Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kwaitek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 sie 2009, o 08:43

Pleśn

Post »

mam pytanie. ok 2 miesiące temu kupiłam w sklepie chamedorę. Rośnie ładnie. ale zuważyłam że po krótkim czasie od kupienia/przesadzenia kwiatka pojawia sie na łodygach, oraz na powierzchni ziemi pleśń.A na ziemi w innych kwaitakch pojawia się coś co wygląda jak grzyb... czym jest to spowodowane??
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Przydałoby się jakieś zdjęcie :D
Awatar użytkownika
agathos3
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 maja 2009, o 23:30
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Grzybki i pleśnie pojawiają się przy wysokiej wilgotności i słabej wentylacji oraz - oczywiście - jak mają co jeść. Czasem wystarczy zwiększyć ruch powietrza wokół rośliny, by ją wyleczyć bez oprysków (u mnie skutkuje), czasem trzeba dodatkowo opryskać (nigdy tego nie robię) lub podlać jakimś antygrzybem (to czasem stosuję, jak mnie grzybek wkurzy). Czasem wystarczy usuwać porażone przez pleśń (zwłaszcza szarą) części roślin i trochę roślinę "przerzedzić", by w tym gąszczu był też ruch powietrza.
Nie wszystkie grzyby są szkodliwe, przetwarzając materię organiczną, pełnią pozytywną rolę w glebie. Jak się załakomią na kwiatka, wtedy won.
pozdrawiam, Agata
moje parapetowce
kwaitek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 sie 2009, o 08:43

Post »

dziękuję za cenne uwagi;-p
Awatar użytkownika
2iza
1000p
1000p
Posty: 2368
Od: 15 mar 2009, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mszanowo (warmińsko-mazurskie)

Pleśń

Post »

Kupiłam ziemię z tesco z nawozem jakimś i po wsypaniu jej do doniczek i wsadzeniu kwiatków ,we wszystkich donicach na powierzchni ziemi wyszła pleśń biała :

Obrazek

Obrazek

Co z tym zrobić???
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja też takie coś mam czasami,ale nie wiem jak się tego pozbyć.
Zawsze zbieram to i wyrzucam.
Też się podłączam do pytania Izy..
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Post »

O pleśni pisze tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... mia#397218
2iza.Taka ziemia, tym bardziej z nawozem nie jest dobra dla Sansewierii. Odpowiednim podłożem dla niej jest ziemia do kaktusów wymieszana z drobnym żwirkiem w stosunku 1:1. Przesadź ją do takiej mieszanki i przez tydzień nie podlewaj. Po tygodniu podlej ją, lecz pamiętaj że to sukulent, więc nie lubi gdy wilgoć utrzymuje się zbyt długo.
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
X-4-1
---
Posty: 147
Od: 15 sie 2009, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Taką pleśń miałem w doniczkach z małymi kolokazjami, oprysk Topsinem załatwił sprawę
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Grzdyl pisze:O pleśni pisze tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... mia#397218
2iza.Taka ziemia, tym bardziej z nawozem nie jest dobra dla Sansewierii. Odpowiednim podłożem dla niej jest ziemia do kaktusów wymieszana z drobnym żwirkiem w stosunku 1:1. Przesadź ją do takiej mieszanki i przez tydzień nie podlewaj. Po tygodniu podlej ją, lecz pamiętaj że to sukulent, więc nie lubi gdy wilgoć utrzymuje się zbyt długo.
Zgadzam się z tym, do przesadzenia. :wink:
Awatar użytkownika
2iza
1000p
1000p
Posty: 2368
Od: 15 mar 2009, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mszanowo (warmińsko-mazurskie)

Post »

Wiem o tym ,ale to nie dla mnie i tak sobie ktoś zażyczył to wsadziłam :? Dziękuję za cenne rady . Tylko tej doniczki miałam zdjęcie ,a mam ja również w innych z trzykrotkami , paprotką i żyworódką :oops:
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Post »

Izuś, wytargaj tego ktosia za uszy za torturowanie roślin. Chętnie Ci pomogę i dam ktosiowi na dodatek parę klapsów. :wink:
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
SYLA77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 sty 2010, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pleśń w doniczkach

Post »

w moich doniczkach pojawia się pleśń na powieżchni ziemi, zbieram ją regularnie, ale ciągle jest na wielu odmianach kwiatów. Pomózcie - jak się jej pozbyć (podlewanie tylko do spodków nie po pomaga, a ziemia jest kupowana w kwiaciarni).
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: biała ziemia

Post »

Spryskaj Topsinem :)
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”