Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Mam takiego"osobnika" ;-)

Według mnie (moich doświadczeń) jst to roślina która lubi dość jasne pomieszczenia a nawet pokusze się o stwierdzenie, że lubi słoneczne miejsca.
Mój przez pewien czas gdy był jeszcze młody rósł sobie na południowo-zachodnim oknie (u mnie bardzo słoncznym) i tam było mu najlepiej - miał wielkie i piękne liście a od roku zmieniłam mu miejsce (bo teraz jest to kolos) i jego liście zmalały no i wolniej rośnie :( ale już nie mam szans by go wepchać w jakieś bardziej słoneczne miejsce...
Obrazek
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Wiesz Olu to mało ważne, że to inna odmiana.
Popatrz na odległość między liśćmi na pędzie jeśli są ona większa niż 4-5 cm to roślina ma za ciemno. Ponieważ jest to roślina silnie rosnąca to zwiększ nawożenie do takich ilości jak pisała Domi.

Do tego co ona napisała mogłabym dodać jeszcze jedno. Te brązowe plamy mogą być spowodowane przez korkowatość, a ta spowodowna jest radykalnymi zmianami w wilgotności podłoża. Przy roślinach pstro listnych skoki wilgotności podłoża, przy braku światła to plamy najczęściej pojawiają się na jasnych częściach liści.
Spróbuj przenieść roślinę na bardziej widne miejsce. Podlewaj zgodnie z zapotrzebowaniem rośliny i dokarmiaj częściej, a nie sądzę byś miała problemy. Zniszczonych liści oczywiście nie uratujesz ale chodzi o te jeszcze zdrowe.

Nie rozpatruję na razie choroby grzybowej zwaną plamistością liści, ani szarej pleśni
chociaż wysoka wilgotność jaka panuje w łazience nie pozwala takiej ewentualności wykluczyć.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Dorka w twoim wypadku jest to chyba scindapsus. Jego liście są dość mięsiste. Liście filodendrona są cienkie.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Basia ma rację,to jest scindapsus
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

tak się zastanawiam czy ta chemia w łazience jest dobra dla roślin??
jednak te opary przenikają do roślin :(
w swojej łazience (ale tylko od wiosny do jesieni) trzymam papirusa i chyba mu tam dobrze... może Olu poszukasz papirusa i wypróbujesz?? (jak coś to na wiosne podeśle Ci odszczepki)

Jurku, tak! Ty i Basia macie racje to nie jest fil ;-) już Basia na PW wytłumaczyła mi różnice :)

DUŻO i jeszcze WIĘCEJ pogody ducha i uśmiechu!
d
Awatar użytkownika
OlaP
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lis 2006, o 20:34
Lokalizacja: Ząbki

Post »

DorkaWD pisze:w swojej łazience (ale tylko od wiosny do jesieni) trzymam papirusa i chyba mu tam dobrze... może Olu poszukasz papirusa i wypróbujesz?? (jak coś to na wiosne podeśle Ci odszczepki)
d
To jest myśl! Basia polecała jeszcze rośliny z rodzaju marant - jednym słowem jest w czym wybierać 8)

Pozdrawiam pogodnie,
Ola
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Przykro mi Przemo, ale poza literaturą ściśle fachową w dalszym ciągu funkcjonuje nazwa Scindapsus.

Po drugie roślina jaką pokazujesz na zdjęciu nosi nazwę Scindapus pictus 'Argyraeus'
czasem pisze się Scindapus pictus var.Argyraeus (czyli widać pewien bałagan systematyczny) i warunki domowe są wystarczające do uprawy wszystkich Scindapsusów.

Obrazek

A z literaturą jest tak że jeśli ty oprzesz się na jednej, ktoś na innej to czasem dojście do wspólnego porozumienia będzie możliwe przy obecności rozjemcy. Dlatego wchodzenie w wymianę zdań mając za argument konkretną literaturę nie do końca jest bezpieczne.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

A w ogóle to roślina dawniej nazywana potos, scindapsus, rafidofora to obecnie Epipremnum...jakoś nikt tego nie wymienił?

B.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Często zastanawiałam się, jak oni to robią, że w kwiaciarniach te kwiatki mają olbrzymie liście, a moje charakteryzują się raczej umiarkowanymi rozmiarami.
I... dokonałam odkrycia: ta roślinka chce do góry, a nie zwisać. Otóż jeden pęd u mnie przyczepił się do ściany i "idzie" do góry. Liście na nim są dwukrotnie większe od tych zwisających.
No to niestety nie będę miała nigdy dużych liści, bo potrzebne mi są roślinki zwisające, a na "słupy" z palikiem po prostu nie mam miejsca. ;:145
Waleria
ewka242
50p
50p
Posty: 51
Od: 22 sie 2008, o 20:25
Lokalizacja: śląskie-Pszczyna

Post »

mam dla was takie pytanie dot. epipremnum.
Mianowicie bardzo mi sie podoba w tej formie

Obrazek

moje wygląda tak:
Obrazek

czy da sie z tego coś zrobić czy powinnam raczej zacząć od sadzonki?
Awatar użytkownika
ma24ja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 5 cze 2008, o 14:43
Lokalizacja: Tarczyn

Post »

Witam
moim zdaniem da sie tak zrobić,wystarczy ją delikatnie oplątać oczywiście efekt nie będzie identyczny.
Ja swoją roślinkę umieściłam w koszu z drabinkami i delikatnie oplotłam teraz wygląda tak :lol:
Obrazek Obrazek
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Możesz też zrobić podobnie do mnie - ja kupiłam palik i nową, większą doniczkę. Wyjęłam roślinkę z ziemi, usunęłam jej nadmiar, a w korzonkach palcami wybrałam zagłębienie - dziurkę, w którą potem trafił palik. Takie zestawienie roślinki z palikiem posadziłam do nowej doniczki, po czym zielone pędy owinęłam wokół naziemnej części palika, mocując je do niego specjalnymi wsuwkami. Ciemno-zielona nitka też się sprawdza ;)
pawelbn89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sty 2008, o 12:16
Lokalizacja: Lublin

Odbarwiony scindapsus "Marble queen"

Post »

Witam.
Mam od półtora roku scindapsusa marble queen. Problem w tym, że jego liście zrobiły się całkowicie zielone. W lato nawet na balkonie stał gdzie było dosyć widno i niestety dalej wypuszczał zielone liście... :( Jaka może być tego przyczyna? CO zrobić żeby odzyskał dawny kolor?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”