Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Odpowiedź masz prostą - ma za ciemne stanowisko. Jukki preferują słoneczne stanowisko, a Twoja jest wypłoniona od niedoboru światła. Przestaw ją na parapet, a tu poczytaj o warunkach uprawy: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=8532 .
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ksiula , ja bym ją przesadziła, wówczas zobaczysz w jakim stanie są korzenie.
I przestaw ją w jasne miejsce, nie może też mieć za ciepło bo będą jej żółknąć liście.
malutka8409
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 mar 2015, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, jestem tu nowa i mam pytanie dotyczące juki. Ostatnio moje szczęście mi usycha. Prawdopodobnie przyczyna jest za mała doniczka i zmiana miejsca na troszkę ciemniejsze. Z jednym sobie poradzę ale niestety nie mogę jej przenieść w bardziej nasłonecznione bo jest za duża. Czy ktoś mi może poradzić co z nią zrobić? Może odmłodzić? Tylko co, jak gdzie i z czym. Może mi ktoś pomoc? To moja juka
Obrazek
Klucha
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 11 cze 2005, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Może przesadzenie do nowej ziemi jej pomoże, takie pióropusze też fajne. Możesz też odmłodzić, odciąć i wstawić do wody, powinny wypuścić korzonki.
-
malutka8409
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 mar 2015, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziekuje Klucha za odpowiedz. Mozesz mi napisac jak mam ja przyciac? Co do wody a co wyrzucic, zostawic?
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

malutka8409
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 mar 2015, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesadzilam mojego kwiatuszka. Czy ktos mi powie ile musze czekac az odzyje? Bo jak tak dalej pojdzie straci wszystkie liscie :( chcialam poczekac tak 2-3 tygodnie i jezeli odzyje to ok jeśli nie to ja odmlodze. Czy tyle czasu wystarczy na odzycie, czy czekac dluzej?
DamianC
200p
200p
Posty: 479
Od: 11 mar 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tychy
Kontakt:

Chyba juka ,jak ją pielęgnowac bo słabo wyglada?

Post »

Pół roku temu przesadziłem ją do ponad 20 litrowej doniczki i nie wygląda już tak dobrze jak w poprzedniej 5 litrowej.Nie wiem co z nią robić, stoi w mieszkaniu o średniej temp. 20 stopni. :?: Obrazek
caroole
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 maja 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: JUKA (?) opadają i wiotczeją liście!

Post »

Juka po oberwaniu liści odżyła jak nigdy! Poszła w górę i w boki. Ma mnóstwo ślicznych, zielonych, grubych liści. ;:180

Dziękuję! :tan
mirka64
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 maja 2015, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam serdecznie!
Mam problem z moją jukką. Niedawno przesadziłam ją do nowej większej doniczki, bo stara była już za mała i dziś zauważyłam że liście zaczęły żółknąć. Czy może to być winą doniczki? Dodam że doniczka jest gliniana i zaczęła dziwnie pachnieć, być może była źle wypalona.
Dodatkowo jukka straciła jedną "gałązkę" podczas pobytu na balkonie, podlewana jest zawsze gdy czuję że na sucho. Zastanawiam się jak można ją jeszcze reanimować.
Pozdrawiam
http://images67.fotosik.pl/893/a7f299fceb6b575cm.jpg
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Blada juka

Post »

Moja juka stała w zimie w pokoju ze sztucznym doświetlaniem i miała blade liście. Od trzech tygodni juka stoi na dworze - od godzin 11 do 16 stoi w cieniu. Trochę wystawiam ją na słońce ale tylko rano i wieczorem. I zrobiła się jeszcze bledsza. Nie wiem co może być powodem. Czy ktoś mógłby mi cos poradzić?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przypaliło ją słońce.
Najlepiej zrób zdjęcie i pokaż na forum.
Daj do półcienia na cały czas a potem stopniowo przenoś do słońca.
Albo inny, bardziej drastyczny sposób doporowadzenia jej do porządku to obcięcie wszystkich liści i czekanie na nowe, które myślę, że będą miały prawidłowa barwę i budowę.
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wysyłam zdjęcia. Ale juka była tak samo blada w pokoju, teraz myślałam, że odżyje. Jedna juka jest ( ale nie na zdjęciu) już po zeszłorocznym obcinaniu (obcięłam, bo wyłysiała z wieku), trochę mniej blada, natomiast małe juki nie pobladły a stały w tych samych miejscach. Ta na zdjęciu to zakup sprzed roku, moja ozdoba pokoju i szkoda mi ją ciąć (200 zł do kosza?). Trochę nie bardzo rozumiem : w pokoju jej źle, na powietrzu też jej źle.... A wyczytałam, że lubi słońce, byle nie w południe. Tym bardziej, że nie po raz pierwszy wystawiam rośliny do ogrodu i spalone miały brązowe plamy a nie blade. Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”