Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas gnije od góry. Czy go przelałam?

Post »

Aha! Zapomniałam jeszcze dodać, że doniczka w której rośnie Zamiokulkas, zrobiła się jajowato-owalna,zamiast być okrągła.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zamiokulkas gnije od góry. Czy go przelałam?

Post »

Bo bulwy się rozrosły. :wink:
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas gnije od góry. Czy go przelałam?

Post »

To przesadzić go w większą doniczkę? I zmienić ziemię,oczywiście.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zamiokulkas gnije od góry. Czy go przelałam?

Post »

Oczywiście ale niewiele większą zamiokulkas nie lubi za dużo luzu woli ciasne doniczki. :wink:
edith04
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 27 gru 2008, o 14:42
Lokalizacja: Lubań

Post »

zauważyłam dziwny proces żółknięcia liści jest to już druga łodyga czym to może być spowodowane. Nie ma żadnych objawów chorobowych, kwiat jest po przesadzeniu, jakieś 2 miesiące temu, ponieważ ziemię miał już całkiem jak popiół.
Obrazek

Obrazek

proszę o poradę co z tym robić.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: zamioculkas żółknące liście

Post »

Podejrzewam, że to naturalna wymiana starych pędów na nowe.
U mojego widzę to samo, ale dotyczy to najstarszego pędu, więc się nie martwię.
Odkurzam listki, myję co jakiś czas wodą i jest ok.

Szczegółowo o pielęgnacji poczytaj tu:
- Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas)

Wątek przenoszę do działu doniczkowców.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zamiokulkas (zamioculkas) - liście zółkną

Post »

Patrząc na ziemię wygląda mi to na zbyt częste podlewanie. Co zaś do samej rośliny owszem dolne starsze pędy będą tak właśnie zamierały żółknąc. Wodę jednak ogranicz bo roślina dostała widać zbyt żyzne podłoże i łatwo będzie w nim zalać bulwy a to doprowadzi do utraty rośliny. :wink:
SZELEREK
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 8 wrz 2009, o 20:25
Lokalizacja: WŁOCŁAWEK

Podłoże dla zamiokulkas

Post »

Witam.
Chciałabym się dowiedzieć jakie jest najlepsze podłoże dla zamiokulkas. Zakupiłam je około pół roku temu i nadal rosną w podłożu w jakim je zaklupiłam. Puszczają nowe pędy i rosną przepięknie. Chciałabym żeby tak zostało. Problem polega na tym że nie wiem jakie podłoże będzie dla nich najlepsze. Kwiatki same już się domagają przesadzenia ponieważ lekko zniekształciły doniczki w których rosną , widać że korzenie rozpychają doniczki od wewnątrz.
Awatar użytkownika
dorota1007
200p
200p
Posty: 299
Od: 26 wrz 2009, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Podłoże dla zamiokulkas

Post »

Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, żyzne, w tym celu możesz zwykły substrat torfowy zmieszać z drobnym żwirkiem lub perlitem , oczywiście należy pamiętać o warstwie drenażu na dnie doniczki. Polecałabym doniczkę niezbyt głęboką, a dość szeroką, po to aby bulwki miały miejsce do swobodnego rozwoju. Powodzenia w uprawie :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=63996" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam- Dorota
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Czy jest szkodliwy dla dzieci, kotów? Na internecie znalazłam dwie wersje - że jest szkodliwy i mozna się otruć (to samo dotyczy zwierząt) i że gromadzi wode i wcale nie ma w sobie nic trującego. Czy ktoś wie?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy zamiokulkas jest trujący?

Post »

Nie jest trujący. :wink:
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czy zamiokulkas jest trujący?

Post »

Moje zamio było podskubane przez moją malenką sunie jak była jeszcze szczenięciem, obie maja sie świetnie i suka i roślinka, więc i kotom nie powinna zaszkodzić
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Czy zamiokulkas jest trujący?

Post »

Prawie co syn mi opowiedział, że jego szczeniaczek - 2-miesięczny terrier dorwał się do difenbachii, która też ponoć jest silnie trująca. Piesek pogryzł roślinę ale chyba nic nie zjadł, bo najprawdopodobniej mu nie smakowała. Nic mu się nie stało.
Botanicy twierdzą, że większość uprawianych w mieszkaniach roślin zielonych jest trująca. Zamiokulkas na pewno nie chociaż głowy nie dam. Mimo to lepiej nie "podsuwać" naszym zwierzakom (psom, kotom, ptakom) jakichkolwiek roślin i oduczyć je - ich podszczypywania. Natomiast przy małych i bardzo małych dziatkach lepiej wszystkie rośliny, a tym bardziej takie "podejrzane" (np. difenbachie, fikusy i inne) usuwać je całkowicie z ich wzroku i ustawiać je maksymalnie wysoko w niedostępne miejsca.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”