Prymulka,pierwiosnek w uprawie w domu

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
netka77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 cze 2007, o 19:32

Jak utrzymać Prymulke w mieszkaniu?

Post »

Dostałam dziś od mojego męża piękną PRYMULKĘ... Chciałabym jak najdłużej utrzymac w mieszkaniu.Jaka temperatura i ilość wody jest jej potzrebna?A jak przekwitnie,to co z nią zrobic?Jest grudzień,więc to nie pora by ją do ogrodu wysadzić,nie?Chociaż mrozu jak do tej pory nie ma. :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Troszke na ten temat piszą forumowicze tutaj PRYMULKA

Jednak trzymając roślinkę w ogrzewanym mieszkaniu nie możesz mieć wielkich nadziei na jej długie utrzymanie w dobrej kondycji.Może wysadź ją specjalnie ocieploną na parapecie zewnętrznym okna
lub na balkonie? :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
netka77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 cze 2007, o 19:32

Post »

Dzięki...Tak mi szkoda ją wystawiać,bo się czuje taką wiosnę w domu.W mojej kuchni jest chłodno,ale nie ma za dużo swiatła,może tam ją wstawic?
Jeśli to nie pomoże to ją wystawię.Będę częściej w okno spoglądać.
77malinka
200p
200p
Posty: 385
Od: 17 maja 2007, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Ja wysadzam prymulki po przekwitnięciu do gruntu. Możesz tak zrobic o ile ziemia nie będzie zmarznięta. Ubiegłej zimy kwitły mi pod oknami cały grudzień i styczeń. Oczywiście nie tak obficie jak wiosną, czy po przyniesieniu z kwiaciarni ale i tak cieszyły oko.
Pozdrawiam, Małgosia
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Są też gatunki domowe - pierwiosnek kubkowaty i ślimakowaty, znoszą lepiej pokojowe temperatury, tylko mają jedną wadę część osób jest uczulonych na primulinę zawartą w liściach i włoskach mechanicznych. :wink:
pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
netka77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 cze 2007, o 19:32

Post »

Nie mam pojęcia jaki gatunek prymulki ja mam.... prymula acaulis....
hmm...nic mi to nie mówi.Musze poszperać,może znajde czy to domowa czy nie...Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ale troszkę się nią nacieszysz ,na pewno.... :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Kamyczek87
100p
100p
Posty: 170
Od: 7 cze 2007, o 18:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Xipe, czyli te wymienione przez Ciebie gatunki, można trzymać całym rokiem w mieszkaniach?.Ostatnio widziałam kubkowatego w kwiaciarni,ale bałam się kupić. ;)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Kamyczek87 pisze:Xipe, czyli te wymienione przez Ciebie gatunki, można trzymać całym rokiem w mieszkaniach?.Ostatnio widziałam kubkowatego w kwiaciarni,ale bałam się kupić. ;)
Temperatura zimowania 10-12 st. C. Optymalna temperatura dla wzrostu i kwitnienia to 12-14 st. C, okresowo moze być w wyższej temperaturze ale krócej wtedy kwitnie. Należy podlewać wodą miękką - twarda woda powoduje żółknięcie liści.

pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Kamyczek87
100p
100p
Posty: 170
Od: 7 cze 2007, o 18:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Oj szkoda,miałyby u mnie za ciepło. ;) Dzięki za informacje.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Ja zawsze umieszczam doniczkę w jakimś naczyniu z miękką wodą (jakieś 2cm) Stawiam na stole i tak sobie kwitnie ciesząc moje oczy :) Od czasu do czasu dolewam wody.
Po przekwitnieniu, koniecznie w chłodne i jasne miejsce (piwnica, okno na klatce schodowej). Wiosną do ogrodu, do gruntu :)
Choć niestety w ogrodzie nie będzie już miała tak wielkich kwiatów... Dodam, że u nas - na północy - dodatkowo nie zaszkodzi ją okryć na zimę.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

W czasach przed centralnym ogrzewaniem w naszych mieszkaniach ogrzewanych jedynie piecami kaflowymi i kominkami było lepiej dla zimnolubnych roślin - asortyment gatunków był znacznie mniejszy. Wiele roślin modnych w XIX i w pierwzsej połowie XX w. zostało praktycznie zapomnianych lub są uprawiane jako typowe "jednorazówki".

pozdrawiam :D Paweł
Awatar użytkownika
Piuma
50p
50p
Posty: 77
Od: 1 lut 2007, o 21:19
Lokalizacja: kwiatowa dolinka Małopolska

Pierwiosnek w domu

Post »

Obecnie na rynku kwiatowym pojawia się cala gama pierwiosnków w doniczkach. Ogólnie wiadomo, że po przekwitnięciu kwiatka należy wysadzić do ogrodu. Moje pytanie brzmi Co zrobić z pierwiosnkiem jeśli nie mam ogródka, a nie chcę się pozbywać ładnego kwiatka i cieszyć jego kwiatkami w przyszłym roku?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”