Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Na pleśń w doniczkach pomaga wymiana wierzchniej warstwy na nową ziemię zmieszaną z grubym piaskiem.Większość pleśni rozwija się w podłożach zawierających torf.W podłożu zmieszanym z piaskiem grzyby nie znajdą warunków do rozwoju, bo nie utrzymuje wilgoci długo i nie zlepia się.Odkąd tak zrobiłam mam spokój i radzę naturalny sposób (również niekosztowny).To lepsze niż zatruwanie powietrza w domu chemią, która dla zdrowia na pewno obojętna nie jest.Grzyb na ścianach to inna sprawa i czasami trzeba chemią.W doniczkach często pleśń bywa w mieszkaniach ze złą wentylacją, ale wtedy źle schnie pranie, jest wilgoć na szybach, a na ścianie niekoniecznie są plamy.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Zgadzam się z powyższym i dodam, że czasami wystarcza "zbronowanie" górnej warstwy ziemi w doniczce: zapałką, wykałaczką na głębokość 0,5-1 centymetra, mniej podlewać lub pilnować by ta "góra" nie była ciągle wilgotna - i pleśń - znika. W ostateczności - rzeczywiście - trzeba wymienić górną warstwę ziemi.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Pleśń w doniczce

Post »

Mam taki mały problem.
W doniczkach na ziemi kształtuje się pleśń. Jest to zapewne wina naszych okien i złej izolacji, gdyz mieszkamy tu 2 miesiące, a mamy piękne plantacje grzybów na ścianach :(
Co prawda nie wszystkie doniczki są zaatakowane, ale jest tego sporo. Usuwam grzyba co jakiś czas, ale wiem, ze to na nic. Moze jest jakiś środek, którym mozna spryskać ziemię czy dolać czegoś do wody przeznaczonej do podlania? Szkoda mi roślinek, bo widzę, ze mozcno przystopowały w rozwoju...
Obrazek


Obrazek

A tak na marginesie.. moze znacie dobry środek na pleśń do ścian? Wiem, ze to szkodliwe i zwykłe umycie ściany mokrą szmatką nic nie da..Mamy czarne grzyby, rózowe i zielonkawe ;:98
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

A tak na marginesie.. moze znacie dobry środek na pleśń do ścian?
Moi znajomi skutecznie pozbyli się grzyba na ścianie wybielaczem ACE, tym najzwyklejszym :!:
Pozdrawiam, Jagoda
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Logiczne :)
jak mi w ogrodniczym nic nie dadzą, to ACE pójdzie w ruch
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Masz zawilgocone mieszkanie i albo zostały popełnione błędy budowlane, albo jest źle wentylowane.Na pleśń w doniczkach często pomaga zebranie wierzchniej warstwy i uzupełnienie nową koniecznie zmieszana z piaskiem.Często taka pleśń rozwija się w podłożach na bazie torfu, które stale jest nadmiernie wilgotne, albo łapie wilgoć z otoczenia.Piasek pomaga rozluźnić wierzchnią warstwę i grzyby nie znajdą tam odpowiednich warunków do życia.
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Ewidentnie zostały popełnione błędy budowlane, przez co cierpią wszyscy i wszystko... My, ściany, meble, kwiaty echh.
Dzięki za radę z piaskiem, koniecznie to zrobię. Tylko powiedzcie mi czy taki zwykły piasek z piaskownicy dla dzieci wystarczy czy muszę po jakiś specjalny do ogrodniczego pojechać?
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Dodam, ze kwiaty bardzo bardzo oszczędnie podlewam :roll:
Frezja70
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 26 paź 2008, o 16:55
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Polecam zastosowanie specyfiku o nazwie Previcur :) . Doskonały środek na początki wszelkich chorób grzybowych i pleśń na ziemi w doniczce. A swoja drogą przy duzej wilgotności trzeba zmniejszyć porcje wody przy podlewaniu 8) ...
Hoje+...
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=18130

Nie cierpię poniedziałków!
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Frezja alez ja podlewam malutko i to raz na 2-2,5 tygodnia :cry: Częściej podlewana jest tylko azalia, cyklamen, cissus i trzykrotki. Echh
Kupiłam Amistar 250, babka w sklepie powiedziała, ze powinien poskutkować. Zobaczymy.
pomoc77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 sty 2009, o 16:13

Post »

hej jestem nowa na forum ale widze ze mamy ten sam problem. Grzyba na scianach najlepiej zwalczac specjalnymi preparatami zakupionymi w sklepach budowlanych polecam jednak te ktore zawieraja chlor poniewaz dzialaja dluzej i wybielaja zaatakowane miejsca.Ja dodatkowo kupilam specjalne urzadzenie ktore zbiera wilgoc niestety nie wiem jak nazywa sie ono w polsce ale w naszych sklepach tez sa polecam tez rozszczelnianie okien jeśli sa to tzw plastiki powodzenia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Dziunia pisze:Ewidentnie zostały popełnione błędy budowlane, przez co cierpią wszyscy i wszystko... My, ściany, meble, kwiaty echh.
Dzięki za radę z piaskiem, koniecznie to zrobię. Tylko powiedzcie mi czy taki zwykły piasek z piaskownicy dla dzieci wystarczy czy muszę po jakiś specjalny do ogrodniczego pojechać?

Może być z piaskownicy, byle nie zanieczyszczony za bardzo przez koty
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

selli7 pisze: byle nie zanieczyszczony za bardzo przez koty
Przeciez to nawóz naturalny :lol:

Wybiorę się do osiedlowej piaskownicy. Dzięki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”