Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Co sie dzieje z juką....Pomocy

Post »

W takim razie jeśli nie widać poprawy, to może po prostu te pióropusze zetnij wstaw do wody szybko się ukorzenią. Bo niestety ale prawdopodobnie coś z systemem korzeniowym jest nie tak, prawdopodobnie korzenie podgniły.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Co sie dzieje z juką....Pomocy

Post »

Popieram Marcina, ukorzenianie nie jest trudne, a być może uratujesz przynajmniej choć część rośliny. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kamilaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 kwie 2014, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Co sie dzieje z juką....Pomocy

Post »

Tak zrobiłam jak radzicie ,odciełam jeden z pióropuszy (własciwie to to ,co z niego zostało:)).Włozyłam do wody i czekam .
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Co sie dzieje z juką....Pomocy

Post »

Powinien się szybko ukorzenić, a pozostały pień może też cię zaskoczyć i wypuścić nowy pióropusz :wink:
Awatar użytkownika
kamilaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 kwie 2014, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Co sie dzieje z juką....Pomocy

Post »

No niezle ,wyrzuciłam pień zanim to przeczytałam...kompletny laik ze mnie :)
Awatar użytkownika
kamilaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 kwie 2014, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Jaka musi byc wielkosc korzeni ktore odrosły u roslinki aby mozna było je posadzic w doniczce? Takie wystarczą ,czy jeszcze poczekac?

Obrazek
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Ja bym już posadził dlatego, że jak będą zbyt długie to albo się podwiną albo połamią. Posadź do ziemi i utrzymuj wilgotne podłoże ale nie mokre i będzie ;:333
tocamartin

juka ma liście czarne i żółte.

Post »

Witam serdecznie wszystkich.
Jest to moje pierwsze zapytanie odnośnie roślin, a dokładnie mojej juki.

Mam barzo poważny problem z moją juką. Posiadam ją około 10lat, nie miałem z nią problemów (dwa razy przesadzana), rosła pięknie aż do pewnego momentu, kiedy to liście zaczeły "umierać". Żółkną, czarnieją końcówki i od środka wychodzą czarne plamy. Pień główny jest twardy (jeżeli byłby miękki to juz wiem, koniec juki). Natomiast piuropusze są miękkie (skąd liście wychodzą)

W kwiaciarni po opisaniu problemu, dostałem środek na grzyby (oprysk 1/tydzień) i kazali przesadzić do nowej ziemi (dla palm) i większej doniczki. Tak uczyniłem ale dalej liście marnieją w oczach.

Juka nie jest przesuszona ani przelana, dostawała w miare regularnie wodę co tydzień. Miejsce juki jest w najbardziej słonecznym pokoju i miejscu w mieszkaniu.
Proszę o pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pajaczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 sie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Juka :(

Post »

Moja Juka ma rok, przezyła przelanie pól roku temu, od tej pory stoi na oknie zachodnim. od duzego słonca osłaniam ja roleta. Niestety, od nieszczesnego przelania nie wrocila do formy, tzn, liscie sa bez wyrazu, rosną nowe ale juz nie takie jaki kiedys. Pien jest jakby pusty pod sama korą, tak jakby miał przestrzen powietrzną, w srodkun twardy, wydaje sie zdrowy. Zamieszczam zdjecia. Prosze o rady, co zrobic zeby liscie odzyskały dawny wygląd...
swinka_morska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

jak uratować przelaną jukę

Post »

Sytuacja była taka - juka przez 3 - 4 dni stała na dworze, niestety, 2 dni były mocno deszczowe. Co prawda doniczka miała odpływ, ale mimo to, liście zrobiły się jej bardzo jasne, wręcz żółte. Po przeniesieniu jej do pomieszczenia kolor liści nie wraca do normy, liście zaczynają zasychać. Wygląda to tak, że liść przez środek jest suchy, brązowy, po bokach jeszcze zielony. Niestety, nikt nie pomyślał o przełożeniu jej do suchej ziemi... Dopiero teraz mogę się nią nieco zająć, ale to będzie już prawie 2 tygodnie. Czy da się ją jakoś uratować? Nie chciałabym sytuacji, gdy jest 2 metry suchego badyla i 10 cm liści, więc może ją obciąć przy pniu i zaczekać na nowe odrosty? Na co jeszcze zwrócić przy niej uwagę?
Jak coś, to fotki wrzucę później...
Bizu
100p
100p
Posty: 168
Od: 28 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak uratować przelaną jukę

Post »

Wyciągnij ją i jeśli korzenie zgniły, to tnij na zdrowej tkance i wsadź do nowej ziemi, doniczkę wcześniej dobrze umyj.
Jeśli podstawa pnia zrobiła się już miękka (albo masz obawy), a piszesz, że roślina ma 2 metry, to tnij aż pół metra NAD miękką tkanką - i cały dół jest do wywalenia. Możesz ściętą część podzielić na kilka 30cm odcinków - ja bym tak zrobiła. Zabezpiecz czymś rany. Nie pomyl gdzie góra, a gdzie dół :)
Jeśli nie chcesz jej stracić, to bez względu na to czy zajęło tylko korzenie, czy już pień, pobierz sadzonki (zielone części). Usuń pierwsze liście z sadzonek jeśli trzeba, zabezpiecz, potem w ukorzeniacz i do perlitu. Jak puszczą korzenie (musi być ciepło), to do ziemi. Ziemia z ma być z dużą ilością piachu, żwiru marmurowego, super drenażem, najlepiej podziurkować doniczki także na bokach u dołu... w razie wypadku nadmiar wody odpłynie.
One lubią pustynne klimaty. U mnie mają pieprz i tylko zamgławiam.
Hm, chyba niczego nie pominęłam. Trzymam kciuki.
swinka_morska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak uratować przelaną jukę

Post »

Perlit.... a nie da się tego zastąpić czymś innym? aktualnie dla mnie nieosiągalny przez najbliższy miesiąc :(
Bizu
100p
100p
Posty: 168
Od: 28 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Świnko morska, to spróbuj część ukorzeniać w wodzie, a część w ziemi. Z tym, że ziemia dobrej firmy (są takie dwie - Kro.. i Osmo....), żeby uniknąć patogenów ze starej, szklarniowej gleby. Dodatkowo lepsze firmy dodają do ziemi ukorzeniacz i wszystko dobrze się przyjmuje. Natomiast co do ukorzeniania w wodzie, to jej temperatura powinna być ciut wyższa niż otoczenia, a to trudne jeśli nie masz maty grzewczej.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”