Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Pleśń na ziemi?

Post »

Wilgoć na pewno, co do ciepła, to sama nie wiem, bo na początku pleśń pojawiła się w pokoju nieogrzewanym, ale na pewno muszą być jakieś czynniki, które sprzyjają jej rozwojowi. Chyba muszą (grzyby) mieć przede wszystkim jakąś pożywkę, bo przecież w lodówce jest zimno, a jednak zdarza się, że jak coś przeoczymy, to zapleśnieje. U mnie to spotyka najczęściej przecier pomidorowy. :wink:
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pleśń na ziemi?

Post »

Pleśni wystarczy kilka stopni by się rozwijać. Wilgoć + brak przepływu powietrza, oto czynniki rozwoju. Tak jak pisała mmax chodzi o cyrkulację powietrza. Wietrzenie pomieszczenia to raz, a dwa że musi być obieg: otwarte drzwi, kratka wentylacyjna, uchylone lub rozszczelnione okno itp. Jeśli w kuchni podczas np gotowania okna są "mokre", a wręcz z nich woda spływa, to znaczy że kuchnia jest słabo wentylowana.

Marta to jesteś szczęściarą, bo u mnie (też Śląsk) wodę można nożem kroić :wink:
A z tego, co wiem, sole wytrącają się nie od nawożenia, tylko od przenawożenia. Osad soli mineralnych wygląda nieco inaczej, niż to na zdjęciach. Jedynie wytrącane związki fosforu bodajże przybierają formę takich kłaczków, jak pleśń.
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Pleśń na ziemi?

Post »

Niestety w doniczce z kawą znowu pojawiła się pleśń. Chyba najlepiej byłoby zmienić ziemię, ale akurat mi się skończyła i nie wiem, czy to dobry moment na przesadzanie.
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pleśń na ziemi?

Post »

rapunzel pisze:Niestety w doniczce z kawą znowu pojawiła się pleśń. Chyba najlepiej byłoby zmienić ziemię, ale akurat mi się skończyła i nie wiem, czy to dobry moment na przesadzanie.
Myślę, że każdy moment jest dobry na ratowanie roślinki. Można to zrobić delikatnie wymieniając ziemię z dołu, boków i góry. Właśnie jestem po takiej akcji u dwóch :wink: Jedna uwaga - przynajmniej ja tak robię :po wymianie nie podlewam od razu, ale dopiero po kilku dniach kilka kropli wody.... ziemia świeża i ta co została przy korzeniach jest wystarczająca wilgotna.
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Pleśń na ziemi?

Post »

Dzięki za radę, choć przeczy ona całkiem temu, ze po przesadzeniu należy roślinę obficie podlać. :wink: Chyba będę musiała zorientować się, jak wilgotna jest ta ziemia przy korzeniach.
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pleśń na ziemi?

Post »

Obficie podlać ..... dotyczy to bardziej roślin posadzonych w ogrodzie. Doniczkowe kwiaty są delikatniejsze i nie wszystkie lubią mokre podłoża a po wymianie ziemi ich korzonki muszą się dobrze ułożyć w doniczce. Przy braku naturalnej wentylacji i mokrej mocno ziemi - po prostu się duszą.
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Pleśń na ziemi?

Post »

Dziś wymieniłam ziemię kawie i zastosowałam się do porady w tym względzie, ze ziemię tylko spryskałam wodą ;:108 Mam nadzieję, że tak będzie dobrze, a kawie muszę znaleźć inne miejsce, bo coś czuję, że ta pleśń była efektem złego stanowiska.
Awatar użytkownika
Brechtacz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 12 gru 2011, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Orzesze

Dziwny biały nalot w ziemii alokazji

Post »

Obrazek
czy ktoś mógłby mi powiedzieć co to za biały nalot? Jest taki mechaty i bielutki. Ostatnio alokazja trochę mi marniała. Odpadł jeden liść, wcześniej zrobiły się na nim czarne plamy, ściemniał, aż ostatecznie opadł. Pozostałe liście też są jakieś podejrzane.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Dziwny biały nalot w ziemii alokazji

Post »

To zagrzybiona ziemia jest powodem niedomagania rośliny.
Wymień jej ziemię a zanim wsadzisz do nowej wypłucz ziemię z korzeni i spryskaj je czymś p.grzybicznym a potem po wsadzeniu spryskaj również jej liście i pędy.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
asiulka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 cze 2008, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Dziwny biały nalot w ziemii alokazji

Post »

I nie przelewaj go. Niech ma wilgotno, ale nie mokro.
Awatar użytkownika
Brechtacz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 12 gru 2011, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Orzesze

Re: Dziwny biały nalot w ziemii alokazji

Post »

W zeszłym tygodniu przesadziłam ją do nowej ziemi, ale nie miałam nic na grzyba... Czytałam gdzieś na forum, że najlepiej na początek zastosować preparat Bravo a potem Topsin. Poszłam więc dzisiaj do sklepu ogrodniczego i pan sprzedawca powiedział mi, że Bravo zostało wycofane z produkcji jakiś czas temu... W zamian za to zaproponował mi Revus 250 SC. Na opakowaniu jest napisane, że to dla ziemniaka, no ale zaufałam panu i spryskałam dzisiaj moją alokazję:) Za około 10 dni spryskam ją Topsinem:) Ciekawe co z tego będzie... Jakby grzyba było mało wdały się jeszcze ziemiórki i w weekend pryskałam wszystkie doniczki Nomoltem:/...
Tak wygląda spryskany liść z żółtymi plamkami...
Obrazek

Aha, ładnie wymyłam wcześniej korzenie... Szkoda tylko, że ich nie spryskałam, no ale tak to już jest jak się jest w gorącej wodzie kąpanym i nie można poczekać, aż się będzie miało odpowiedni preparat:P:P
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwny biały nalot w ziemii alokazji

Post »

na grzyb można zastosować wodę z octem
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dziwny biały nalot w ziemii alokazji

Post »

Filigranowa, do umycia doniczki to tak, ale chyba nie do spryskania korzeni i całej rośliny? :shock:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”