Scindapsus, Epipremnum - rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

W żadnym wypadku nie leje się tam wody:) Jest to zwykła rurka owinięta włoknem kokosowym.W środku tego nie perforacji ,które by przepuszczły wode w celu nawilżenia włókna. Zalałbyś w ten sposób rośline. Natomiast jak najbardziej możesz obficie spryskać zraszaczem. Przy moich roślinach obrazkowatych zauważyłem , ze już pożadne spryskanie raz dziennie powoduje dobry rozwój korzeni powietrznych.
Jeśli chodzi o wyższy palik to dobry masz pomysł. Większa doniczka i nowy palik obok.Sam to praktykowałem,ale też odczepiałem pnącze ze starego i na nowym owijałem tylko musiałem przywiazywać.
Awatar użytkownika
mkarpinski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 19 lip 2015, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Jeden z moich epipremnum wyraźnie marnieje i nie za bardzo wiem dlaczego.
Usychają i odpadają liście, bardzo oklapł.

Niemalże codziennie go zraszam, podlewam też co 3/5 dni (zależy jak gorąco jest).
Nawożony był 2 tyg temu biohumusem dla roślin o liściach ozdobnych.
Niestety nie chce współpracować i odzyć.


Mniej więcej tak to wygląda.
http://share.pho.to/9clHt

Macie jakieś rady?
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Wg popełniasz ten sam błąd, co przy skrzydłokwiacie za często podlewasz. Trzy do pięciu dni to za często. Masz co prawda większy egzemplarz, czyli zapotrzebowanie na wodę będzie większe, ale optymalne będzie podlanie raz na tydzień, półtora przy niższych temp. No i rodzaj ziemi także ma decydujące znaczenie, jeśli posadzone jest w zwykłą ziemię uniwersalną bez żadnego rozluźniacza to woda w niej wysycha bardzo wolno. W dodatku do korzeni nie dostaje się w ogóle powietrze. Efekt jest taki, że przy tak częstym podlewaniu zaczynają one gnić.
Czyli sprawdź korzenie i zrób tak, jak przy Skrzydłokwiecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Zdecydowanie ta roślina jest przelana i traci system korzeniowy dlatego liścię więdną pomimo podlewania bo nie ma co pobierać wody z podłoża. Podłoże musi między jednym a drugim podlaniem przeschnąc. lepiej raz na jakiś czas przesuszyć niż zalac. Przy przesuszeniu roślina straci turgor i podlana odzyka wigor. Przy przelaniu niestety nie.Brak odpowiedniej ilości korzeni powoduje obumieranie części nadziemnej.
Awatar użytkownika
mkarpinski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 19 lip 2015, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Zaskoczę was, ale roslina nie była przelana.
Przyjrzałem się sprawie bardziej i zauważyłem, że więdną liście tylko na jednym konkretnym pnączu.
Wyśledziłem do korzenia i okazało się że jest on przerwany przy ziemi.
Idzie sobie pęd, przy ziemi robi się brązowy i jak dochodzi do miejsca z którego wyrastaja korzenie to są one przerwane przy ziemi, tylko jeden drobny korzonek się trzyma w ziemi.

Pytanie teraz czy da go radę jakoś odratować czy pozbyć się tego pędu?
Myślałem żeby go obciąć i wsadzić końcówkę do wody żeby puścił nowe korzenie, ale wydaje mi się że jest zbyt rozbudowana odnoga żeby przeżyć w ten sposób.
Co myślicie?
Awatar użytkownika
grazka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 6 sie 2012, o 00:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Fuldy

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

mkarpinski jakbym ja miała taki problem, to bym obcięła cały pęd, i zdrową jego część pocięłabym na mniejsze kawałki tzn po 3 listki i wsadziła do wody celem ukorzenienia. A więc masz szansę na wyhodowanie nowej rośliny.
pozdrawiam serdecznie, Grażyna
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Męczy mnie ostatnio problem: czy epipremnum lepiej rosną zwisając, czy opierając się o palik. Kiedyś z jednej doniczki stojącej na półeczce obrósł pokój prawie dookoła, ale zginął śmiercią tragiczną (pożar). Teraz mam trzy doniczki młodych gęsto wsadzonych i zastanawiam się, czy nie przesadzić ich do większej donicy z palikiem po środku. Bardzo proszę o Wasze opinie.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

To moje: Marble Queen i Neon:

Obrazek Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Onectica, ładniutkie maluchy. Swojego przesadziłam dopiero przed chwilką. Wcześniej czasu nie było. Jeden listek z kawałkiem łodyżki nie miał korzeni. Wsadziłam razem z resztą. Listek jest zdrowy, choć nieco gorszy niż reszta. Może przyjmie się.
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Mam problem z Epipremnum pinnatum, próbuję je ukorzenic od miesiąca w wodzie ale nic nie wypuszcza
Temperatura była różna w sierpniu upały teraz chłodniej i nic wiec chyba to nie to...
sadzonka jest 5- węzłowa i liscie więdną i zaczynają żółknąć
Może powinienem rozciąć je na krótsze odcinki?
Woda wymieniana często.
Sadzonka jest raczej ze starszego odcinka pędu, korzenie powietrzne wyglądają starawo tylko przy dwóch pierwszych liściach sa trochę żywsze
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Epipremnun bardzo łatwo się ukorzenia. Potrzebują jasnego i ciepłego stanowiska. Spróbuj odciąć ostatni węzeł, ale zamiast w wodzie weź użyj ukorzeniacza i posadź do ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Ostatni czyli najmłodszy? :)
Teraz mam temperaturę 20 stopni niestety
I powinno stać w miejscu gdzie będą padały na nie bezpośrednie promienie słońca np zachodni parapet ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

Nie, najstarszy. Maczasz końcówkę w ukorzeniaczu do niezdrewniałych (nie pamiętam jak się dokładnie nazywa). Przygotuj sobie wcześniej małą doniczkę, mieszankę ziemi uniwersalnej, agroperlitu i wsadzasz do lekko wilgotnego podłoża (możesz podlać przed wsadzeniem albo po).
Stanowisko jasne, lepiej bez bezpośredniego słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”