Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
gremlin125
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 wrz 2014, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

moja Yucca (Juka) jest chora?

Post »

Witam

Dopiero co kupiłem żonie Juke, że długo stała w sklepie i ziemie miała bardzo suchą to ją podlałem, i po paru dniach wyszła pleśń.. i widzę że coś się dzieje na dole z liśćmi.

Proszę o informację czy mam zebrać tą ziemię? czy muszę całą wymienić? jeśli tak to na jaką i w jaki sposób? co zrobić z liśćmi ?



Kiedyś miałem jukę i też podobną ilością wody raz na jakiś czas podlewałem i nic się nie działo, a tutaj niespodzianka po jednym podlaniu..

Załączam zdjęcia i bardzo proszę o porady, szkoda jeśli zgnije :(

Pozdrawiam Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kamilaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 kwie 2014, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Obrazek Obrazek

Tak wyglada moja ''nowa'' juka :D ( z pióropusza)
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

No to chyba jesteś zadowolona z efektu :wink: Trochę nawozu możesz dać jej po ma wiotkie listki i będzie wkrótce dorodna :D
Awatar użytkownika
kamilaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 kwie 2014, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Nawóz moze byc uniwersalny do zielonych roslinek czy konkretnie do juki?
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Uniwersalny będzie dobry :wink:
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Ludzie!
Jakiego nawozu!?
Wiotkie liście nie powstały w wyniku niedoborów pierwiastków chemicznych, tylko słabej fotosyntezy.
Tej juce potrzeba słońca a przynajmniej jasnego światła. Nawożenie w obecnych warunkach świetlnych (jesień) spowoduje płonienie (etiolację) rośliny. Tak nawiasem mówiąc juki lubią dość jałowe i przepuszczalne podłoże. Ja swoich w ogóle nie nawożę.
Awatar użytkownika
kamilaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 kwie 2014, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Dzięki,za jakis czas znow wstawie fote 8-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Zgadzam się z Iwoną, tej juce potrzebne jest dużo światła, najlepiej słońca. A w kontekście nawożenia, to już powoli powinno się ograniczyć jego stosowanie. Mamy już październik.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
helenkq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 paź 2014, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora Juka- pomocy!

Post »

Mąż niedawno kupił jukę, prawie natychmiast po podlaniu zaczeła na powierzchni podłoża pokazywać sie jakby pleśń, która szybko przerosła w cos rodzaju raczej białej galaretki niż plesni, usunelismy ta galaretkę co nie zmienia faktu ze kwiat juz zaczyna marniec a ziemia wyglada jakby obsypana zółtą moczką, dodakowo powierzchnie ziemi zaczyna porastac cos rodzaju czarno-brunatego grzyba (nie taki z ogonkiem i kapeluszem), 5 mm warstwa zaczyna zarastac i zakrwac ziemie

Pierwszy raz w zyciu widze cos takiego i niestety nigdzie nie znalazłam zdjec podobnych do tego swinstwa
czy ktos sie spotkał z czyms takim?
czy preparaty grzybobojcze pomoga?

dziekuja za pomoc
H.
purplesmoke4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 paź 2014, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Juka wypuszcza soki z pnia!

Post »

Witam.

Od miesiąca mam w domu Jukę. Problem zaczął się już na początku, bo ją po prostu przelałam... Juka ma dwa pnie - mniejszemu przelanie posłużyło - wypuścił bardzo dużo nowych "pióropuszy" z listkami, ale większemu to chyba zaszkodziło. Chyba, choć wypuszcza młode liście wewnątrz obecnych "pióropuszy". Ale to nie tego tyczy problem. Od 2-3 dni Juka z większego pnia zaczęła wypuszczać pieniące się soki o nieprzyjemnym zapachu... Czy ktoś z Was spotkał się z tego typu problemem? Co on oznacza?

Proszę o rady i z góry dziękuję.

Aha, Juka znajduję się w półcieniu. Mam okna od zachodu, ale słońce jako tako jej nie grzeje, nie dociera do niej bezpośrednio.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka wypuszcza soki z pnia!

Post »

Zerknij do tego wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p4860638 , z tego co pamiętam był poruszany problem z puszczaniem soków.
Co do warunków uprawy to jukka powinna mieć, jak najwięcej słońca. Podlewanie przez sezon równomierne, a jesień zima - oszczędne. Przelaną jukę ciężko jest uratować, ale poczytaj powyższy wątek, dowiesz się szczegółów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Witam, podłączam się pod temat.
Moja juka od jakiegoś czasu marnieje. Obsychają liście dolne, górne są jasne bardzo. Tydzień temu podlałam ją połową porcji nawozu wieloskładnikowego do roślin zielonych ( używam go od lat), postawiłam przy oknie,żeby miała więcej światła, ale nie wiem czy to pomoże. Do zdjęcia ją przeniosłam, ale normalnie stoi przy oknie na pni brzozowym:
Obrazek
Jej liście są oklapłe, jakby się łamały...nie wiem jak to określić. Jako, że czubki i młode wyrastają bardzo jasne, zdecydowałam się na nawóz. Ale zauważyłam też w kwiatach małe robaczki białe, zastosowałam 2 razy wodę czosnkową w niewielkiej ilości... w juce akurat najmniej ich widziałam. Te robaczki, to chyba larwy, bo gdzie nie gdzie widzę takie krążące drobne jakby...muszki. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Jukka jest wypłoniona, ma zbyt mało światła.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”