Scindapsus, Epipremnum - rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Scindapsus, Epipremnum - rozmnażanie

Post »

Witam,
od 2 dni mam sadzonkę wierzchołkową scnidapsusa, wziąłem go z z rośliny matecznej, mocno już rozrośniętej.
Na okres kilku godzin włożyłem do wody, żeby nie zmarniał.
W tym czasie poszedłem kupić jakąś doniczkę.
Wziąłem roślinkę wsadziłem do ziemi na pędach miała kilka takich czarnych nosków, z których pewnie wyrosną korzenie.
Ale biedak protestuje coś, trzykrotkę zawsze rozmnażałem z sadzonek wierzchołkowych, odrazu wkładając do ziemi (wilgotnej) i ładnie się ukorzeniały i nie marniały, a ten jakoś tak niefortunnie. Nie wiem bo pierwszy raz rozmnażam ten gatunek rośliny, raczej pnączy nie hoduję, i właśnie chciałem zacząć od scindapsusa.
Czy dobrze ją rozmnażam, czy należy pierw do wody, a potem do ziemi. Bo mogę wyciągnąć z tej doniczki??
Wiem, że temat może błahy, ale chcę mieć pewność czy dobrze zrobiłem i czy się ukorzeni.
Podaje link do zdjęcia.
http://img693.imageshack.us/i/scindapsus.jpg/
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sindapsus rozmnarzanie.

Post »

Witaj.
Wyjmij sadzonkę z ziemi i wstaw do wody. Postaw w ciepłym miejscu i po kilku dniach pokażą się korzonki. Jak będą miały po kilka centymetrów wsadź drugi raz do ziemi. Ja zawsze czekam na dłuższe korzonki. Ale to nie reguła. Szybko rosną.
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Sindapsus rozmnarzanie.

Post »

Ukorzeni się i w ziemi ale sadzonka jest zdecydowanie za długa. Ja robię kilka sadzonek w jednej doniczce - nawet pięć ale obrywam odcinki z dwoma-trzema liśćmi, i nie muszą to być pędy wierzchołkowe. Tyle, że listopad czy grudzień to nie najlepsze miesiące do sadzonkowania. Możesz zrobić też tak jak radzi Agnieszka.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
slawekj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 5 cze 2007, o 22:19
Lokalizacja: wlkp

Jak rozmnożyć epipremnum?

Post »

Moje epipremnum po zimie zrzuciło z kilku łodyg dużą ilość liści.Czy idzie rozmnożyć tę roślinę tak jak to się ma np z draceną?Jeśli tak to proszę o szczegółową instrukcję :heja
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak rozmnożyć epipremnum?

Post »

Potnij na kawałki z przynajmniej czterema oczkami czyli takie ok 15-20 cm i do wody a jak się ukorzenią wsadź w ziemię. :wink:
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Scindapsus

Post »

hehe, 15 liściowa, też kiedyś tego nie rozumiałem, jak karpek mi tłumaczył, że sadzonki robi się z 2-3 listków.
Taka sadzonka 15 liściowa, gdzie cały pęd jest ucięty i wsadzony w ziemi, po prosty słabiej się rozrasta.
Będzie Ci puszczał mniej odrostów na boki. Mój puścił tylko jeden (na razie), ale ta roślinka u mnie hodowana była przez całą jesień i zimę (nawet jeszcze teraz) w szklanym flakoniku, i to w pokoju od strony północnej, nie wiem jak się zachowa jak go posadzę już do prawdziwej ziemi. Może puści więcej bocznych odrostów, moją sadzonkę trzymam w jednym kawałku (nie ciachnąłem jej) i ma 7 listków.
Życzę miłego dnia
Tomek.
dila57
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus

Post »

Ile można czekać na korzonki, jakie czynniki wpływają na szybki wzrost?
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Scindapsus

Post »

Temperatura, wilgotność powietrza, oświetlenie.
Jeżeli ukorzeniasz w wodzie scindapsus w przeciągu 1-2 tygodni powinien zacząć rozwijać korzenie (do pierwszego korzenia, potem to już z górki ciągnie)
Życzę miłego dnia
Tomek.
dila57
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus

Post »

Temperatura, wilgotność powietrza, oświetlenie. Ale dokładnie jakie? 30*C?
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Scindapsus

Post »

A jak często się toto podlewa? A dokładniej, czy ziemia ma przeschnąć, czy nie?
dila57
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus

Post »

On jest w wodzie i czekam na korzonki.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Scindapsus

Post »

Znaczy się, ja mam ukorzenionego i nie wiem, jak często podlewać.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Scindapsus - rozmnażanie.

Post »

Witam, odświeżę temat, gdyż mam jedynie kilka pytań, a nie chcę zawalać forum nowymi tematami.
Mam kilka szczepek epipremnum i zastanawiam się:
a)czy te szczepki mogę powsadzać do ziemi czy coś urośnie z nich jeżeli nie są to sadzonki wierzchołkowe (chodzi mi tutaj o te małe jedno listkowe szczepki) bo na takim jednym filmiku, na youtube.com widziałem jak kobita w jakiejś szklarni (tam gdzie masowo go uprawiają na eksport, wsadzała wokół palika z kilkanaście sadzonek (niewierzchołkowych) z jednym listkiem :)
b)czy tą duża sadzonkę wierzchołkową też mam podzielić na jedno listne rzepki czy po prostu wsadzić tak jak jest.
c)ostatnie pytanie do jakiej ziemi mam posadzić epipremnum/scindapsusa. Może być ziemia dla roślin zielonych? Bo taką mam w domu, firmy Pokon.
poniżej fotki, roślinka w dość nieciekawym stanie (bo urwałem ją ze szkolnego korytarza, a tam nie dbają o rośliny), ale kilka dni u mnie i powinna dojść do ładu & składu.

Obrazek Obrazek

pozdrawiam.
Tomek.
Życzę miłego dnia
Tomek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”