Zwartnica,Hippeastrum cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Zwartnica,Hippeastrum cz.2

Post »

Nusia po obejrzeniu fotek w sieci z odmianą Hippka Calimero uznałam, iż mój stary Hipp bardzo do niego jest podobny..... Dzięki :D
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Kochani! No, to ja sie dzisiaj zrobilam szczesliwa :roll: posiadaczka dwoch Amarylisow :)
1. Lady Jane
2. White Christmas

I teraz tak - obydwa sa przecenione bo sa nie w doniczkach ale jeszcze w torebkach foliowych( z otworkami), maja ok 10cm liscie i jeden wypuszcza ped kwiatowy.
Co nalezy teraz z nimi uczynic? Czy posadzic a jak tak, to do jakiej ziemi???
Prosze o pomoc.
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post »

1. Najlepiej by było żebyś wkleiła jakąś foteczkę- wtedy nastąpiła by rzeczowa ocena :)
2. Moni jeśli są liście i pąk to wg mnie trzeba by było towarzystwo wsadzić do doniczek(dość się już nacierpiały w tych woreczkach foliowych) zachowując proporcje
2/3-1/3(wcześniejsze posty dokładnie mówią o tym jak sadzić), ja dodatkowo zaprawiłabym je jeszcze np w Kaptanie- środku grzybobójczym. Dwa razy w tygodniu podlewanie na podstawek
(nie cierpią te nasze Hippki przelania), jakiś nawozik do kwitnących też by się zdał......
3. Moni to Hippeastrum oczywiście, a nie amarylis? :wink:
Awatar użytkownika
Graszka 2
500p
500p
Posty: 540
Od: 14 mar 2008, o 19:16
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Przepiękne kwiaty wstawiane są tutaj.Podziękowania dla wszystkich.

Ten miał być pełny , ale nie jest. Pomimo to cieszy jego uroda.
rozkwitanie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

bardzo delikatnie wyglada przy tym, który kwitnie na drugiej łodydze
wysokości 53 centymetrów.
Obrazek

Pozdrawiam. Graszka 2
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post »

Graszko przepiękne :D
szczególnie ten pierwszy bardzo mi się podoba, takie delikatne kolory ma- co to za odmiana, wiesz może?
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post »

Znalazłam dość ciekawy i w miarę krótki artykuł o uprawie w warunkach domowych naszego Hippeastrum, jak sadzić, podlewać, nawozić, przechowywać cebulę itp, mam nadzieję,ze choć troche pomoże on pocztakującym Hippomaniakom, a przede wszystkim tym którzy nie mają czasu, albo cierpliwości na przebrnięcie 69 stron postów(choć z drugiej strony informuję,iż jest to pasjonująca lektura) :D

"Hippeastrum jest symbolem dostojeństwa i szlachetnej miłości.
Rozkwita zjawiskowo, by dodać piękna zimowym dniom, a jego urody nie przyćmiewa nawet gwiazda betlejemska. Hipeastrum pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej.
Nazywany jest także błędnie - amarylisem. Najbardziej imponujące odmiany w kolorze krwistej czerwieni, wielu odcieniach różu lub nieskazitelnej bieli są mieszańcami (Hippeastrum hybridum), uzyskanymi w wyniku długoletnich prac hodowlanych. Przy zakupie doniczkowych roślin warto wybierać te, które nie rozwinęły jeszcze pąków. Wiele przyjemności będą też mieli ci, którzy kupią cebulę i sami wyhodują z niej piękny okaz.

