Peperomia wymagania, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Moja peperomie udało się rozmnożyć,młoda sadzonka rośnie pięknie,liście ciemno zielone i grube,za to stara peperomia(choć nie taka stara,ma może dopiero rok) zaczyna mi znów chorować(?) Na liściach ma czarne plamy, nie są to suche plamy tak jak kiedyś,tylko jakby zgnite(?) dodatkowo,pepermia nie jest tak zielona jak ta młodsza, młoda jest ciemno zielona,a ta starsza bardzo,bardzo jasno zielona. Ale bardziej martwią mnie te plamy czarne,kwiat nigdy nie został przelany, stoi obecnie na parapecie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Czarne plamy to efekt choroby grzybowej. W jakiej rośnie ziemi i czy doniczka ma odpływ?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Odplyw jest,ziemia uniwersalna,kupcza.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Błąd, doszło do uszkodzenia korzeni.
Ziemia uniwersalna nie nadaje się do uprawy Peperomii, prawidłowa musi być bardzo przepuszczalna, najlepsza będzie mieszanka ziemi do sukulentów i gruboziarnistego piasku, albo żwirku.
Musisz wyciągnąć z doniczki, sprawdzić stan korzeni, nadgniłe usunąć, posypać sproszkowanym węglem albo cynamonem i posadzić do całkowicie suchego substratu. Nie podlewaj przez ok tydzień, półtora. Spryskaj całą roślinę preparatem grzybobójczym, np Previcurem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ok,dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Identyfikacja roślin doniczkowych cz. 2

Post »

Potrzebuję znowu porady... Zobaczyłam całą masę peperomi w necie i moja nijak do nich nie pasuje. Moja już ma ponad metr wysokości, a liście wielkości mojej dłoni, a łapsko mam wielkie. Musi mieć podpórkę, bo się ułamie u podstawy. Co z tym robić? Uciąć? Ile? Kiedy? Poczekam cierpliwie na odpowiedź, bo peperomia sobie rośnie też cierpliwie. :D
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikacja roślin doniczkowych cz. 2

Post »

Nie znam innej, tak bardzo podobnej rośliny do peperomii, co nie znaczy, że takiej nie ma. Sprawę mądrości już wyjaśniałam :wink: . Jeżeli to jednak peperomia, to być może zbyt żyzne podłoże spowodowało taki nienaturalny wygląd, a niedostatek światła - zbyt duże odległości między liśćmi. Można ukorzenić wierzchołek, ale lepiej to zrobić wiosną.
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

W czasie pobytu w szpitalu opiekowałam się bardzo zaniedbanymi roślinkami stojącymi na korytarzu. Ta roślina była bardzo duża i w czasie czyszczenia 'ułamało' się troszkę. :wink: Po kilku dniach moczenia w kubeczku zobaczyłam korzonki! W domu peperomia zawędrowała do zwykłej ziemi kwiatowej i ustawiona na parapecie. Ma dużo światła, ale bez nadmiaru słońca. Wszystkie te zaniedbane kwiaty w szpitalu, to 'dowody wdzięczności' pacjentów - więc pomyślałam, że musiała to być roślina kwitnącą. Doczekam się kwitnienia? :D Dziękuję - 'poszczypię' ją wiosną, a jak zakwitnie, to nie omieszkam zameldować. ;:333
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ziemia uniwersalna nie nadaje się do uprawy Peperomii. Jest zbyt ciężka, zbija się w jedną bryłę, ciężko utrzymać prawidłową wilgotność podłoża oraz jest zbyt żyzna.
Prawidłowa to mieszanka ziemi do sukulentów dodatkowo zmieszana np. z agroperlitem.
Czy zakwitnie? To zależy, niektóre odmiany chętniej kwitną, inne mniej. Natomiast szału nie ma, bo kwiaty nie są spektakularne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Tak jest szefie! :D Wezmę Twoje uwagi pod rozwagę przy przesadzaniu roślinki. Dziękuję. A kwiatka jestem ciekawa mimo jego nie spektakularnego wyglądu. ;:333

O widzę, że wylądowałam w odpowiednim wątku. Jest dobrze. :wink:
Awatar użytkownika
izalui
50p
50p
Posty: 68
Od: 26 cze 2016, o 06:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witajcie :-)
od kilku miesięcy trzymam liście peperomii caperaty rosso w kieliszkach z wodą. Jakiś czas temu pojawiły się korzonki i maluteńkie liście.
Wsadzić już do ziemi, czy czekać do wiosny?
Obrazek
:-)
Pozdrawiam, Luiza :-)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Wow, izalui, gratuluję. Udało ci się ukorzenić listki caperaty. Moje niestety zgniły w wodzie. Twoje nie tylko mają korzonki (całkiem ładne zresztą), ale są już młode listki. Ja bym dała je do podłoża. Moje mają podłoże do kaktusów drobnym grysem akwarystycznym. Tylko uważaj z podlewaniem, bo te korzonki lubią gnić. Piszę, że ja bym tak zrobiła, ale może niech mądrzejsi też się wypowiedzą. A tak poza tym, dzisiaj widziałam ładne peperomie kluzjolistne i magnoliolistne w Lidlu. Cena 12,99. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Kilka miesięcy! :shock: No to gratuluję wytrwałości ;:333

Też mam kluzjolostną (podobna do jeli, a może i ta nawet), liście w najjaśniejszym miejscu nie są jasne kremowe, tylko przyszarzałe jakby.
Od czegoś to zależy?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”