Plumeria z nasion ,wymagania,cięcie,ukorzenianie Cz. 1

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
bettysolo
500p
500p
Posty: 567
Od: 12 paź 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Plumeria sadzonka

Post »

Kochani
Przywiozłam z Madery nieukorzenioną sadzonkę plumerii
Proszę doradźcie co z nia teraz zrobić
Na razie wstawiłam do szklanki z wodą
i nie wiem czy lepiej ją tam zostawić by puściła korzonki czy lepiej od razu do ziemi ?
Pozdrawiam Beata :)
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Każda z moich plumerii, od kilku zaczęła zrzucać po 2-3 liście. Tym samym dały mi znać, że czas na zimowanie. Pomyślałem a czemu nie, na polu leje i wieje, wszystkim drzewom opadają liście tak jak i moim plumeriom, jesień przyszła 22 września, w górach dziś spadł śnieg, najwyższy czas iść odpocząć. Jak postanowiłem tak zrobiłem.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Obrazek



---24 wrz 2016, o 12:26----
?

Ja nie okrywam folią, ale można. Można przenieść z zawiązkami młodych liści, ja wszystkie liście obcinam i same badyle
Joaquin
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Plumeria z nasion

Post »

Joaquin pisze:Dodam jeszcze, że nie trzeba plumerii co roku przesadzać do nowej doniczki i ziemi, mają one bardzo słabą bryłę korzeniową. Stosowanie nawozów im nie szkodzi i nawet to lubią.
- zapytam w jakim podłożu rosną Twoje plumerie, jakie i w jakim % dodatku stosujesz dla nich nawozy do ich dokarmiania?
Joaquin pisze: / ... / Ja nie okrywam folią, ale można. Można przenieść z zawiązkami młodych liści, ja wszystkie liście obcinam i same badyle
- masz na myśli okrywanie folią w piwnicy ?
Dopytuję o szczegóły, bo są to moje pierwsze "kroki" w zimowaniu tych roślin.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Podłoże to: ziemia torfowa, piasek, wermikulit i lawa wulkaniczna. Ja stosuję dwa rodzaje nawozów na przemian od czerwca do września, NPK 10-52-10 i 9-9-36. Folia nie jest potrzebna do okrywania, był to pomysł Elli.
Joaquin
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Joaquin pisze:Każda z moich plumerii, od kilku zaczęła zrzucać po 2-3 liście. Tym samym dały mi znać, że czas na zimowanie.
A moje zarazy wczoraj zabrałam z ogrodu bo leje, wieje i zimnica, a te nadal zadowolone nie wiadomo z czego. Teraz mają karniaka na klatce schodowej, muszę poczekać żeby po tych ulewach bryła korzeniowa przeschła i do spanka. :)
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Witam :) jestem tu nowa :) ale przeczytałam ten wątek już kilka razy :) jestem zakochana w Plumerii :) 4 lata temu nabyłam jedną sadzonkę ale taką splecioną, ma dwie "kiełbasy" . W lipcu ucięłam jedną z nich w celu rozmnożenia i rozkrzewienia wiec powstały następne dwie sztuki. Część nie ucięta postanowiła zakwitnąć, to było pod koniec września wiec już trochę zbyt późno jak na nasze warunki pogodowe i niestety dmuchanie ani chuchanie nie pomogło, nie dała rady, pąki zaschły i odpadły, a już tak blisko było. Nie tracę nadziei i ze zniecierpliwieniem czekam na tegoroczne kwitnienie ;)

Obrazek

-- 22 sty 2017, o 17:30 --

A tu moja Plumeria gotowa do kwitnienia :)

Obrazek


----22 sty 2017, o 17:35---
I dwie młode sadzonki. :)

Obrazek



--- 22 sty 2017, o 17:47---

Dzięki temu że moja Plumeria wytworzyła pęd kwiatowy to spowodowało że rozkrzewiła się na trzy, a to stan na dziś :)

Obrazek

Proszę korzystać z funkcji Edytuj/mod.
finflon
50p
50p
Posty: 77
Od: 18 paź 2014, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Witam
Moje nasionka plumeri już się moczą a jutro będą siane 10szt. ( o 5 więcej dostałem chyba w gratisie )
Życzcie mi powodzenia w ich uprawie.
Pisz w języku polskim poprawnie nawet jeśli masz dysleksję.

Pozdrawiam was serdecznie.
izabela14
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 lut 2012, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Aniaann proszę napisz jak dbasz o swoją plumerię , że postanowiła zakwitnąć? Jakim nawozem podlewasz, gdzie i w jakich przechowujesz?
Moja nieuleczalna choroba, cz.2
poszukuję ,sprzedam
Miłość Boga nie polega na tym,żeby chronić nas przed nieszczęściem ,ale na tym,że obiecuje być przy nas ,kiedy nas dotknie
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

finflon Trzymam kciuki, powodzenia!!!!

izabela14 W tym roku w czerwcu wystawiłam ją na działkę na najbardziej słoneczne miejsce, cale lato tam sobie stała, wcześniej na dzień wystawiałam na balkon a na noc chowałam do domu. Nawozu używam Peter"s Professional Blossom Boster. W związku z tym że zauważyłam na liściach jakieś żyjątka to postanowiłam je zmywać wodą czyli mocny prysznic każdego dnia po liściach i chyba to spowodowało kwitnienie, inaczej tego nie mogę wytłumaczyć. Jakoś z tym skojarzyłam, wcześniej nigdy nie zraszałam bo nie wiedziałam ze to lubi dopiero stąd się dowiedziałam, że Plumerie lubią zraszanie.
izabela14
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 lut 2012, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Spróbuję jeszcze z tym zraszaniem , no i oczywiście kupię ten nawóz. Zobaczymy, jeśli i ten rok będzie bez kwiatów rozstanę się ze swoimi.
Moja nieuleczalna choroba, cz.2
poszukuję ,sprzedam
Miłość Boga nie polega na tym,żeby chronić nas przed nieszczęściem ,ale na tym,że obiecuje być przy nas ,kiedy nas dotknie
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Izabela ja moje pasłam cały ubiegły sezon nawozem. Wyrosły drzewa grubaśne, dlatego zdecydowałam się na zimowanie. Wóz albo przewóz ;:333 Nie miej jednak bez kwiatów też je lubię ;:167
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Aniaann:
Czy mogłabyś proszę napisać w jakiej dawce nawoziłaś, kiedy, podajesz nawóz doglebowo czy spryskujesz?
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Hejka
Izabela14, a ile czasu masz już swoją Plumerię?

yakuz35, dawka nawozu zgodnie z instrukcją, doglebowo, a częstotliwość jak mi się przypomniało ale co dwa tygodnie to na pewno.

Teraz moje plumerie stoją na oknie południowym w pokoju ogrzewanym ok 20 stopni, wszystkie liście opadły jak widać na powyższym zdjęciu. Jak tylko zrobi się cieplej to przeniosę ją do pracy, mam oszklony balkon od południowej strony, więc tu na pewno będzie jej dobrze i ruszy z kopyta. :) Potem jak tylko będzie można to znowu na działkę na słonko i zadołuję ją z doniczką w miejscu najbardziej słonecznym i będę lać wody ile tylko wlezie. :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”