Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja przesadziłabym ją oczywiście i obcięła te nędzne gałązki np. na różnych wysokościach. Potem wyniosłabym ją na dwór. Wyrosną wtedy nowe, zdrowe pióropusze.
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję, będziemy reanimować :)
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Czy takie "opadanie" liści jukki jest normalnym zjawiskiem?
Obrazek
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Anetade!
Tak, jest to normalne, jeśli jukka rośnie w mieszkaniu. Ona uwielboa pełne słońce i chętnie w lecie wyszłaby na zewnątrz. :)
Oczywiscie wiem, ze nie zawsze jest to możliwe.
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek

Chyba nie mam ręki do tej juki. :/ Juka stoi na parapecie,na początku ładnie rosła (kupiłam ją rok temu) w tym roku zaczęły usychać dolne liście,wiedziałam że to zjawisko naturalne,ale dziś patrzę i usycha a raczej żółknie górny liść,tak jak na zdjęciu, czym to może być spowodowane? Liście dodam że są takie oklapnięte,bez życia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przecież ewidentnie widać efekt przelania, czyli pleśń na powierzchni ziemi. W dodatku to pewnie sama ziemia bez żadnego rozluźniacza - prawda?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak sama ziemia. I tam mi się wydawało właśnie. Tzn. Podlewalam jak wierzchnia warstwa ziemi była sucha,ale jak widać może głębiej było mokro jednak. Jak ją uratować, przesadzić do nowej ziemi wystarczy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie zawsze jest gwarancja, że da się uratować.
Przede wszystkim sprawdź czy pnie na całej wysokości są twarde, a liście ze środka rozety po delikatnym pociągnięciu nie wychodzą.
Przesadzenie jest konieczne, przede wszystkim po to żeby sprawdzić stan korzeni. Jeśli część będzie pogniła trzeba je poodcinać, posypać sproszkowanym węglem i pozostawić na dzień poza doniczką. W międzyczasie przygotowujesz mieszankę ziemi uniwersalnej oraz żwirku w proporcji ok 2:1, na dno doniczki dajesz drenaż z keramzytu.
Stanowisko - najlepiej słoneczny parapet - najbardziej optymalne to południowa wystawa. W okresie jesienno-zimowym podlewasz tak, żeby wierzchnia warstwa dobrze przeschła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję. Pień twardy liście z góry ciągnę i nic się nie dzieje. Na ziemi nie ma aż takiej dużej pleśni, to jakoś tak na zdjęciu wygląda że mocno. Ale fakt że przelana jest. Jeszcze jedno pytanie, doniczka jest chyba za mała,bo trochę pogrzebałam w ziemi i widzę korzenie do góry rosną,no ale to nie problem, znalazłam tez robaczka,niestety nie zdarzyłam złapać bo uciekł w głąb ziemi nie wiem czy jest ich więcej, nie widzę już, ciężko mi powiedzieć jak wyglądają,podobne do pluskw a może to była pluskwa ;:218
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka powinna być dopasowana do rozmiaru bryły korzeniowej. Jeśli jest mocno przerośnięta, to wtedy dajesz o rozmiar większą. Wyciągnij wpierw z doniczki, sprawdź korzenie i dopiero wtedy dobierzesz doniczkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek. Tak prezentują się korzenie,robaków jednak żadnych nie ma. Zakupie większą doniczkę i zmienię im ziemię tak jak napisałaś :) A i jak wyjęłam kwiatka z doniczki to ziemia nie jest tam jakoś mocno mokra,lekko wilgotna. Ostatnie pytanie mam tylko czy te suche liście mogę obciąć? I dziękuję za pomoc :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Można odciąć. W miarę możliwości oczyść ze starej ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
7ibi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 paź 2017, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja roślin doniczkowych cz. 2

Post »

Czy tego 'malucha' który wyrasta z głównej łodygi mogę jakoś przesadzić do innej doniczki?
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”