Scindapsus, Epipremnum - rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Maciej P-ce
50p
50p
Posty: 68
Od: 28 lut 2010, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poddębice Łódzkie

Re: Epipremnum rozmnażanie

Post »

Ale tniesz w tym miejscu, co jest u mnie na zdjęciu zaznaczone czy w innym?
Nieduża kolekcja Maćka
Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia.
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Epipremnum rozmnażanie

Post »

Ja myślę, że trzeba tak ciąć, żeby na gdzieś na dole przyszłej sadzonki znajdowały się takie wyrostki, bo z nich są korzenie. Przynajmniej ja tak cięłam. :roll: Na twoim zdjęciu taki wyrostek jest po lewej stronie czerwonej kreski.
Maciej P-ce
50p
50p
Posty: 68
Od: 28 lut 2010, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poddębice Łódzkie

Re: Epipremnum rozmnażanie

Post »

Dziękuję bardzo, ale w trakcie, gdy forum było nieczynne pociąłem to moje Epipiemnum tak jak jest na rysunku. Już powoli nowe sadzoneczki, stojąc w wodzie, puszczają korzonki taki mini dopiero, ale już są :) Wiec będzie dobrze na pewno.

Wcześniej Epi wyglądało tak jak na zdjęciu, czyli jedna długa łodyga, a że chcę, aby było bardziej takie rozrośnięte, to powkładam po 3 do jednej doniczki i takie 2 zestawy:), resztę po jednym powkładam, to na pewno dam siostrze :) no, może dwa w jednej doniczce jej dam :) Sadzonek będzie w sumie 12, więc po moich dwóch zestawach i zestawie dla siostry zostaną mi 4 sadzonki, to te już po jednej w każdej doniczce będą i myślałem nad wystawieniem ich gdzieś na sprzedaż, albo sprzedaniem w okolicy mojej:)
Nieduża kolekcja Maćka
Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia.
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Epipremnum rozmnażanie

Post »

Grunt, że korzonki się pokazały. :uszy
Maciej P-ce
50p
50p
Posty: 68
Od: 28 lut 2010, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poddębice Łódzkie

Re: Epipremnum rozmnażanie

Post »

No to to wiadomo, dlategoż się cieszę:)
Nieduża kolekcja Maćka
Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia.
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Epipremnum złociste

Post »

Witam.

Chciałabym rozmnożyć sobie epipremnum i słyszałam, że to bardzo łatwe, ale... nie udaje mi się.
Kilka już razy wsadzałam do doniczki po 5-6 sadzonek z małymi korzonkami, a z tego 1-2 mi się przyjmują, a reszta gnije. Za dużo wody? Czy o coś innego chodzi? Te korzonki naprawdę małe mogą być czy raczej większe? Pomóżcie
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Epipremnum złociste

Post »

Może zbyt wilgotne podłoże, to wtedy też mogą gnić. Trzeba utrzymywać wokół rośliny stosunkowo wysoką wilgotność powietrza, przy niezbyt mokrym podłożu. Dodatkowo sadzonki jeżeli są to sadzonki jedno węzłowe z jednym liściem to pęd nad liściem musi być ucięty na wysokość około 1cm i przy sadzeniu musi wystawać ponad powierzchnię substratu inaczej sadzonka zgnije.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Epipremnum złociste

Post »

Dziękuję za odpowiedź.

Może faktycznie ziemia zbyt mokra była... Mam też inną hipotezę, tzn. już w wodzie mi końcówka tych sadzonek czernieje/gnije. Może gdy to się wda, to roślinka cała gnije też w ziemi.

Czy ktoś sadził epipremnum bez wsadzania do wody? Tylko np. w ukorzeniacz?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Epipremnum złociste

Post »

Zawsze ukorzeniam "we wodzie" i dopiero z dość konkretnymi korzeniami sadzę do przepuszczalnego podłoża.
Dodaj do wody, gdy ukorzeniasz, węgla drzewnego. Takie małe kawałeczki węgla do grilla - mogą być. I zmieniaj wodę często.
Podłoże przed wsadzeniem uczyń przepuszczalnym. :D
Awatar użytkownika
Dumbledore
500p
500p
Posty: 535
Od: 2 wrz 2013, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozmnożyć epipremnum?

Post »

Witam wszystkich Użytkowników tego forum :D Właśnie jestem na etapie poszukiwania jak długie powinny być korzonki, abym mogła swoje epipremnum przesadzić już do ziemi, ale nie znalazłam na forum takiej informacji... Zamierzam przenieść do doniczki sadzonki Marble Queen - wypuściła już białe kiełki, ale nie wiem czy to jeszcze nie zbyt małe korzonki :( Może ktoś pomoże? Będę bardzo wdzięczna :)
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak rozmnożyć epipremnum?

Post »

Wg mojego doświadczenia, długość korzonków powinna być proporcjonalna do wielkości szczepki, albo ilości listków, minimum z 5 cm powinno wystarczyć. Ja zawsze ukorzeniałem w wodzie na oko, poza tym zawsze lepiej będzie, jak korzonki będą ciut dłuższe, niż krótsze. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Dumbledore
500p
500p
Posty: 535
Od: 2 wrz 2013, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozmnożyć epipremnum?

Post »

Dziękuję za odpowiedź :D Nie wiem jednak czy nie zaryzykuję i wsadzę ich wcześniej...martwię się, że zgniją - coś nieciekawe się zrobiły :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak rozmnożyć epipremnum?

Post »

Jak pędy mają w okolicach 20 cm i jak liście nie będą więdnąć, to powinny sobie poradzić. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”