Zimą, a czasem także wczesną wiosną, można kupić cebule zwartnicy obsypane garścią torfu w perforowanych woreczkach plastikowych. Bywają też cebule w dekoracyjnych pudełkach - w sam raz na prezent. Nazwy niektórych odmian mówią same za siebie: ''Mery Christmas'' (krwistoczerwona) i ''Christmas Gift'' (biała).Do okresu karnawału pasuje jak ulał ''Dancing Queen'' z półpełnymi kwiatami łososiowymi z białym pasem. Doniczka dla rośliny powinna być tylko trochę szersza od cebuli, z każdej strony na dwa palce. Jej dno wysypujemy grubą warstwą keramzytu, a następnie umieszczamy cebulę w torfie zmieszanym z ziemią uniwersalną do 1/3 jej wysokości.
Potem dosypujemy torfu, nie ubijając go mocno. Jeśli na cebuli są małe czerwone plamy, należy najpierw na 15 min zanurzyć ją w roztworze grzybobójczym. Pojemnik ustawiamy w bardzo jasnym, ciepłym (20-25stC) pomieszczeniu. Początkowo torf podlewamy bardzo oszczędnie, wystarczy, by był lekko wilgotny.(Rośliny najlepiej podlewać nie bezpośrednio nawadniając ziemię tylko na podstawek- unikniemy w ten sposób przelania). Czekać nie musimy długo. Najpierw z cebuli wyłania się białawy pąk. Powoli nabrzmiewa, potem ładnie zielenieje i wznosi się na grubej łodydze do wysokości około 60 cm. Wygląda wówczas jak królewskie insygnium. Teraz hipeastrum potrzebuje nieco więcej wilgoci. Po 4-6 tygodniach następuje kulminacja - z pąka opadają zielone pochewki i ukazują się nierozwinięte, ale już pięknie wybarwione kwiaty. Kolejno rozchylają płatki, tworząc kilkudziesięciocentymetrowe kielichy. W chłodnawych (18-20stC) pomieszczeniach kwitną 3-4 tygodnie, dłużej, jeśli wyrośnie kolejna łodyga. Pielęgnacja kwiatu jest czystą przyjemnością.
Polega jedynie na dbaniu, by podłoże było stale umiarkowanie wilgotne (dorodne rośliny używają sporo wody). Co dwa tygodnie dodajemy do niej nawóz dla roślin kwitnących.
Przekwitnięte kwiaty usuwamy, ale łodygę pozostawiamy, by wszystkie zgromadzone w niej zapasy zostały przetransportowane do cebuli. Trzeba więc poczekać, aż sama żółknie. Roślina nadal potrzebuje sporo światła. Troskliwie ją podlewamy i nawozimy, by wytworzyła dużo liści. Im będzie ich więcej, tym cebula bardziej się wzmocni. Latem hipeastrum lepiej nie wystawiać do ogrodu, bo tam czyhają na nią szkodniki lubiące cebule.
By hippeastrum zakwitło ponownie musi trochę odpocząć. W sierpniu stopniowo zaprzestajemy podlewania oraz rezygnujemy z nawożenia. Gdy wszystkie liście zaschną, doniczkę z cebulą ustawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 10-15stC, np. w chłodnej piwnicy, i przechowujemy ją prawie na sucho. W listopadzie rośliny wyjmujemy z ziemi (powinna odpoczywać 2-4 miesiące).Jeśli wokół starej cebuli pojawiły się młode cebulki, oddzielamy je i sadzimy po kilka w jednym pojemniku i przez 2 lata uprawiamy bez okresu spoczynku, zasuszamy je dopiero latem trzeciego roku. Wtedy następnej wiosny powinny zakwitnąć. Hipeastrum - Duże cebule wsadzamy do doniczek i postępujemy tak, jak jest to opisane wcześniej"......
Powodzenia
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Artykuł fajny, ja się już martwiłam, co dalej (po kwitnieniu).
Bo na razie mamy się tak:

Obrazek
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post »

Będą pięknie kwitły 2 pąki naraz :)
jeden egzemplarz Hippka też tak u mnie kwitł, później dopiero "ujawniły" się liście........
Mam nadzieję,że będą zdjęcia? (mam "bzika" na punkcie tych roślin :lol: )
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Graszka 2
500p
500p
Posty: 540
Od: 14 mar 2008, o 19:16
Lokalizacja: Szczecin

Post »

evluk pisze:Graszko przepiękne :D
szczególnie ten pierwszy bardzo mi się podoba, takie delikatne kolory ma- co to za odmiana, wiesz może?
Prawdopodobnie Apple Blossom. Jeden z najczęściej spotykanych na naszym rynku.

Obrazek
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

evluk pisze:1. Najlepiej by było żebyś wkleiła jakąś foteczkę- wtedy nastąpiła by rzeczowa ocena :)
2. Moni jeśli są liście i pąk to wg mnie trzeba by było towarzystwo wsadzić do doniczek(dość się już nacierpiały w tych woreczkach foliowych) zachowując proporcje
2/3-1/3(wcześniejsze posty dokładnie mówią o tym jak sadzić), ja dodatkowo zaprawiłabym je jeszcze np w Kaptanie- środku grzybobójczym. Dwa razy w tygodniu podlewanie na podstawek
(nie cierpią te nasze Hippki przelania), jakiś nawozik do kwitnących też by się zdał......
3. Moni to Hippeastrum oczywiście, a nie amarylis? :wink:
Evluk, kochana :wink: dziekuje za odpowiedz! Nie bylam tutaj troche, bo z czasem kiepsko...
A wiec, posadzilam juz moje miski :lol: niestety fotek nie wkleje na razie, bo walcze z zarejestrowaniem sie w Image...
W Kaptanie nie zaprawilam, bo tutaj nie wiem czy jest a naprawde nie mialam czasu zeby pochodzic po sklepach i poszukac wiec siedza tak...no zobaczymy co z tego wyrosnie :?: :roll: :lol:
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

moni;) pisze: A wiec, posadzilam już moje miski :lol: niestety fotek nie wkleje na razie, bo walcze z zarejestrowaniem się w Image...
Polecam imageshack (www.imageshack.us) bez rejestracji szybki, rzetelny hosting zdjęć.
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Probowalam przez Imageshack ale cos nie idzie... :roll: Wiec probuje przez fotosik...w nim sie tez nie rejestrowalam :roll: czyms to grozi? Obrazek
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post »

Hej Moni są troszkę wyciągnięte i przekrzywione, bo za długo leżały w tych woreczkach foliowych, w zeszłym roku ja też takie kupowałam (z przeceny) podobnie wyglądały, ale bardzo szybko doszły do siebie i pięknie kwitły, (teraz tylko podlewać na podstawek, nawozić i czekać na kwiaty :)
Ciekawy typ doniczek :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”