewno nie jest kwiat, a po prostu nowy pęd. Te rośliny mogą wypuścić je bezpośrednio z podstawy rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MiraiOnna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 cze 2020, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus pictus

Post »

Dziękuję za odpowiedź, będę obserwować :)
weronika123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 maja 2020, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Scindapsus pictus

Post »

Dzień dobry,
Prośba o informację czy to normalne, że dolne liście scindapsusa żółkną? Dotyczy to tych, których łodygi w zasadzie są w gruncie. Pozostałe liście są idealne. Roślina raczej nie jest przelana, bo podlewam ją oszczędnie i to dopiero wtedy gdy zaczyna zwijać liście. Podłoże jest rozluźnione perlitem. Stanowisko: 3m od okna południowego. Sprawdzałam korzenie jak zauważyłam pierwsze żółte liście jakiś miesiąc temu i były ok.
Prośba o wskazówkę i z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Weronika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Scindapsus pictus

Post »

Za daleko od okna. W tej odległości mogą stać co najwyżej sztuczne kwiatki. Przestaw bliżej, jeśli nie jest to południowa wystawa, możesz postawić blisko okna. U mnie scindapsus rośnie nawet na parapecie wschodniej wystawy.
Pojedynczo może gubić dolne liście, jak każda roślina a zwłaszcza pnącza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
weronika123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 maja 2020, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Scindapsus pictus

Post »

Tak czułam, że Pan to napisze. Poszukam lepszego miejsca. Dzięki.
Pozdrawiam,
Weronika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Scindapsus pictus

Post »

W przypadku niedoborów światła, rośliny też mogą zrzucać liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”