Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
maro18
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 27 gru 2013, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papirus( Cibora)

Post »

Fajna roślinka ja swojego zimowałem w piwnicy też przeżyje chociaż, najlepiej w domu sobie radzi na parapecie.
beyblade69
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 paź 2013, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papirus( Cibora)

Post »

BEATA55555 pisze:Mój Haspan jest u mnie od września 2013, był piękny parasolki koloru soczystej zieleni. Jego stan na dzień dzisiejszy też kiepski, parasolki te stare są wiotkie, łamliwe, koloru blado zielonego a te które wyrastają też takie bez życia. Dodatkowo na czubkach tych starych wiotkich parasolek wyrastają następne "łodygi" też wiotkie. Praktycznie to więcej wycinam starych jak rośnie nowych parasolek. Kilkakrotnie próbowałam ukorzenić parasolki i za każdym razem klapa, parasolki zanurzone w wodzie puszczają młode zielone ale zero korzonków w końcu gniją!
Nie wiem w jakich warunkach bytuje Twoj haspan, ale brak odpowiedniego stanowiska /za malo slonca/ tez moze powodowac, ze lodygi bedą wiotkie a pedy beda sie wyciagaly. ja swojego wzmacnialam poprzez usuwanie mlodych pedow. do tego mozna jeszcze zastanawiac sie nad brakiem odpowiedniego nawożenia. ze swoim nadal eksperymentuje /wczesniej tez bywalo, ze usychał mimo powodzi w doniczce. teraz podlewam go oszczedniej. no i doczekalam sie jakiegos okazu. a jest to ktorys z rzedu, pedy nadal sa lamliwe, wiec trzeba szukac przyczyny dalej/. zauwazylam, ze z parasolek czesciej otrzymamy roslinke jeśli wkladamy je do wody w okresie wzrostu rosliny macierzystej. w okresie zimowym tez mi ''gnily'' . generalnie , jeśli potrzebuje, urywam parasolke, wkladam do wody, stawiam na parapecie i czekam. pare dni i puszcza pedy:)
haspan /przynajmniej moj/ jest zdecydowanie bardziej kaprysny od reszty papiruskow;)
Awatar użytkownika
BEATA55555
200p
200p
Posty: 393
Od: 22 wrz 2008, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Papirus( Cibora)

Post »

Stoi na parapecie okiennym, słońca to teraz mało i ciemno się robi szybko. Nawozu żadnego przez okres zimy nie dostał, młodych pędów wyrasta mojemu sporo tyle że bardzo wiotkich, łamliwych i mizernych. Radzisz aby dać troszkę nawozu?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Papirus( Cibora)

Post »

Ja swojego mam już kilka lat, dbam o to, by ziemia była zawsze mokra, ale poza tym nie sprawia mi żadnych problemów, choć w zimie przecież słońca wcale nie mam więcej niż wy...

Pozdrawiam!
LOKI
beyblade69
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 paź 2013, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papirus( Cibora)

Post »

Trudno mi radzic, bo sama mam z nim male klopoty;);) u mnie wszystko ma zapewnione/ slonce,wode, nawoz/ a i tak mu cos nie pasuje i jest lamliwy:) nadchodzi wiosna, wiecskupie sie chyba na nawozie ;:173

nie wiem, czy mi sie uda ale postaram sie zal foty swoich pap

Obrazek

-- 12 lut 2014, o 14:37 --


Obrazek

-- 12 lut 2014, o 14:40 --


Obrazek
Awatar użytkownika
moremore
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 sty 2014, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Papirus( Cibora)

Post »

