Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Serdecznie dziękuję za odpowiedz i instrukcję :) Bardzo przepraszam za kiepską jakość fotki .To jest spodnia strona liścia. Młode listki rosną czyste. Niestety większość starych ( a roślina jest bardzo bujna) wygląda tak od spodu.Te kropki są bardzo nieduże..(1-2 mm) tylko fotka jest zrobiona w przybliżeniu.To wygląda jakby coś gryzło te listki, ale nie widzę żadnych szkodników. Kwiat był kilka dni temu przesadzony i zniósł to bardzo dobrze. Nawet listki mu ciemnieją ..tylko te kropki, plamki..
[
Obrazek
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli rzeczywiście był 6-letni to po prostu może prosił o przesadzenie.A teraz po przesadzeniu parę liści straci i zacznie dobrze rosnąć.Usuń te liście z plamami i obserwuj roślinę.
Mam kilka skrzydłokwiatów i najlepiej rosną te dalej od bezpośredniego nasłonecznienia.Nigdy nie miały żadnych szkodników.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź Osmundo :) Będę musiała pozbyć się większości liści, bo tyko młode są " czyste". Do tej pory w domu inna osoba zajmowała się kwiatami( efekty są raczej kiepskie, choć akurat skrzydłokwiaty ładnie się rozrastały tylko nie kwitnęły ) wiec kompletnie nie mam doświadczenia w tej dziedzinie a chciałabym je jakoś zreanimować ..o ile się da ;) Prześlę jeszcze fotkę całości roślinki.. tylko jest ona bardzo niewyraźna ( warunki świetlne)
Obrazek


Kwiaty nie stały nigdy przy grzejniku, tylko na biurku obok niego. Przeniosłam go tam tylko do fotki dla lepszej widoczności .


---31 maja 2016, o 11:26 ---

Wrzucę jeszcze fotkę tego drugiego , lepszego...

Obrazek
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek


Obrazek

Dwa skrzydłokwiaty na oknach północnym ( drugie zdjęcie)i zacienionym loggią balkonową ( pierwsze).Rozkwitają w tej chwili na całego.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pięknie kwitną :) Mój ten zdrowszy kwitł dwa lata temu, ale miał tylko jeden kwiat. Drugi chyba trzeci rok nie kwitne.Tylko ze one od lat nie były nawożone. Zastanawiam się czy nawozić je nawozem do roślin zielonych czy kwitnących.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wystarczy do zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedz Norbercie :)
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,

Mam w swojej kolekcji dwa skrzydłokwiaty, jeden w doniczce z otworem u spodu o liściach ciemnozielonych lecz lekko oklapniętych a drugi tak jak widać
na zdjęciu, gdzie doniczka jest bez otworów u podstawy. Podlewane są różnie ale staram się ich nie przelewać i zawsze patrzę czy aby nie mają mokro (przed podlaniem)
stosując metodę lepiej mniej niż za dużo. Nasłonecznienie raczej umiarkowane gdyż stoi na szafce dość wysoko.
Ten w gorszym stanie na zdjęciu mocno się rozrósł, tzn ma sporo kłączy w porównaniu do drugiego.
Właśnie dlatego w niedalekiej przyszłości planuję przesadzić go pozbywając się ok połowy kłączy i dając na dnie karmazyt plus zaopatrzenie doniczki w otwory oraz podstawek.
Zastanawia mnie tylko jakiej ziemi użyć, czy proponujecie jakiegoś "gotowca"?
Proszę o opinię na ten temat, gdy dostałem owy skrzydłokwiat miał piękne sterczące liście ku górze, chciałbym aby znów tak wyglądał ;:173


Obrazek
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W każdej doniczce trzeba zrobić kilka pół centymetrowych otworów na dnie on pewnie jest przelany sprawdź korzenie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wcześniej w wątku już podawałem skład mieszanki. Dobra będzie ziemia uniwersalna, próchniczna wymieszana z agroperlitem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Gekoon pisze:W każdej doniczce trzeba zrobić kilka pół centymetrowych otworów na dnie on pewnie jest przelany sprawdź korzenie.
Gekoon - niestety nie umiem stwierdzić czy jest przelany dlatego wstawiam zdjęcie:


Obrazek

Pytanie czy karmazyt na dno to dobre rozwiązanie, jeśli tak to jak grubo?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie uprawia się roślin w osłonkach, bo jest bardzo duże prawdopodobieństwo przelania.
Praktycznie niemożliwym jest kontrolowanie wilgotności podłoża.
Konsekwencją jest wpierw stopniowe obumieranie korzeni, a potem liści.
Zdrowe korzenie są jasne i twarde. Jeśli są miękkie trzeba je po usuwać.
Posadź do doniczki o rozmiar większej, na spód wysyp warstwę keramzytu - ok. 2 cm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 - a co sądzisz o zmniejszeniu ilości kłączy o połowę, roślinka mocno się rozmnożyła
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”