Peperomia wymagania, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Nie wiem czy to się może przydać, ale ja szarości na roślinach (w każdej postaci) boję się jak ognia. Onectica, może one chorują?
izalui, gdzie trzymałaś te kieliszki? Jaką temperaturę miały? Ile światła? Bardzo lubię peperomie, ale one mnie średnio. Udało mi się ukorzenić z liści, ale to była kluzjolistna i magnoliolistna. Wcześniej wyleczyłam je ze zgnilizny. Teraz znowu zauważyłam jakieś plamki na brzegach niektórych liści :cry:
Awatar użytkownika
izalui
50p
50p
Posty: 68
Od: 26 cze 2016, o 06:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ivono, kieliszki stoją na niewysokiej lodówce (150cm), przy południowym oknie. Specjalnych warunków listkom nie zapewniałam, dolewałam tylko wody. Na zdjęciu po lewej stronie widać fragment firanki :-)
Pozdrawiam, Luiza :-)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Dziękuję izalui. Moja ukorzeniona peperomia. Zdjęcie 20161106 153226. Z listków będących w ziemi rozwinęły się młode. No tak, ale na liściach dorosłej już widać szarawe plamy. I nie mam pojęcia dlaczego.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

A nie ma za mokro, za chłodno?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Norbercie, uważam z podlewaniem. Nie daję wody póki ziemia nie jest sucha i praktyczne sypka. Wychodzi raz na 10-14 dni. Temperatura - stoi na parapecie, pod którym jest grzejnik. Temperatura w dzień nieco niższa, palimy po powrocie z pracy, w tygodniu o godzinie 16-17. Teraz taka pogoda, że nie powinna marznąć. Balkon otwierany na krótko, by kot wszedł. Na tym samym parapecie mam storczyki, więc muszę uważać z zimnym powietrzem. Coś jednak robię nie tak. I nie mogę wyczaić co :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

No to już nie wiem. Generalnie Peperomi można zaszkodzić tylko ją przelewając, ale w tych warunkach co masz to byłoby ciężko. Pamiętam, że jedna z moich też miała parę plamek i nic nie robiłem bo nic złego się z nią nie działo. Obserwuj, czy się nie rozprzestrzeniają, ew. możesz odciąć liście z plamkami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Jeden listek, ten najgorszy, już obcięłam. Jutro jeszcze zrobię oprysk na grzyba. Pozostałe plamki są małe. Uratowałam tę roślinkę wiosną, ukorzeniłam na nowo, to i teraz wytrząsam się nad nią. Tak, jak mówisz - obserwować. A i teraz jeszcze wpadło mi do głowy - podlewam od góry. Spróbuję teraz do podstawka :idea:
Awatar użytkownika
izalui
50p
50p
Posty: 68
Od: 26 cze 2016, o 06:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ivono, dwie strony temu też zastanawiałam się nad plamkami na peperomii. Zasugerowałaś wtedy, że może to być grzyb. Obcięłam wszystkie listki z plamkami a na nowych nie pojawiły się kolejne przebarwienia.
Pozdrawiam, Luiza :-)
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Identyfikacja roślin doniczkowych cz. 2

Post »

Majar - moja peperomia, która wygląda jak Twoja, też rośnie w górę, jest jednak o wiele niższa od Twojej - ok 20 cm. Rozmnożona z sadzonki wierzchołkowej.

Obrazek
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Izauli, ja także obcięłam... już teraz dwa liście. Reszta na razie pod obserwacją. W poście chodziło mi raczej o poradę, co robię źle, że te plamki w ogóle są. Wydaje mi się, że zapewniam warunki uprawy, tylko co z tego :( Tak, jak napisałam - ja peperomie lubię a one mnie nie :oops:
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Zobaczcie na moje - o których pisałam na poprzedniej stronie. Jasne części liści nie są takie wyraźnie jasne, a poza tym zaczęły się takie jakieś ślady robić. Czy to może być cos, co mi się rozniesie po innych roślinach? I w ogóle co to może być? ;:218
W obu doniczkach rosną rośliny rozsadzone z jednej. Przelewane na pewno nie są.

Obrazek Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ojoj, rzeczywiście kłopot. Duże te plamy. Na moich wiosną było coś podobnego, ale plamy były dużo mniejsze. Po niedługim czasie pojawiła się zgnilizna u podstawy gałązki, tuż przy ziemi. Uratowałam - obcięłam do zdrowej tkanki i ukorzeniłam. Na listkach mojej te zmiany były na całej grubości (na wylot). A może to jakaś bakteria? Ja bym je izolowała od innych roślin.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

To mój niedawny zakup. Jak do mnie dotarły, to te liście takie właśnie mało jasne mi się wydały. Z czasem zaczęły się pojawiać te ślady, koloru, z przeproszeniem, jakby pies posikał. No i coraz więcej tego...
Może faktycznie lepiej wyniosę i odseparuję od innych, na wszelki wypadek.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”