Witam, że tak się wtrącę, ja sobie kupiłam na wspomnianym portalu all...- haspana do ukorzenienia - przyszedł w bardzo złym stanie, podgniły i mimo wystającego korzonka - padł mi w ziemi, druga sadzonka, zwyczajna cibora - ma malutkie, rachityczne pędziki i nie wiem, czy cokolwiek z niej będzie :(
W ogóle, w swojej książce o uprawie kwiatków doniczkowych ("1000 najpiękniejszych roślin..." Haliny Heitz) przeczytałam, że akurat Haspan, w przeciwieństwie do innych gatunków cibory nie lubi stać w wodzie. Dziwię się, czemu nie chce ukorzenić mi się zwykła cibora, kiedyś miałam, gładko dawała się posadzić z jednej parasolki i mając dużo wody (doniczka stała w wiaderku z wodą ;) - rosła jak dzika. Chciałam sobie na nowo wyhodować tę roślinę i nie udaje się, buuu...
Wszyscy musimy, chcąc uczynić rzeczywistość znośną, utrzymać w sobie kilka drobnych szaleństw.
Marcel Proust
dkf385
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 3 sie 2013, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papirus( Cibora)

Post »

Ja ma wyhodowanego z nasionek. rozsadziłam je na dwie doniczki i jeden pięknie idzie, a drugi był bardzo cienki i skręcały mu się listki. Wszystko chyba przez to że nie był zraszany. Nawozu też leje ilości hurtowe, bo inaczej bardzo cienkie łodyżki wypuszcza. Cały czas stoi w wodzie i co rugi dzień muszę ją dolewać bo taki zachłanny.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Papirus( Cibora)

Post »

Jak miewają się Wasze papirusy?, swojego wysadziłem ze szczepki w zeszłym roku, niestety przez zimę nie wygląda pięknie.
Mam nadzieję że rozkrzewi się kiedy wystawię go do foliowego tunelu.
Obrazek
Awatar użytkownika
BEATA55555
200p
200p
Posty: 393
Od: 22 wrz 2008, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Papirus( Cibora)

Post »

Mojemu nie pomogło podcięcie, w doniczce nie widać ani śladu życia. Szkoda mi go bo zawsze chciałam mieć papirusa. Może z parasolek coś się wykluje, na razie siedzą w wodzie i zielone trawki wyrastają ale korzeni tradycyjnie brak!!! Te parasolki które wsadziłam bezpośrednio do ziemi uschły!!! Jakoś ten kwiatuszek odmawia współpracy!
gantra
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 kwie 2014, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :)

Nie udało mi się wyhodować papirusa z parasolek, gniły.
Aż tu wczoraj trafiłam w kwiaciarni na dorosłą roślinę. Były 2 sztuki, został jeden, w plamki.
No i go kupiłam, ale nie wiem, czy coś z tego będzie.
Liście mają zółtobrązowe okrągłe plamki, nie ma na nich żadnych robaczków, przędzy itp. Tylko kilka najmłodszych liści jest bez tych plam, reszta piegowata :cry:
Czy to jest grzyb?
Czy ma sens wycięcie tych wszystkich zarażonych czymś liści i na przykład przesadzenie reszty do innej doniczki czy już nic nie pomoże?

Będę bardzo wdzięczna, gdyby ktoś mi poradził.

Zdjęcia są niezbyt wyraźne, bo robiłam je komórką.

Obrazek Obrazek
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Papirus - liście w "ciapki"

Post »

A to nie tarczniki?
gantra
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 kwie 2014, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papirus - liście w "ciapki"

Post »

Dziękuję za podpowiedź, ale no właśnie nie, patrzyłam już nawet przez lupę, ale nic tam nie ma.
W google są tylko informacje o usychających końcówkach (ale tego nie ma) albo o grzybach.
I właśnie nie wiem, czy jeśli to byłby grzyb, czy powinna być jakaś narośl (skojarzyłam sobie z grzybem na ścianach), czy u roślin jest inaczej, np. może nalot jest na korzeniach? Zupełnie się nie znam.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Papirus - liście w "ciapki"

Post »

Plamistość liści, należy powycinać przy nasadzie łodygi z porażonymi liśćmi, nie powinno być kolejnych infekcji.
Życzę miłego dnia
Tomek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”