Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

tak jak wspominałam wcześniej założyłam swój wątek tam możecie zobaczyć moje roślinki.Niestety w skrzydłokwiecie nie widać ile ma faktycznie kwiatów niektóre już zielone a mnóstwo malutkich miedzy dolnymi liśćmi ;p jeden kwiatuszek chyba z miłości do mnie w kształcie serduszka ;p http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=78631 Zapraszam :)
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja mam kilka skrzydłokwiatów (kupowałam ze względu na to iż dużo czytałam na temat tego, że oczyszczają powietrze z toksyn oraz drugi powód: zawsze zimą jak szłam do obi to były w przecenie, np. po 1 zł).
Z moich obserwacji wynika, że najlepiej rośnie mi ten którego wystawiłam na podwórko od północnej strony w cieniu pod drzewami. Ma zdrowe bardzo ciemne liście. Właściwie to go nie podlewam i czasem sobie przypominam że on tam stoi :D
W domu również ten, który stoi na północnym oknie rośnie najlepiej a pozostałe, które stoją od wschodu i południa mają dużo jaśniejsze liście i podsychające końcówki - mimo codziennego zraszania.
Pozdrawiam,
Kasia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Siedlisko
Skrzydłokwiaty stanowią element runa wilgotnych lasów równikowych lub rzadziej lasów mglistych. Występują na stanowiskach wilgotnych, niektóre gatunki rzadko zasiedlają też głazy w strumieniach. S. solomonense jest jedynym hemiepifitycznym przedstawicielem tego rodzaju.

No i jak się to ma do parapetu ze słoneczną wystawą w suchym mieszkaniu?Nic dziwnego,że w cieniu od polółnocnej strony czuje sę jak u siebie.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja mam teraz problem z robaczkami prawdopodobnie to skoczogonki,Zaraz po podlaniu roślinki,na spodku są białe malutkie robaczki....troszkę podskakują
Juz raz przesadzałam skrzydłokwiata natomiast nie chcę robić tego ponownie.
W pomieszczeniu gdzie przebywaja faktycznie dość długo przesycha podłoże,ale są obok sioebie 2 roślinki a tylko u jednj na podstawce ciagle sa te robale które mnie już szczerze mówiąc denerwuj
Macie na nie jaiś sprawdzony skuteczny sposób,lub co proponujecie dziewczyny ;:88
Awatar użytkownika
monika2027
100p
100p
Posty: 127
Od: 13 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielbark/Olsztyn
Kontakt:

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, ponoć włożenie zapałek główką daje dobry efekt, aczkolwiek również przesadzałam kwiatka lub po prostu trochę przesuszałam i problem sam znikał bez inwazji środków.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Główki współczesnych zapałek są pokryte łatwopalną masą składającą się głównie z chloranu potasu, siarczku antymonu, siarki, barwników i zmielonego szkła.
(http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapa%C5%82ka )
I co w tym takiego dobrego?
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podłoże przesuszone,choć wiadomo że całkiem suche ono być nie może.Dalej pod doniczką są pyciutkie białe robaczki,ale jestem pewna,że nie są to skoczogonki...
Już nie wiem co mam robić,niby widzę że roślince to nie szkodzi,ale nie chcę tego...co się tego pozbędę to znów są a jak czasem zerknę po 2 dniach to jest i masa na spodku :(

Dodam jeszcze,że podstawka jest sucha...
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Chyba jednak to skoczogonki,choć to trochę dziwne,że tylko pod jedną roślinką na spodku są te robaczki...nawet ostatnio go przesadziłam z tego powodu,ale jak widać nic to nie dało :(
Podstawka sucha,roślinka nie przelana,a jednak robaczki są.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

U mnie też pojawiają się sporadycznie na podstawce takie małe robaczki, zauważyłem że pojawiają się u tych roślin, gdzie więcej podlewam. Ale z kolei nie u wszystkich. Natomiast sucha podstawka o niczym nie świadczy, pod doniczką zawsze trochę wilgoci się zbierze. Powiem szczerze, że sam nie zwracam na nie uwagi, nie zauważyłem, żeby rośliny przy ich obecności gorzej rosły. Ale jak chcesz się ich pozbyć, spróbuj podlać ziemię preparatem do podlewania, np. Bi58 Nowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak kupuję rośliny zawsze przesadzam do nowego podłoża.Tak też było w przypadku skrzydłokwiatów i tylko w jednym zauważyłam małego robaczka szybko uciekającego tak więc korzenie przepłukałam pod bieżącą wodą,pozwoliłam korzeniom przeschnąć i do nowego podłoża.Później Znów się pojawiły i to sporej ilości postanowiłam przesadzić ale nie dało to nic bo są cały czas.Wyjątkowo lubią tą roślinkę hihi

Norbert dzięki za odpowiedź,dam sobie z nimi spokój póki co :wink:
Monika89krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 maja 2014, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Co myślicie o stosowaniu hydrożelu lub doniczek z systemem nawadniającym przy skrzydłokwiecie?
Awatar użytkownika
monika2027
100p
100p
Posty: 127
Od: 13 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielbark/Olsztyn
Kontakt:

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja osobiście hydrożelu nie polecam ponieważ tylko na początku ładnie wygląda zaś potem kulki śmierdzą i wizualnie są brzydkie. Ale stosowanie uprawy w keramzycie daje bardzo dobry efekt. Kwiaty rosną duże, zdrowe i szybciej dojżewają a z odpowiednią odżywką szybciej kwitną.
Monika89krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 maja 2014, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mój skrzydłokwiat kupiłam około dwa tygodnie temu. Od samego początku dziwnie się zachowywał.. Oklapły mu niektóre liście, a nie które zaczęły żółknąc i brązowieć. Podlewałam go umiarkowanie... Przesadziła go w wczoraj korzenie u spodu były leciutko zmarniałe. W wczoraj będąc w sklepie gdzie go kupiłam zobaczyłam "ostatnie sztuki" szkydłokwiata i miały liście pożółkłe, kwiatostany zielone. Ogólnie mocno zmarniałe i w kiepskim stanie....
Więc domyślam się skąd mój kwiatek ma problemy.
Nową sprawą od dwóch dni jest wygląd jednego z kwiatostanów:
Obrazek
Co mu jest?

Najgorsze jest to, że przy przesadzaniu zobaczyłam jedną mszycę... Niby więcej nie widziałam... Jednak sądzę, że chyba przydał by się jakiś oprysk...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”